Anlık Bildirim

Ekran kartlarında yeni soluk:ABIT R9550-Guru serisi

Oy Ver

Abit, GURU teknolojisini anakartlarından sonra ekran kartlarına da uygulayacağını açıkladığında baya ilgi toplamıştı. Özelliklle arttırılabilen çekirdek ve hafıza voltajları birçok kişinin iştahını kabartmaya yetti de arttı bile ... Ve sonunda Abit ekran kartları için vGURU teknolojisini 9550 serisi kartlarına uygulayarak hayata geçirdi. Şu an vGURU'ya sahip 2 adet Abit 9550 bulunuyor. BunlarR9550-Guru ve R9550XTurbo-Guru. XT olarak adlandırılan sürüm düz 9550'ye göre çok daha iyi belleklerle geliyor. İki kart da ''Turbo Mode'' isimli kartın saat hızlarının arttırılabildiği özel bir ayara sahip olarak satılıyor.

 

R9550-Guru
R9550XTurbo-Guru

Abit vGURU'nun şüphesiz en büyük özelliği değiştirilebilir voltaj kabiliyetleri. Daha önceleri kart üzerinden fiziksel müdahale ile yapılabilinen bu olay hem tutarsız hemde kartınızda ciddi sorunlar yaratabilirken şimdi sadece ufak bir programla bu değerleri istediğiniz gibi değiştirebilmeniz gerçekten etkileyici. vGURU üzerinden yapılabilen şeyler bunla sınırlı değil. Kartın o anki durumuna ait(sıcaklık,fan hızı) gibi bilgileri görebilir istediğiniz gibi değiştirebillirsiniz.

Ekran kartlarında yeni soluk:ABIT R9550-Guru serisi

(detaylarla vGURU)

İki kart arasındaki en belirgin fark ise bellek modüllerinde göze çarpıyor. Standart modelde Samsung 4ns'lik TSOP bellekler bulunurken XT versiyonunda 2.5ns'lik Hynix bellekler kullanılmış. Bu bellekler daha önce Palit 9550'lerde kullanılmış ve kullanıcılardan olumlu not almıştı. Abit'in ek voltaj dopingi ile belleklerin çıkabilileceği hız gerçekten insanı meraklandırıyor ... Ayrıca iki kartda da bulunan ''Turbo Mode'' sayesinde kartın hızları 250/400'den 300/500'e kolaycaçıkıyor.

Standart versiyonun bellekleri
9550XT 'nin hız canavarı bellekleri
''Turbo Mode'' 'u aktive eden jumper

Bütün bu yeniliklerin sonucunda Abit'in 9550si 1.35v çekirdek ve 2.93v bellek geriliminde 486 MHz çekirdek 760 MHz bellek hızına sorunsuzca ulaşmış Bu değerlerde kartın performansı %80 ile %100 arasında artış göstermiş.

Ekran kartlarında yeni soluk:ABIT R9550-Guru serisi

Ekran kartlarında yeni soluk:ABIT R9550-Guru serisi

Sonuçlar gerçekten etkileyici. Zaten yüksek overclock kabiliyetine sahip 9550'ler, Abit'in yeni teknolojisiyle sınırlarını zorluyorlar. Kartın kutusundan çıktığı şekilde overclock ile ortalama %90 civarında performans artışı göstermesi, kartın soğutucu değişikliği gibi birkaç modifikasyondan sonra nasıl değerlere ulabileceği konusunda insanın içinde büyük bir merak uyandırıyor. Eğer Abit'in bu ürününü ülkemizde görebilirsek, kalitesi ve özellikleriyle Radeon 9550'lerin arasına 1 numaradan giriş yapacağını söylemek pek zor olmasa gerek ...

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim