Anlık Bildirim

Işıkla çalışan yeni bir yumuşak robot, sudaki petrol sızıntılarını temizleyebilecek

Araştırmacılar, su kirliliğini en aza indirebilecek ve sudaki petrol sızıntılarını temizleyebilecek ışıkla çalışan Neusbot adında bir yumuşak robot geliştirdiler.
Oy Ver

Neusbot ile suyu kirleten maddeler temizlenebilecek Tam Boyutta Gör

Suların kirliliği birçok canlının yaşamını olumsuz etkiliyor ve bu durumun etkilerini en aza indirmek isteyen araştırmacılar, denizdeki petrol sızıntılarını veya içme suyundaki kirleticileri temizlemek için eğitilebilecek olan Neusbot adında bir yumuşak robot geliştirdiler.

Neusbot'un çalışması için sadece ışık yeterli

Riverside California Üniversitesi'nden araştırmacılar, güç için güneş ışığı kullanan, sürdürülebilir ve ek enerji kaynaklarına ihtiyaç duymayan Neusbot'un yeniden şarj etmenin zor olacağı bölgelerde kullanılmasını amaçlıyor.

Neusbot, üst katmanında şeffaf poliimid plastik, orta katmanında gözenekli bir hidrojel ve alt katmanında bir PDMS (polidimetilsiloksan) polimeri olmak üzere üç katmanlı bir yapıya sahip. Robot, 20 mm uzunluğunda ve 5 mm genişliğinde.

Neusbot, su kirliliğine çözüm olacak Tam Boyutta Gör

Hidrojel içindeki demir oksit ve bakır nanoçubuklar, ışık enerjisini ısıya dönüştürerek jel tarafından emilen suyun buharlaştırılması sağlanıyor. Daha sonra orta katmandaki buhar, hem üst hem de alt katmanlarda basınç ve termal enerji uygulayan bir kabarcık oluşturuyor. Alt ve üst katmanlar arasındaki termal genleşme katsayısı yumuşak robotun bükülmesini sağlıyor ve kabarcık patladığında robot eski haline geri dönüyor. Devamlı olarak benzer süreçlerin yaşanmasıyla Neusbot, su yüzeyinde salınım yaparak hareket edebiliyor.

Araştırma ekibi, mevcut üç katmana sahip sürümü geliştirerek yağı emebilen veya diğer kimyasalları emebilen dördüncü bir katmanla gelecek versiyonları test etmek istiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim