Anlık Bildirim

Thermalright HR-03, ekran kartı için sessiz ve derinden...

Thermalright geçtiğimiz günlerde yeni hava soğutmalı ekran kartı soğutucusunu duyurdu. Thermalright HR-03 olarak isimlendirilen bu model, tasarımı, boyutları ve kaliteli işçiliği ile dikkat çekiyor. Soğutucu 4 adet ısı borusu ile çekirdekten aldığı ısıyı aliminyum soğutma yapraklarına dağıtarak çalışıyor. Teknoloji ve çalışma prensibi olarak herhangi bir yenilik sunmasa da, tasarımı ve kullanış tarzı olarak birçok yenilik getiren bir soğutucu HR-03.

Peki kullanış tarzı derken ne demek istedik? Bu tarz soğutucuların en büyük olumsuz yönü çok büyük oldukları için, anakart üstündeki pci gibi slotların bir çoğunu kapatırlar. Fakat HR-03 ün tasarımı bu ürünün soğutucu yapraklarını kartın her iki tarafına da takmaya olanak sağlamakta. Eğer soğutucuyu arkaya takarasnız pci-e gibi öteki slotlarında tamamını kullanabilirsiniz. Ürünü bu şekilde kullanacaklar için ufak bir hatırlatma yapalım, ısı dağıtıcıdan yayılan sıcak hava anakartın kuzey köprüsü, işlemci ve bellekler üzerinde ekstra ısınmaya neden olabilir, bunu engellemek için kasa arkasında bir adet egzost fanı bulundurmak basit ama en etkili çözüm olacaktır.

Soğutucu iri cüssesine rağmen aliminyum olmasının avantajı ile 350gr ağırlığında. Bu kabul edilebilinir sınırlar içerisinde bir ağırlık. Ölçüleri ise U133 x  G156 x Y38 mm şeklinde. Bu büyük ölçülere rağmen çift taraflı takılabilinme olanağı sayesinde HR-03 sogutucuyu SLI veya Crossfire sistemler de kullanmak da mümkün. Bunun için soğutucuların en az biri kartın arkasına gelicek şekilde takılmak zorunda yoksa soğutucular çakışacak ve kartlar sisteme oturmayacaktır.

Thermalright HR-03, ekran kartı için sessiz ve derinden...

Yukarıdaki sistemde Nvidia 7900 kartların HR-03 soğutucularla SLI olarak kullanılması görülüyor. Yanlız burada birşeye dikkat çekmek istiyorum, aliminyum kanatlar kartın yüksekliğini birkaç santim geçiyorlar, ürünü henüz inceleme fırsatımız olmadı ama fotoğraflara dayanarak konuşursak, resimde görülen alttaki kartın soğutucusu iki kart arasında SLI köprüsü kurmayı engelliyormuş gibi görülüyor. Bu yüzden alttaki kartın soğutucusunu diğer türlü takmak gerekebilir. Eğer HR-03 elimize ulaşırsa size bu konuda daha detaylı bilgi vereceğiz.

Thermalright HR-03, ekran kartı için sessiz ve derinden...

(Değerler Tomshardware' den alınmıştır)

Birazda performanstan konuşalım. Tablodan da görüldüğü gibi HR-03 fansız hali ile X1900XTX' nin standart soğutması ile başa baş performans gösteriyor üstelik hiç ses çıkarmayarak. 92mm 1500rpm' lik bir fan takıldığında ise HR-03 şu an piyasadaki en iyi hava soğutmalı ekran kartı soğutucusu olduğunu gösteriyor. Özellikle tam hızında çalışan Zalman VF900-CU ile arada 20 °C' lik fark oluşması, Thermalright'ın ne kadar iyi bi soğutucu yapığını gösteriyor. Fansız kullanım hakkında belirtmek istediğim birkaç nokta var, her ne kadar fansız olarak alınan sıcaklık değerleri kartın sınırları içinde olsa da, sıcaklığın kartın ömrünü kısalttığı da bir gerçek, benim tavsiyem fansız kullanım yerine çok düşük hızlarda dönen bir 92mm fan kullanmanız yönünde. Son olarak soğutucunun fiyatından bahsedelim, yurtdışında 50$ gibi bir fiyata satılan ürün, diğer bir çok Thermalright ürünü gibi fansız olarak satılmakta. Fansız olduğu için fiyat biraz fazla gibi gözükse de, bu çözümden daha iyisinin şu anda sıvı soğutma veya daha ileri çözümler olduğu düşünülürse fiyatın kabul edilebilir bir düzeyde olduğu anlaşılır. Güncel birçok ekran kartına uyan soğutucunun tam uyumluluk listesini ise buradan görebilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim