Anlık Bildirim

AMD 790FX'e adım adım; DFI LanParty UT 790FX-M2R ve Asus M3A32-MVP Deluxe

Oy Ver

ATi'yi bünyesine katmasının ardından "platform üreticisi" olma planları doğrultusunda yonga seti üretimini de soyunan AMD, geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya sürdüğü ve ciddi satış rakamlarına ulaştığı 690 serisi çip set ailesi ile bu alanda ciddi bir potansiyele sahip olduğunun ve rakipleri için tehlike unsuru oluşturacağının da ilk sinyallerini vermişti. Yeni nesil Phenom işlemcilerine yönelik olarak 7 serisi yeni yonga seti ailesinin hazırlıklarına devam eden firmanın bu alanda hazırladığı en iddialı çözüm 790FX yonga seti olacak. Phenom işlemcileri için hazırlanan ve ciddi overclock potansiyeli sunmasının yanı sıra Quad-Crossfire gibi "extreme" özellikler ile donatılan yonga setini kullanan anakartlar da artık yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başlıyor. Gigabyte'dan sonra yine sektörün iddialı oyuncuları olan Asus ve DFI da 790FX temelli anakartlarını piyasaya sürüyorlar.

Resmi lansmanının 19 Kasım'da yapılması beklenen AMD'nin 790FX yonga setini kullanan anakartlar bir bir satışa sunuluyorlar. Gigabyte'ın 790FX-DQ6 modelinden sonra Asus'un M3A32-MVP Deluxe ve DFI'ın LP UT 790FX - M2R modelleri artık satışa sunulmak üzere paketlenmiş durumdalar. Anakartların detaylarına geçmeden önce AMD'nin yeni yonga seti 790FX'in bazı önemli özellikerini hatırlamakta da fayda var. AMD'nin soket AM2+ formundaki yeni nesil Phenom işlemcileri için hazırlanan 790FX yonga seti ayrıca firmanın an itibariyle satılmakta olan soket AM2 formundaki mevcut işlemcilerine de tam destek sunmakta.

1066MHz'e kadar DDR-2 bellek kullanımına olanak tanıyan 790FX temelli anakartların en önmeli özelliklerinden biri ise PCIe 2.0 ve Quad-Crossfire desteğine sahip olması gösterilebilir. Zira 790FX yonga setini kullanan anakartların önemli bir kısmı 4 adet PCIe slotu üzerinden 8X+8X+8X+8X konfigürasyonunda Quad-Crossfire desteği sağlayarak tek karta göre uygulama bazlı değişmekle birlikte 3.6 kata kadar performansı artışı sağlamayı hedefliyor.

AMD 790FX'e adım adım; DFI LanParty UT 790FX-M2R ve Asus M3A32-MVP Deluxe

Asus M3A32-MVP Deluxe

Tabi 790FX yonga setinin özellikleri saymakla bitmiyor. Gelişmiş üretim teknolojisi ile üretilen 790FX yonga seti AMD'nin iddialarına göre, kendi segmentinde var olan en düşük TDP tasarımına sahip. Zira gelen bilgilere göre 790FX yonga seti bekleme anında 8 watt, yük altında ise 15 watt civarı bir güç tüketim değerine sahip. Tabi hal böyle olunca hem soğutma hemde overclock potansiyeli açısından yonga setinin olumlu sinyaller verdiğini de ifade edelim.

AMD'nin 790FX yonga setini kullanan ilk anakartlar piyasaya AMD'nin an itibariyle en güncel güney körpsüsü olan SB600 ile birlikte çıkacaklar. Fakat firmanın hazırlıklarını sürdürdüğü SB700 yongası hazır olur olmaz 790FX yonga setli anakartlarda kullanılmaya başlanacaklar. AMD'nin en yeni ve iddialı yonga seti olan 790FX'in bazı temel özelliklerini hatırladıktan sonra yeni yonga setini kullanan Asus'un M3A32-MVP Deluxe ve DFI'ın LP UT 790FX - M2R modellerine biraz daha yakından bakalım.

AMD 790FX'e adım adım; DFI LanParty UT 790FX-M2R ve Asus M3A32-MVP Deluxe

Quad Crossfire desteği var

Asus'un 790FX yonga setini kullanan M3 serisi anakart ailesine yönelik detayları daha önce sizlere sunmuştuk. İlk etapta 3 modelden oluşması beklenen serinin haberimize konu olan modeli ailenin 2. büyük üyesi olan M3A32-MVP Deluxe modeli. Aynı modelin Wi-Fi ve daha gelişmiş pasif soğutma ünitesi ile desteklenen bir üst modeli daha bulunmakta. AMD'nin mevcut işlemcilerinin yanı sıra Phenom ailesine de yataklık edecek olan anakartın soğutma ünitesi kuzey ve güney köprülerinin yanı sıra güç modüllerini de kontrol altına almakta.

Düzenli komponent dağılımına parlel olarak katı kapasitör kullanımı ile de dikkat çeken anakart üzerinde AMD'nin Crossfire X teknolojisi ve Quad-Crossfire kurulumu için 4 adet PCIe X16 slotu yer almakta. PCIe X1, X4 slotlarının bulunmadığı M3A32-MVP Deluxe üzerinde ayrıca geleneksel PCI slotlarından da 2 adet bulunmakta. Gigabit ethernet ve 7.1 kanal yüksek tanımlı ses desteğine de sahip olan anakart, çok sayıda USB 2.0 ve SATA-II noktasının yanı sıra e-SATA desteği de sunmakta. Satışa hazır olan anakartın kesin çıkış tarihi ve fiyatı şu an için belirsizliğini koruyor.

AMD 790FX'e adım adım; DFI LanParty UT 790FX-M2R ve Asus M3A32-MVP Deluxe

DFI LP UT 790FX-M2R

AMD ve overclock! Bu ikili yan yana geldiğinde kuşkusuz tamamlayıcı öge olarak pek çok kişinin aklına DFI gelir. Athlon64 işlemcileri için hazırladığı nForce 4 yonga setli LanParty serisi anakartları ile AMD ile adını adeta özdeşleştiren ve ciddi başarı yakalamanın yanı sıra adı adeta efsaneye dönüşen DFI, uzun süren sessizliğini 790FX yonga setini kullanan yeni anakartı LP UT 790FX - M2R ile bzomaya hazırlanıyor. DFI'dan artık beklediğimiz üzere UV duyarlı sarı ve yeşil rengin egemen olduğu anakart "overclock" konusunda lider olmak için yaratıldığına dair önemli sinyaller de vermekte. Firmanın yeni pasif soğutma anlayışının hüküm sürdüğü anakart malesef AMD'nin Quad-Crossfire teknolojisinden yararlanamıyor zira anakart üzerinde sadece 3 adet PCIe X16 slotu yer almakta.

Detaylı bir çalışmanın sonucu olduğu her halinden belli olan anakart fiziksel yapısının yanı sıra ince ayar konusunda sınır tanımaz BIOS menüsü ile de ilgi görecektir. Genel özellikleri itibariyle Asus'un yeni modeli ile ortak özelliklere sahip olan anakart %100 japon kapasitörlerin yanı sıra çift gigabit ethernet desteği ile de dikkat çekiyor. Asus'dan farklı olarak entegre ses desteğinin daha iyi elektrik dağılımı sağlamak adına ayrı bir modül olarak verildiği anakart overclock severler tarafından ilgi göreceğe benziyor.

AMD 790FX'e adım adım; DFI LanParty UT 790FX-M2R ve Asus M3A32-MVP Deluxe

Quad Crossfire desteği yok

AMD'nin yeni yonga seti 790FX için lansman tarihi adım adım yaklaşıyor. Üreticiler artık son hazırlıklarını yapmaktalar. Performansı en az Phenom işlemcileri kadar beklenen 790FX yonga setinin yeni nesil işlemciler ile nasıl bir birliktelik oluşturacağını kısa bir süre sonra göreceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim