Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin'in aktardığına göre geçtiğimiz iki yıldan bu yana Sivas'ta ciddi bir kene artışı var. Çetin'e göre vahşi hayat ile komşuluğu olan illerimizde kene sayısı 4-5 kat artış gösterdi.
Son yıllarda zoonotik (hayvan kaynaklı) hastalıkların artışının en yüksek noktası kuşkusuz Covid-19 pandemisi oldu. Ancak zaten bir süredir bu hastalıkları insanlığı yavaş yavaş yokladığı biliniyordu. Kuş gribi, domuz gribi ve elbette Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA). Hayvanlardan insanlara geçen bu hastalıklar ciddi endişe yaratmakta. Prof. Dr. İlhan Çetin kenelerdeki bu popülasyon artışıyla bölgedeki KKKA vakasının artışının paralel seyrettiğini söylüyor.
Sivas, Yozgat, Çorum, Tokat, Giresun, Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan şehirlerinden yoğun bir şekilde KKKA vakası haberleri geliyor. Şimdiye kadar rapor edilen 200'e yakın vaka haberi bulunuyor. Bununla birlikte 9 kişi de hayatını kaybetti. Havalardaki sıcaklıkların artmasıyla bu sayılar muhtemelen artacak.
Çetin daha çok tarımla ilgilenen hanelerde görülen kene vakaları engellemek için daha önceden kenelerin popülasyonunun azaltılması için uğraşmak gerektiğini söylüyor. Çetin'in aktardığına göre sırf bu yıl %50'ye varan bir artış söz konusu. Normalleşmeyle birlikte insanların doğaya yöneldiğini söyleyen Çetin, korunmak için herkese açık renkli kıyafetler giymesini öneriyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
![DH Android Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-android.png)
![DH iOS Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-ios.png)
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.