Anlık Bildirim

Avustralyalı şirket Neumann Space, uzay çöplerini yakıta dönüştürecek

Düşük Dünya yörüngesinde kullanılabilecek bir "uzay içi elektrikli tahrik sistemi" geliştiren Neumann Space, uzayda büyük tehlike yaratan çöpleri temizleyerek yakıta dönüştürmeyi planlıyor.

Neumann Space Tam Boyutta Gör

Uzayda yer alan ölü uyduların ve roket parçalarının çöpleri, Dünya’nın yörüngesinde saatte 28,000 km/s ulaşan hızları ile mevcut iletişim uydularını tehdit etmeye devam ediyor.

Uzay çöpleri yakıt olarak kullanılabilir

Avustralyalı bir şirket olan Neumann Space, uzay araçlarının görevlerini genişletmek, uyduları hareket ettirmek veya yörüngeden çıkarmak için düşük Dünya yörüngesinde kullanılabilecek bir "uzay içi elektrikli tahrik sistemi" geliştirmeyi başardı. Geliştirilen yeni sistem ile beraber uzay çöplerinin yakıta dönüştürülmesi planlanıyor.

Uzay çöpleri Tam Boyutta Gör

Neumann Space, uzay çöplerini yakıta dönüştürmek için üç şirket ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu şirketlerden ilki Nano Rocks, yörüngede enkazı depolamak ve kesmek için robotik bir plan üzerinde çalışırken, start-up şirketi Astroscale söz konusu enkaz parçalarını yakalamak için uyduları kullanacak. Üçüncü ve son şirket Cislunar ise, çöpleri eriterek metal çubuk haline getirmek için bir dökümhane inşa edecek.

Metal çubukları, geliştirilen yeni tahrik sistemi ile iyonlaştırarak yörünge etrafında itme kuvveti oluşturmayı planlayan Neumann Space, günümüzde artan uzay çöpü sorunun önüne geçilmesini sağlayabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim