Anlık Bildirim

iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri

Apple, CarPlay modunu önemli ölçüde iyileştirecek iOS 15 güncellemesini bu sonbaharda yayınlanacak. Şirketin sürücüler için tasarladığı yeni CarPlay özelliklerini mercek altına alıyoruz.

iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri Tam Boyutta Gör

Apple, WWDC 2021 etlinliği sırasında iOS işletim sisteminin yeni sürümünü duyursa da otomobillerde kullanılan CarPlay sisteminden çok fazla bahsetmedi. İşte sürücüler için tasarlanan yeni özelliklerin detayları.

iOS 15 CarPlay - Araba Anahtarları

Apple, iOS 15'te dijital araba anahtarları özelliğini geliştiriyor. Bu yıl, dijital araba anahtarları Ultra Geniş Bant desteği ile daha da iyi hale geliyor. Bu sayede, bir kullanıcı bu özelliği destekleyen aracının kilidini iPhone’unu cebinden veya çantasından çıkarmak zorunda kalmadan güvenli bir şekilde açabilecek.

Tam mekansal farkındalık aracın telefonunuz olmadan asla çalıştırılamamasını ve telefonunuz içerideyken kapıların asla kilitlenmemesini sağlıyor.

CarKey, WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 ile tanıtıldı ancak iOS 13 sürümünde de kullanılabildi. Araç sahiplerinin tek dokunuşla kilit açmalarını sağlamak için kendi anahtarlarına bu özelliği ekleyen ilk otomobil şirketi BMW oldu.

iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri Tam Boyutta Gör

iOS 15 CarPlay - Odak Özellikleri

iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan güçlü araçlar sunuyor. Odak, bildirimleri ve uygulamaları kullanıcının nelere odaklanmak istediğine göre filtreleyen yeni bir özellik.

Odak ile araba kullanma, uyku, çalışma veya kişisel zaman gibi o andaki durumunuza özel bildirimler ayarlayabilirsiniz. Bu, daha önceki "Araba Kullanırken Rahatsız Etme" özelliğinin yerini alacak.

Kullanıcılar özel bir Odak oluşturup hangi kişilerin ve uygulamaların onlara bildirim gönderebileceğini belirleyebilecekler. Örneğin, araba kullanırken sadece eşimin benimle iletişime geçmesini istiyorum veya sadece akıllı ev uygulamaları bana bildirim gönderebilsin gibi.

iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri Tam Boyutta Gör

iOS 15 CarPlay - Yeni Duvar Kağıtları

Apple, CarPlay için iOS 15'in bir parçası olarak dört yeni duvar kağıdı sunuyor. Dördünün de iPhone ve iPad'deki varsayılan iOS 15 arka planına benzediğini söyleyebiliriz.

Bu duvar kağıtlarının her birinin hem koyu hem de açık versiyonu mevcut. CarPlay, günün saatine göre koyu ve açık modlar arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.

iOS 15'teki tüm yeni CarPlay özellikleri Tam Boyutta Gör

iOS 15 CarPlay - Diğer Yeni Özellikler

Apple, iOS 15'i yayınladığı zaman, hemen kullanılamayacak bazı yeni özellikler var. Bunlardan biri Siri'nin gelen mesajları seslendirebilmesi. Bu özellik AirPods'larla da çalışıyor.

Sürücülerin yoldayken bilgi-eğlence sistemleriyle etkileşime girme ihtiyacını azaltan bu özellik Siri'nin gelen mesajları seslendirmesini sağlıyor. Ardından sürücüler eller serbest seçeneğiyle mesajı hemen yanıtlayabiliyorlar. Apple, bunun daha sonra yayınlanacak bir iOS 15 güncellemesinde geleceğini söylüyor.

Benzer şekilde yenilenen Haritalar deneyimi de iOS 15'in ilk çıkışında hemen görünmeyecek. Bu özellik de daha sonraki bir tarihte kullanıma sunulacak. Apple, iOS 15'i sonbaharda iPhone kullanıcıları için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak yayınlayacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim