Anlık Bildirim

17" uygun fiyatlı ve kaliteli bir monitör arıyorsanız ilacınız burada: CTX PR705F ve PR711F

3

Eğer görüntü konusunda zor tatmin olan ama bütçesi kısıtlı olan bir kullanıcıysanız Türkiye'de pek fazla seçeneğiniz yokmuş gibi gözüküyor.

Çok popüler olan ve görüntü kalitelerinden çok dağıtım ağlarının sıklığı ve uygun fiyatları sebebiyle tercih edilen markaların 200$ altı fiyattaki monitörlerinin çoğu o kadar da iyi bir kalite sunmuyor.

Ama özellikle ülkemizde oldukça ihmal edilen Mascom'un getirdiği CTX monitörler uygun fiyata bir üst sınıfın görüntü kalitesini sunabiliyor. Burada özellikle kastettiğim CTX PR serisi monitörler.

CTX, PR serisinde SONY FD Trinitron düz tüpleri kullanıyor. Aperture Grill teknolojisi kullanan bu tüplerin diğerlerine göre iki önemli artısı var: daha yüksek kontrast ve daha doygun renkler. Dezavanatajı ise konvansiyonel monitörlerde yer alan noktalar yerine kullanılan dikey çubukların iki adet tel ile tutturulmuş olması. Zaman zaman açık renkli özellikle beyaz renkli görüntülerde görülebilen bu teller bazı kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Ama gerçekte bunları farketmeniz o kadar da kolay değil özellikle FD Trinitron tüplerde bunlar çok çok az belirginleşiyor. Tabii bu çok daha iyi görüntü kalitesi için ödenmesi gereken ufak bir bedel. Bu teknolojinin (Aperture Grill -Trinitron) bir benzerini (hemen hemen aynı) Mitsubishi Diamondtron ve Viewsonic kullanıyor.

Bizim burada tanıtacağımız CTX PR705F ve PR711F 'de 17" Sony FD Trinitron (ki bu 250$ seviyesindeki Sony'ler dekinin aynı ) tüp kullanılmış.

PR705F;
1600 x 1200 @ 67Hz,
1280 x 1024 @ 78Hz,
1024 x 768 @ 105Hz
800 x 600 @ 134Hz
çözünürlük-maks. tazeleme oranlarına sahip. 17" için ideal çözünürlük olan 1024x768'de 105Hz oldukça yeterli. 1280x1024'de ise 78Hz'e düşen bu değer 85Hz'in altında kalsa da gözünüzü bozmadan düzgün biçimde çalışmak için yeterli. Her ne kadar belirtilmemişse de 17" büyüklükte bir monitör için bir diğer uygun çözünürlük olan 1152x864'de belki 85Hz'de çalışabilir.

Öte yandan bir üst modelde (PR711F) ise şu değerler sağlanmış:
1600 x 1200 @ 75Hz
1280 x 1024 @ 88Hz
1024 x 768 @ 117Hz
800 x 600 @ 150Hz

Görüldüğü gibi değerler bu modelde oldukça tatmin edici.

Şimdi de monitörlerin OSD menüsü ile neler sunduklarına bakalım:

Brightness/Contrast, H/V Position, H/V Size, Rotation, Pincushion, Pin-Balance, Trapezoid, Parallelogram, Degauss, Moiré cancellation, Reset, Multi-language, Status Recall, Self-diagnosis System Color Adjustment (4 setting modes) Input Freq. Display, Freq. Out of Range Alarm.

Burada da kimsenin önemli bir eksiklik hissedeceğiniz sanmıyorum. Gerekli her ayar mevcut.

İki monitörde Energy Star, VESA DPMSTM, TCO'99 sertifikalarına sahip.

PR711F'i 705F'den çözünürlük - maks. tazeleme özellikleri hariç bir diğer özellik bu modelin 1 Upstream, 4 Downstream USB Hub'a sahip olması. Çok gerekli olmasa da bu da bu model için bir artı sayılabilir.

Genel olarak oldukça iyi metin ve grafik kalitesine sahip monitörlerin en önemliği zayıflığı görüntünün ekrana mükemmel şekilde ortalanmaması (köşelerin tam olarak oturması) olarak gözüküyor. Bunu sağlayabilmek için ayarlarla sıkı şekilde oynamak zorunda kalıyorsunuz. Burada şunu da belirtmek lazım fiyat olarak oldukça yüksek monitörlerde bile rastlanabilen bir durum bu. Bunun dışında göze çarpan başka büyük eksileri yok.

Sonuçta eğer sizde uygun fiyatlı 17" monitör arıyorsanız özellikle yaklaşık 190$ KDV hariç fiyata sahip CTX PR705F sizin için oldukça iyi bir seçim olabilir. Bu monitörlerden elde edeceğiniz görüntü kalitesi benzer fiyatlı NF (Diamondtron NF) olmayan Samsung ve LG'lerin biraz daha önünde olacaktır. Eğer harcayacak bir kaç on dolarınız varsa ve daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek tarama frekanslarında çalışacaksanız bu sefer de mutlaka PR711F'e bir göz atın.

CTX monitörlerin Türkiye dağıtıcılığını Mascom yapıyor ve aynı zamanda 2 sene garanti veriyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim