Anlık Bildirim

Apple, Çin'de yeşil teknolojilere yatırım yapıyor

Üretimini genelde Çin'de yaptıran Apple, tedarik zincirindeki firmaların çalışma koşullarından ve çevreye verdiği zarardan sorumlu tutulmuş ve eleştirilmiştir. Ancak firma son yıllarda yenilenebilir enerji konusunda Çin'de önemli adımlar atıyor. 

Firma üç hafta önce Çin'de en büyük güneş enerjisi projesini başlatmıştı. Bu proje doğrultusunda Leshan Electric Power Co., Sichuan Development Holding Co., Ltd, Tianjin Tsinlien Investment Holding Co., Ltd, Tianjin Zhonghuan Semiconductor Co., Ltd ve SunPower Corporation firmaları ile işbilriği yaptı.

İşbirliği kapsamında Çin'in Sichuan eyaletinde yeni güneş enerjisi tesisleri kurulacak ve bu tesislerden elde edilen enerji ile Apple'ın Çin'deki veri merkezleri, satış mağazaları ve ofislerinin enerji ihtiyacı karşılanacak. 

Yeni tesislerde yılda 80 milyon kilowatt saat temiz enerji üretileceği belirtilirken, bu miktar 61 000 evin ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda. Apple böylece global operasyonlarını yüzde 100 oranında yeşil enerji ile çalıştırıyor olacak. Şu anda bu rakam yüzde 87 dolayında. 

Apple'ın Çin'de 19 adet ofisi ve 22 adet perakende mağazası yer alıyor. Doğrudan 8000 kişiye iş imkanı sağlayan firma dolaylı olarak ise 3 milyon insana iş imkanı yaratmış oluyor. Buna 1.5 milyon iOS geliştiricisi dahil. 

Apple'ın diğer bir girişimi ise Dünya Vahşi Yaşam Fonu ile birlikte gerçekleştirilecek. Ormanların korunması adına Apple ve Dünya Vahşi Yaşam Fonu Çin genelinde endüstriyel orman alanlarını bir milyon dönüme çıkarmak ve korumak. Bu alanlarda kağıt hamuru, kağıt ve odun ürünleri için gerekli olan ağaç ihtiyacı karşılanıyor ve ekstra ağaç kesimine gidilmiyor.  
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim