Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Evrim engelleyici ilaçlar, bakterilerin antibiyotik direnci geliştirmesini yavaşlatabilir

  Yeni gerçekleştirilen bir araştırma, bakterilerin antibiyotiklere karşı geliştirdiği direncin yavaşlatılabileceğini ve böylece antibiyotiklerden daha uzun süreler faydalanabileceğimizi ortaya koydu.
  6 ay
  2,8b
  1
  8
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Editör

   

  Bakterilerin antibiyotiklere karşı geliştirdikleri direnç yüzünden, en basit hastalıkların bile tekrar ölümcül hale gelebileceği ifade ediliyor. Bakterileri yok etmek için verilen savaşta her geçen gün yeni silahlar geliştirilse de bu canlıların direnç geliştirme süreci de aynı hızda devam ediyor. Bilim insanları, uzun soluklu bir strateji ile bakterilerin evrim geçirmelerinin engellenebileceğini ve böylece ilaçların daha uzun süreler işe yarar kalabileceğini vurguluyor. Bakterilerin uyum sağlamak için “kumar oynadıklarını” söyleyen yeni bir araştırma,  bizlerin ise bu oyunu bozmak için neler yapabileceğimizi gösteriyor.

  Kötü şartlar doğal seçilimin anahtarı

  Çevresel baskı doğal seçilimin temeli oluşturuyor. Şartlar kötüleştiğinde ölen çoğu canlının yanında genlerde meydana gelen rastlantısal mutasyon sayesinde hayatta kalanlar da oluyor. Sonraki nesillere aktarılan bu değişimler, ilgili türlerin evrimleşip daha önce karşılaştıkları zor şartları kolayca alt etmelerine yarıyor.

  Kötü şartları bakteriler için oluşturan etken ise antibiyotikler. İlk saldırıda etkili olan bu silahların gazabından kurtulanlar, aynı silahla yapılan bir sonraki saldırı için bağışıklık kazanabiliyorlar. Bu sebeple, insanlık için sürekli yeni silah arayışları içinde bulunulması gerektiğine işaret eden bu durumun bizleri; kaybetmeye mahkûm olduğumuz bir silahlanma yarışına ittiği ifade edilmiş.

  Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Susan Rosenberg’e göre bahse konu kısır döngüyü engellemek mümkün olabilir. Rosenberg’in, “ Hastalığa yol açan bakterilerin, bağışıklık sistemimiz ile antibiyotiklere karşı yürüttüğü savaşın temelini oluşturan moleküler mekanizmayı anlamak istiyoruz. Buradaki amacımız, bakteri evrimini yavaşlatan yeni bir tür ilaç geliştirmek. İlaç derken hücreleri öldüren ve hücrelerin üremelerini engelleyen antibiyotiklerden bahsetmiyorum. Kastetmek istediğim; bağışıklık sistemimiz ile ilaçların hastalıkları ortadan kaldırmasını kolaylaştıracak, bir tür evrim engelleyici ilaç.” sözleri yeni alınacak tedbirlerin bir özeti olmuş.

  Nüfusun bir bölümü kurban ediliyor 

  Araştırmalara başlayan bilim insanları, koli basili olarak da bilinen E.coli bakterisine düşük dozlarda Siprofloksasin (DNA’nın kırılmasına neden olan ilaç) adlı antibiyotikten vermişler. Sonuçlar araştırmacılar için çok şaşırtıcı olmuş. İlaç verilen grubun %10 ila 25’lik dilimi, reaktif oksijen türleri adı verilen (reactive oxygen species- ROS) toksik moleküller salgılamaya başlamış.

  Maruz kaldıkları kötü şartları daha da kötüleştirmek suretiyle kendilerini daha hızlı evrim geçirmeye iten bu yöntem sayesinde bakteri, DNA onarımlarını daha yavaş ve hataya açık biçimde yapmaya başlamış. Bakterinin geliştirdiği bu yöntem sayesinde rastlantısal mutasyon şansı artmış ve bakteri için avantaj sağlar bir ortam oluşmuş. Bilim insanları; çoğunluğun iyiliği için bakterinin akılcı bir yöntem izlediğini ve nüfusun %25’lik dilimini riske attığını belirtiyor.

  Bilim insanlarının ortaya attığı “evrim engelleyici” ilaç fikrinin işe yarayıp yaramadığını görmek isteyen araştırma ekibi, antibiyotiği ROS değerlerini düşüren edaravon  isimli bir ilaçla karıştırmış. Söz konusu yöntem sayesinde bakterinin mutasyona uğrama hızında azalma gözlemlenmiş. Dahası, antibiyotik de üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam etmiş.

  Rosenberg’e göre antibiyotiklerle birlikte verilen küçük moleküllü engelleyiciler, bakteri evrimini yavaşlatmış. Bilim insanı yaptığı açıklamada, “Bu tür ilaçlar standart antibiyotiklerle birlikte bakteri evrim sürecini yavaşlatmak için kullanılabilir. Bu sayede hâlihazırda kullandığımız antibiyotiklerin kullanım süresi artabilir ve bu ilaçlar monoretapi (bir hastalığın tedavisinde tek ilaç kullanılması durumu) olarak işe yarayabileceğinden, evrim savaşında ibre bağışıklık sistemi yönüne dönebilir.” sözleriyle gelinen süreci açıklamış.  https://newatlas.com/anti-evolution-drugs-bacteria-antibiotic-resistance/59117/ Yorum Yaz
  Quard 6 ay
  Dünyada antibiyotiği leblebi yer gibi kullanan toplumlar"ki bizler oluyoruz" bizim için çok güzel haber:))Özellikle de son paragrafı okuyunca:))(Antibiyotik sevdalıları hatta belki de çoğunluk bile böyle anlayabilir)
  kankam1030 6 ay
  Bakterilerin antibiyotik direncinin, evrimleşme olmadığının delilleri şöyledir:

  • Bakterilerin kendi türleri içinde sayısız çeşitleri vardır. Bunların bir kısmı, bazı ilaçlara karşı direnç sağlayacak genetik bilgiye sahiptir. Bakteriler belli bir ilacın etkisine maruz kaldıklarında, ilaca dayanıksız olanlar yok olur; dirençliler ise hayatta kalır ve daha fazla çoğalma imkanına kavuşurlar.

  • Belli bir zaman sonra tamamen yok olan dirençsiz bakterilerin yerini, hızla çoğalan bu dirençli bakteriler doldurur. Bir süre sonra, aynı bakteri türü yalnızca söz konusu antibiyotiğe dirençli olan bireylerden oluşmuş bir koloni haline gelir ve artık aynı antibiyotik o bakteri türüne karşı etkisiz olur.

  • Ancak bakteri yine aynı bakteri, tür yine aynı türdür. Herhangi bir evrim yaşanmamıştır. Bakteriler 3.5 milyar yıldır yeryüzünde vardırlar ve hala aynı bakteri olarak varlıklarını sürdürürler. Söz konusu iddia, Darwinistlerin en büyük aldatma yöntemlerinden biridir.
  mokinto 6 ay kankam1030
  kankam1030  Bakterilerin antibiyotik direncinin, evrimleşme olmadığının delilleri şöyledir:

  • Bakterilerin kendi türleri içinde sayısız çeşitleri vardır. Bunların bir kısmı, bazı ilaçlara karşı direnç sağlayacak genetik bilgiye sahiptir. Bakteriler belli bir ilacın etkisine maruz kaldıklarında, ilaca dayanıksız olanlar yok olur; dirençliler ise hayatta kalır ve daha fazla çoğalma imkanına kavuşurlar.

  • Belli bir zaman sonra tamamen yok olan dirençsiz bakterilerin yerini, hızla çoğalan bu dirençli bakteriler doldurur. Bir süre sonra, aynı bakteri türü yalnızca söz konusu antibiyotiğe dirençli olan bireylerden oluşmuş bir koloni haline gelir ve artık aynı antibiyotik o bakteri türüne karşı etkisiz olur.

  • Ancak bakteri yine aynı bakteri, tür yine aynı türdür. Herhangi bir evrim yaşanmamıştır. Bakteriler 3.5 milyar yıldır yeryüzünde vardırlar ve hala aynı bakteri olarak varlıklarını sürdürürler. Söz konusu iddia, Darwinistlerin en büyük aldatma yöntemlerinden biridir.  Iyi de şu ne demek; "direnci olanlar yaşıyor, diğerleri ölüyor". Direnci olanlar direnci nasıl edindi. Direnç edinmek bir mekanizma işidir. Yapısal bir değişimdir.

  İşin evrim kısmına takılmayın. Adına ne derseniz deyin.

  Antibiyotik direnci için şu bilinen örneği eklemek istiyorum: Winston Churchill pnömoni olduğunda 100.000 ünite penisilin tedaviye yetiyor. Bugün sıradan bir boğaz beta enfeksiyonunda 800.000 ünite olan flakonlardan 10 ila 14 adet arası kullanılması gerekiyor.

  Dünya Sağlık örgütü antibiyotik direncini önümüzdeki yılların en ciddi sorunlarından biri olarak görüyor.  Önem vereceğimiz konu bu olmalı.
  Ulan Musk 6 ay kankam1030
  Bakış açınıza göre biz yeni bir bakteri türünü her hedef aldığımızda bakteri topluluğunun tür bakımından daha homojen duruma gelmesi ve bu sebepten antibiyotiklerin her geçen gün daha etkili hâle gelmesi gerekir.
  goldena 6 ay
  Bakteriler evrimleşmiyor. Kasları geliştiği için daha çevik ve kuvvetli oluyor
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 6 ay Oppo Reno resmi sayfasında rezervasyonlar açıldı 6 ay Kidega Mobil Uygulaması kitapseverlerle buluşuyor 6 ay Beats Powerbeats Pro kablosuz kulaklıklar Apple H1 çipiyle tanıtıldı 6 ay Google’ın Call Screen özelliği Moto G7 ve Moto One serisine geliyor 6 ay Dell PowerEdge ailesini Cascade Lake işlemcileriyle ve Optane ile güncelledi 6 ay Captain Marvel, gişede 1 milyar doları geride bıraktı 6 ay 2si1 | iPhone ve iPad'de Gamepad ile oyun oynamak 6 ay Motorola P40 Power'ın tasarımını açığa çıkaran görseller yayınlandı 6 ay Her gün içilen dört bira, beyin gelişimini %47 oranında yavaşlatıyor 6 ay Adobe After Effects ile videolardaki istenmeyen nesneleri silebileceksiniz 6 ay Google Assistan John Legend ile hiç olmadığı kadar karizmatik hâle geldi 6 ay Elektrikli Byton M-Byte SUV, Moğolistan'daki kış testlerinden başarıyla geçti 6 ay Snapchat çaresizlikle Foursquare tarzı check-in denemesi yapıyor 6 ay Oppo Reno Lite modelinin görselleri TENAA’da ortaya çıktı 6 ay Volkswagen'den yeni otonom ve elektrikli SUV konsepti: I.D. Roomzz 6 ay İki Rus roketi aynı gün farklı kıtalardan fırlatılacak 6 ay PlayStation için İlkbahar İndirimleri başladı 6 ay BTK'nın eSIM kararı yürürlüğe girdi! 6 ay WhatsApp sonunda grup davetleri yönetim özelliklerini ekledi 6 ay Otomobil satışlarındaki sert düşüş Mart ayında da devam ediyor 6 ay GÖRÜNTÜLENEN Evrim engelleyici ilaçlar, bakterilerin antibiyotik direnci geliştirmesini yavaşlatabilir Sonraki Android için Spark e-postalara ferahlık getiriyor 6 ay Sızıntı: Apple Watch Series 5 bir firmanın hayatını kurtaracak! 6 ay Helio P35 ve 16 MP ön kameralı Oppo A7n resmen tanıtıldı 6 ay Swatch aleyhine açtığı davada Apple haksız bulundu 6 ay Merakla beklenen 'Joker' filminin ilk fragmanı yayınlandı! 6 ay Windows telefonlara bir darbe de Instagram'dan geldi 6 ay iPad mini: Toplama Apple tablet 6 ay Denizbank yıl bitmeden Dubai merkezli Emirates NBD'ye satılacak 6 ay Microsoft e-kitap mağazasını kapattı 6 ay Samsung Galaxy S7 artık sadece üç ayda bir güvenlik güncellemesi alacak 6 ay 2020 Ford Explorer PHEV tanıtıldı: 450 beygirlik motoruyla Avrupa'da da satılacak 6 ay Poco Launcher karanlık mod özelliği ile güncellendi 6 ay Huawei Mate X ön inceleme: Hızlı, güzel ve donanımlı 6 ay Google'ın güvenlik anahtarı Titan, artık Firefox ve Edge ile çalışıyor 6 ay Yeni Ford Puma'dan ilk resmi görsel geldi: Bu yıl satışa sunulacak 6 ay Gmail'e e-posta zamanlama özelliği geldi 6 ay PlayStation Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Yiğit’e önemli görev 6 ay Müzik sektörü gelirlerinin yarısı çevrim içi müzik sistemlerine gitti 6 ay Snapdragon 855 ile güçlendirilmiş Asus ZenFone 6Z ortaya çıktı 6 ay 2020 iPhone modellerinin ekran boyutları sızdırıldı Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim