Anlık Bildirim

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

Oy Ver

Dizüstü bilgisayar satışlarında görülen hızlı artış ve 2012-2015 yılları arasında dizüstü bilgisayarların mevcut masaüstü bilgisayarların yerini alacağına yönelik yapılan bazı araştırma sonuçları paralelinde dizüstü bilgisayarlara olan beklentiler de doğal olarak arttırıyor. Taşınabilir bilgisayarların geleneksel bilgisayarlara göre kuşkusuz en önemli handikapları pil ömürleri ve direk bu konu ile ilişkili olan performans seviyeleri. Daha uzun pil ömrü için çeşitli çalışmalar yapılmakta ve özellikle yakıt hücreleri üzerinde durulmakta. Fakat kısa vadede dizüstü bilgisayarların pil ömrünü arttırabilecek ve pratik kullanıma yansıtılabilecek ciddi bir gelişme bulunmamakla birlikte performans anlamındaysa taşınabilir bilgisayarlar hız kesmeden güçlenmeye devam ediyotlar. İşlem gücü açısından Intel'in "extreme" serisi dahilinde hazırladığı yüksek saat hızına sahip mobil işlemcilerden sonra Nvidia da geçtiğimiz gün duyurduğu GeForce 8800M serisi yeni mobil grafik işlemci ailesi ile dizüstü bilgisayarlarda Crysis'i bile yüksek kalitede oynatabilecek yüksek grafik hesaplama gücünü kullanıcıların emrine sunuyor.

Son birkaç yıldır dizüstü bilgisayar dünyasında yeni bir segment oluştu diyebiliriz. Desktop Replacement olarak ta ifade edilen bu segment dahilinde hazırlanan dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir bilgisayarların ana misyonu olan hareket kabiliyeti ve taşınabilirlik yeteneklerini ikinci plana iterek kullanıcılara geleneksel masaüstü bilgisayalarından aldıkları performansı tabi yine standart bilgisayarlar ile mukayese ettiğimizde çok daha taşınabilir bir yapı ve sınırlar içinde sunmayı hedeflediğini görüyoruz. Hem ülkemizde hemde yurt dışında bu tür dizüstü bilgisayar hazırlayan çeşitli "extreme pc" üreticileri var ki kuşkusuz bu üreticilerin başında geçtiğimiz sene Dell tarafından satın alınan Alienware'in geldiğini söyleyebilmek te mümkün. Firma hazırladığı oyuncu odaklı yeni dizüstü bilgisayarları m17x ve m15x ile donanım ve teknoloji sevdalılarının meraklı bakışlarını kendi üzerinde toplamayı başarıyor. Zira firmanın hazırladığı yeni dizüstü bilgisayarlar sahip oldukları donanımsal alt yapıları ile kullanıcılara "vay be" dedirttirebilecek niteliğe sahipken fiyatları ile de "zenginin malı züğürdün çenesini yorar" deyimini akıllara getirecek gibi gözüküyor.

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

Alienware'in oyuncu odaklı yeni "gaming" dizüstü bilgisayarları olan m17x ve m15x firma tarafından en yeni ve alanlarında en güçlü donanımlar ile desteklenmiş durumdalar. Özellikle 17-inç (1920x 1200 çözünürlüklü ve Clearview teknolojisini destekleyen) ekrana sahip olan daha güçlü model m17x'in detaylarına irdelediğimizde sistemde işlemci olarak Intel'in an itibariyle en güçlü mobil işlemcisi olan 2.8GHz'lik, 800MHz FSB hızına sahip olan ve 4MB seviye 2 bellek ile gelen Core 2 Extreme X7900 (çarpan kilidi açık) işlemcisinin kullanıldığını görüyoruz. Grafik çözümü olaraksa dizüstü bilgisayarlarda Nvidia'nın en yeni ve en güçlü grafik işlemcisi olan GeForce 8800M GTX'in iki tanesinin SLI modunda çalıştığını da görebilmek yine mümkün ki bu sistem bugün "iddialıyım" diyen pek çok masaüstü sistemi geride bırakabilecek potansiyele de sahip. Bu kadarı bana yetmez diyenlerdenseniz sistemlerin sahip olduğu temel konfigürasyonlara birlikte bakalım. Temel konfigürasyon diyoruz zira kullanıcılarına son derece zengin bir donanım opsiyonu sunan Alienware, bütçenizle orantılı sistem kurmanıza da olanak tanıyor. İşte en dikkat çekici sistem olan Alienware m17x'in konfigürasyonu;

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

Alienware m17x'in kardeşi olan ve 15.4-inç ekran ile gelen m15x modeli ise bazı açılardan abisi olan m17x'den ayrılıyor. Zira daha küçük ekrana sahip olan m15x ayrıca SLI desteğine de sahip değil. Ama kullanılan GeForce 8800M GTX de tek başına son derece yeterli grafik performansını sunacaktır. "Out of this world design" olarak ifade edilen yani standart tasarım anlayışının dışında olduğu vurgulanan Alienware'in yeni dizüstü bilgisayarları, teknik özelliklerinin yanı sıra özellikle sahip oldukları tuş takımı ve detaylarda saklı tasarım incelikleri ile "en güçlünün yanında en dikkat çeken dizüstü bilgisayar da benim olmalı diyen" kullanıcıları da çekim alanı içine alıyor. Intel'in Santa Rosa platformunu esas alan her iki dizüstü bilgisayar da daha yüksek veri transfer hızı için Turbo Memory teknolojisinin yan sıra 802.11a/b/g/n kablosuz ağ teknolojilerini de destekliyorlar. Bu arada Alienware artık aşinası olduğumuz ve firma ile özdeşleşen "Skullcap" isimli kaslı tasarım anlayışının yanı sıra yeni dizüsüt bilgisayarları ile Ripley adını verdiği daha sade tasarımı da opsiyon listesine ekliyor.

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır
Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

Skullcap ve Ripley tasarımları

Tabi Alienware'in yeni mobil canavarlarının detayları bunlar ile sınırlı değil.Optik okuyucu tarafında Blu Ray sürücünün kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar Smart Bay adı verilen teknoloji ile 3. hard diskinde sistemler ile kullanılabilmesinie olanak tanıyor. Tabi aklımız ve gönlümüzün SSD disklerden yana olduğunu da yeri gelmişken belirtelim. Core 2 Extreme X7900 işlemcisi ve GeForce 8800M GTX SLI'ın oyunlarda sağlayacağı akıcılığı daha temiz ve net bir ses ile desteklemekten de geri kalmayan firma yeni güzellerini Creative'in dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı harici X-Fi Xtreme ses kartı ile desteklemiş durumda. Yine AlienFX adı verilen öze tuş takımına da sahip olan dizüstü bilgisayarlar sahip oldukları alttan aydınlatma sistemi ile görünüm olarak ArtLebedev tasarım stüdyosunun hazırlamakta olduğu OLED teknolojisini kullanan Optimus Maximus klavyesini de hatırlatmıyor değil. Alienware'in yeni sistemlerine yapacağımız eleştriler ise 800MHz'lik bellek ve SSD disk kullanımına yönelik olabilir. Zira diğer komponentleri itibariyle sistemler son derece iddialı zaten.

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır
Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır
Alienware'den dünya dışı yaşam formları; yeni performans sistemleri hazır

"Abi bu dizüstü bilgisayarlar güzel, kredi kartına 12 taksit ile alacağım nasıl yapabilirim" diye soranlar için Alienware'in yeni dizüstü bilgisayarlarının New York'ta yapılan özel bir etkinlikte tanıtıldığını ve satışa sunulmaları için gelecek yılın beklenmesi gerektiğini belirtelim. Zira kesin bir tarih verilmemekle birlitke dizüstü bilgisayaların gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde kullanıcılar ile buluşacağı söylenmekte.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim