Anlık Bildirim

Sonunda i925 ve i915 çipsetlerinin overclock sınırlarını P5AD2 ile Asus kaldırdı

Intel'in çeşitli engellerle önünü tıkadığı overclock nihayet Asus ile tamamen aşıldı. Intel işlemci çekirdeğini ile haberleşme hızını belirlediği kullandığı frekans oluşturma çipini aynı başka hız üretimlerinde de kullanması. Bu başka kısımlar PCI Express yollarının frekansı ve kuzey ile güney köprüsü arası iletişim frekansı.

Hal böyle olunca yaptığınız FSB arttırımı size stabilite sorunu olarak dönüyor ve frekans üretim çipinede bir müdahale olamadığından durumlar iyiçe çıkmaza giriyor. Böylece PCI Express x16 yuvasını kullandığınızda sınırlarının üzerine çıktığınızdan ekran kartı açılmaz oluveriyor. Yada SATA sürücü frekansı, güney köprüsü ile iletişim frekansına bağlı olduğundan bir anda SATA sürücüler kayboluveriyorlar.

İşlemciniz zaten doğuştan çarpan kilitli olduğundan böylece elinizdeki tek FSB sınırıda etkili bir şekilde sınırlandırılmış olunuyor. Kuzey köprüsüne verilen ekstra voltaj size %10'dan %20'ye kadar bir arttırım sağlıyor ama kim 200 FSB yerine 220 FSB'yi tercih eder ki ? İşlemcinizin sınırını belirleyemedikten sonra overclock'unda bir anlamı kalmıyor. Bu yüzden anakartınız alırken çok dikkatli olmanızda fayda var.

Özellikle LGA-775 platforumunda sadece Prescott'lardan oluştuğundan ve 2.8 Ghz hızlarından başlayan hızların oc potansiyelleri çok yüksek. Tahminen iyi bir soğutma ile 3.9 Ghz civarına çıkmak mümkün üstelik bunu yaparken DDR2-533'leri DDR2-733 olarak çalıştırabiliyorsunuz. Böylece 163$'lık işlemci ile en azından 600$'lık işlemci performansı yakalamanız içten bile değil. Bakalım gerçekten bu ucuz işlemciler bunu yapabilecek mi ? Şimdilik önlerinde görünür bir engel yok.

Asus'un aşma yöntemi ise bu saat üretimlerini birbirinden ayırıp gerekli yerlere frekans kilidi koymak imkansız olduğuna göre firma en uygun bölenleri bilgisayar başlatım sırasında sistemin hesaplamasını ve ona göre tekrar düzenlemesini sağlamış. Sonuçta Anandtech 278 Mhz'e ulaşabilirken Abit şimdilik 258 Mhz'de kalmış buda size %39'luk bir overclock imkanı sağlamak demek bu da 2.8 Ghz'den , 3.9 Ghz'e imkanı demek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim