Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  AMD Athlon II serisi 10 yeni işlemci lanse ediyor, bellek aşırtma başlıyor

  DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartlarıyla birlikte AMD, Eylül ayında Athlon II serisi 10 yeni işlemcisini lanse edecek.
  11 yıl
  8,1b
  1
  29
  Diğer
  Abone ol
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  Oy Ver

  Donanım dünyası sakin geçen yaz döneminin ardından Eylül ayında yapılacak çok sayıda yeni lansman ile yeniden hız kazanacak. Eylül programı netleşen firmalardan Intel, yeni nesil Core i5 ve Core i7 işlemcileriyle birlikte Nehalem tabanlı mobil işlemcilerin kullanılacağı yeni dizüstü bilgisayar platformunun (kod adı Calpella) önce 8 Eylül'de yapılacak lansman hemen ardından da ayın sonuna doğru gerçekleştirilecek IDF etkinliğinde endüstrinin beğenisine sunacak. AMD ise hemen her ürün gamı için yeni çözümler tanıtacak zira firma 10 Eylül'de yapacağı etkinliklerle önce DirectX 11 destekli ekran kartlarını hemen ardından da Tigris kod adını verdiği yeni nesil dizüstü bilgisayar platformunu ve masaüstü sistemler için Athlon II serisi çift, üç ve dört çekirdekli yeni işlemcilerini lanse edecek.

  DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartlarının ve Tigris platformu için merak edilen teknik detaylar şu an için açıklanmamakla birlikte lanse edilecek Athlon II serisi 45nm işlemciler için model bilgileri netleşmeye başladı. Her ne kadar AMD henüz resmi açıklamayı yapmış olmasa da firmanın Eylül ayında masaüstü sistemler için tamamı maliyet odaklı 10 yeni işlemci modelini tanıtması ve takip eden süreçte yeni modellerini arka arkaya pazara sürmesi bekleniyor. Phenom II X4 965 Black Edition gibi yüksek performanslı modeliyle gündemde olan firma için Athlon II serisi büyük önem taşıyor zira seri altında lanse edilecek tüm modellerin kendi kategorilerinde en ekononomik çözümler arasında yer almaları ve fiyat anlamında rekabet çıtasını daha da yukarı taşımaları bekleniyor.

  Athlon II X4 zar görüntüsü.

  AMD'nin 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Athlon II serisi bilimdiği üzere Haziran ve Temmuz aylarında satışa sunulan çift çekirdekli Athlon II X2 240, 245 ve 250 gibi modellerle kullanıcılara "merhaba" demiş durumda. Düşük maliyetli ve yüksek hız aşırtma potansiyelli işlemciler olarak nam salmaya başlayan çift çekirdekli modellerin yanı sıra AMD, Eylül ayında özellikle fiyat noktasında öne çıkması beklenen dört çekirdekli yeni işlemcilerine ek olarak çift çekirdekli modelleden daha güçlü, dört çekirdekli çözümlerden ise çok daha ekonomik olan üç çekirdekli Athlon II X3 modellerini de yine eş zamanlı olarak endüstrinin beğenisine sunacak. Endüstrinin 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan "fiyatı en uygun" dört çekirdekli işlemcilerini pazara sunmayı amaçlayan AMD'nin sırrı nedir ?

  Bilindiği üzere Phenom jenerasyonu ile beklentileri karşılamakta sıkıntı yaşayan AMD, 45nm üretim teknolojisine geçiş yaptığı Phenom II ailesi ile birilikte adeta yeni bir başlangıç yapmış ve her ne kadar segmentlerinin en hızlı çözümleri olamasalar da yeni işlemciler fiyat/performans başarımları ve geriye doğru platform uyumluluk desteği sunmaları sayesinde AMD yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Dört çekirdekli işlemcileri takiben piyasa sürülen çift ve üç çekirdekli Phenom II X2 ve Phenom II X3 modellerinde de dört çekirdekli Deneb tasarımın çekirdekleri kapatılmış özel bir varyasyonunu kullanma yoluna giden AMD, SB750 köprüsünün en önemli özelliklerinden birisi olan ACC teknolojisi ile X2 ve X3 işlemcilerin dört çekirdekli yapılabilmesi sayesinde satışlarını bir kez daha arttırmayı başarmıştı.

  Athlon II serisi altında hazırlanan yeni işlemciler, Phenom II jenerasyonundan biraz daha farklı. Benzer şekilde K10.5 mimarisini kullanan çift, üç ve dört çekirdekli yeni Athlon II işlemcileri, maliyetlerin düşürülebilmesi adına Seviye 3 (L3) bellek birimi olmadan tasarlandılar. Yani AMD'nin masaüstü işlemcilerde K10 mimarisi ile birlikte kullanmaya başladı L3 bellek birimi, Athlon II jenerasyonunda aynı bir ö önceki seride olduğu gibi bulunmuyor. Performans noktasında bazı kayıplara neden olacağı düşünülen bu değişikliğin son kullanıcılar adına iki çok önemli getirisi olacak ki bunlardan ilki düşen maliyetler diğeri ise artan hız aşırtma yeteneği. Zira L3 bellek biriminin çıkarılmasının maliyetleri ciddi şekilde aşağı çektiği, düşen ısıl güç tüketiminin de hız aşırtma başarımına olumlu katkı yaptığı belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar AMD Ryzen 5000 işlemciler geliyor | Zen 3 coşturuyor

  Tamamı Soket AM3 formunda hazırlanan ve DDR3 bellek desteği sunan yeni işlemciler, geriye doğru uyumluluk avantajı ile Soket AM2+ anakartlarda DDR2 belleklerle kullanılabilecekler. Önümüzdeki ay içerisinde lanse edilmesi beklenen yeni işlemcilerin en iddialısı 2.8GHz'de çalışan dört çekirdekli Athlon II X4 630 modeli olacak. Her çekirdekli için 512Kb olmak üzere toplamda 2MB Seviye 2 bellek ile donatılan işlemcinin ısıl güç tasarımı ise 95 Watt olarak belirlenmiş. Athlon II X4 serisi altında lanse edilecek bir diğer işlemci ise 630 modeliyle benzer özelliklere sahip olan Athlon II X4 620 olacak. 2.6GHz'lik saat hızıyla Athlon II X4 630 modelinden 200MHz daha yavaş çalışan 620 modelinin tahmin edebileceğiniz üzere biraz daha düşük bir fiyat ile son kullanıcıların karşına çıkması bekleniyor.

  AMD'nin Athlon II seisi altında kullanıma sunacağı yeni modeller.

  Athlon II X4 serisi altında ayrıca enerji verimli iki yeni model daha lanse edilecek. Isıl güç tasarımları 45 Watt olarak belirlenen yeni işlemcilerden Athlon II X4 600e modeli 2.2GHz'de, Athlon II 605e modeli ise 2.3GHz'de görev yapacak. Düşük güç tüketimleriyle dikkat çeken dört çekirdekli işlemcilerin özellikle çoklu ortam odaklı medya bilgisayarlarına göz kırpması bekleniyor. AMD'nin Athlon II X3 serisi altında lanse edeceği üç çekirdekli yeni işlemcileri ise dört çekirdekli modellerle benzer özelliklere sahip olup, tek çekirdeğin kapalı olmasından ötürü 2MB yerine 1.5MB Seviye 2 bellek kapasitesiyle geliyorlar. Seri altında kullanıma sunulacak modellerden Athlon II X3 435 2.9GHz'de, Athlon II X3 425 modeli ise 2.7GHz'de çalışıyor tabii araya 2.8GHz'de çalışan 430 modelinin girmesi de beklenebilir.

  Hemen her kategoride "enerji verimli" işlemci çözümleri sunmak isteyen AMD, üç çekirdekli Athlon II X3 serisinde de bu hedef doğrultusunda iki yeni model lanse decek. Firmanın yeni işlemcilerinden Athlon II X3 405e modeli 2.3GHz'de, Athlon II X3 400e modeli ise 2.2GHz'de çalışıyor ve her iki işlemci de 45 Watt'lık ısıl güç tasarımıyla geliyorlar. Peki ya çift çekirdekli modeller ? AMD, kısa aralıklarla kullanıma sunduğu Athlon II X2 240, 245 ve 250 modellerinden sonraya seriye düşük güç tüketimli iki yeni çözüm eklemeye hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre firmanın lanse edeceği modellerden Athlon II X2 240e modeli 2.8GHz'de ve 235e modeli ise 2.7GHz'de görev yapacak ve her iki işlemci de 45 Watt'lık ısıl güç tasarımları ile hem az yakacak hem de hız aşırtma potansiyeli vaat edecekler.

  Hız aşırtma ve çekirdek aşırtma derken şimdi de bellek aşırtma! Athlon II X4 @Phenom II X4

  Çift ve üç çekirdekli Phenom II işlemcilerin satış başarısında, ACC teknolojisi ile kapalı olan çekirdeklerin açılabilmesi (çekirdek aşırtma) önemli rol oynamıştı. Eylül ayında kullanıma sunulacak dört çekirdekli Athlon II X4 modelleri içinse "bellek aşırtma" uygulaması satışlara ciddi ivme kazandırabilir. Zira Athlon II X4 620 ve Athlon II X4 630 modellerinin en azından hazır olan ilk örnekleriyle yapılan bir çalışmada, işlemcilerin Deneb yani Phenom II X4 tasarımını baz aldığı ve 6MB büyüklüğündeki L3 bellek biriminin SB750 köprüsünü kullanan bir anakart üzerinde ACC teknolojisinin aktif edilerek açılabildiği bildirildi. Genel kanı ise AMD'nin talebi karşılayabilmek adına sadece bazı seriler için bu yönde bir adım atmış olabileceği yönünde fakat henüz şanslı seriler hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

  Athlon II X4 serisi ile "bellek aşırtma" gündeme gelebilir - Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

  Yılın kalan kısmı için 3.4GHz'de çalışan Phenom II X4 965 Black Edition modelinin (125 Watt'lık versiyonu da gelecek) üzerinde yer alacak daha yüksek frekanslı yeni bir çözüm hazırlaması beklenmeyen AMD, maliyet odaklı Athlon II serisi ile iddiasını sürdürmeyi hedefliyor. Fiyat odaklı çift, üç ve dört çekirdekli Athlon II işlemcileriyle yılın son çeyreğinde pazar payını arttırmayı hedefleyen AMD'nin dört çekirdekli yeni işlemcileri, Avrupa fiyat listelerinde görünmeye de başladı. İlk bilgilere göre Athlon II X4 620 83 Avro, Athlon II X4 630 modeli ise 100 Avro seviyesinden listelere giriş yapmış durumda.  Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Ay'da araba süren astronotların ilginç görüntüleri

  bankalarkredi

  kredibankalar.com ziyaret edin.

  1 gün önce
  hareketliperde

  Merhaba. bayanlar sms atabilir

  1 gün önce
  interwap

  Burayı nasıl kapatıyoruz?

  1 gün önce
  antique

  hocam videoyu izlemeden yorum yapıyorsun ayıp oluyor bak ✌️😎

  1 gün önce
  ipli jeton

  Üçüncü bir kişi yok. Ay yüzeyine koyulan tripodlu kameralarla çekim yapılıyor.

  1 gün önce
  Lirikal Militan

  Dünya ne kadar tuhaf. Bir taraf deliler gibi gelişip bütün dunyayi etkisi altina alabilecek duzeye geliyor. Teknolojisinden film sektorune ivirina zivirina herseyini tum dunyaya pazarlar hale geliyor. Diger tarafa bakiyorsun. Aya gidilmedi, aşılar zararlı, herşey komplo, dunyayi aslinda uc bes kisi yönetiyor hüloooğ diyor. İlginç.

  1 gün önce
  津波

  Brad Pitt'in Ad Astra filminde Ay'da bu araçlarla kovalamaca sahnesi vardı. Ay'da araç sürme ve kovalamaca hissini vermişlerdi bana göre. Bence burdaki görüntüleri ve daha fazlasını incelemişlerdir kesin.

  1 gün önce
  xamaximax

  o kadar kumu stüdyoya iyi doldurmuşlar ha

  1 gün önce
  antique

  ay üzerinde sadece iki insan varken sürücünün gelip videoyu çekene çarptığını düşünsene haha :)

  2 gün önce
  olağan_şüpheli

  Acaba buraya gelse ne kadar ÖTV isterler buna.

  2 gün önce
  Yorumlar (16) Yorum Yaz Forumda Gör
  yekoo (Yahya Yekta Akıncı) 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  buda ne ya? fiyat uygun olsun diye bellek kapatıyor.

  hah bak şimdi amd bunu daha öncede yapmıştı demekki işlemcilerin asıl değerleri sattığının çok altındaki aynı işlemciyi bellek-çekirdek kapatıp ucuza satabiliyor ve bizde aa süper diyip atlicaz? bravo gerçekten kullanıcı dostu diyenler burdan lütfen..
  showstopper41 (Emre Geniş) 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  athlon II x4 620 listelerde.bazı firmalar yanlışlıkla phenom II x4 620 diye yazmış:)

  http://www.teknofiyat.com/?search=athlon+II+x4&altlimit=&ustlimit=  http://www.teknofiyat.com/?search=phenom+II+x4&altlimit=&ustlimit=  185 TL ye çekirdek açma maceralarına girmeden 45nm quad core işlemci sahibi olmak mümkün!
  IeVeN (GAMER ..) 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  AMD ne yapıyorsa sanırım eskiden DALLAS dizisini çok seyretmiş ve bu konudan çok etkilenmiş mühendisler ile yapıyor sanırım :)) bellek, çekirdek aşırtma gibi acayipliklerle yavas yavaş saçmalamaya doğru gidiyor. madem gücün var, madem ucuz işlemcileride pahalı işlemci çekirdeklerinden imal ediyorsun bari adam gibi hatasız piyasaya sür. ucuza 4 çekirdek ama herkesin bildiği gibi intel işlemcilerin amd işlemcileri alt etmesinin en büyük nedeni intel işlemcilerdeki tampon bellek. amd hız olarak zaten geride birde tampon bellek küçültüyor. zamanında bu firmanın iflas ettiğine şaşmamak lazım...
  Flying Nimbus (kemal bıyıklı) 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  AMD ATİ yakaldığı hızlı gelişmeyi keşke işlemcilerde de yakalayabilse ama ne yazıkki bu mümkün olmuyor AMD şu an için sadece kendini ayakta tutabilecek çözümler arıyor
  trooper27 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  ekonomik kriz yuzunden amd iice ucuzlatiyor işlemcilerini bence amd i7 ye rakip çıkarmak için güçlü bir sermayeli bir ortak veyahut bir kredi bulsun artık amd yi ozledik oc le aynı sonuçları alan amd çıkarırlarsa amd yi tercih ederim sempatim var bir kez
  Berbat Ferhat 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  AMD performans liderliği gibi bir iddiadan hepten vazgeçmiş, kendini koyvermiş, sele vermiş, meyhanede sahne alan eski assolist gibi. Titre ve kendine dön artık.
  yc#1 (Yavuz Can) 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  @ XivA Şimdilik yok.
  XivA (Muammer Atam) 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  hangileri BE dir? veya aralarında varmıdır?
  BiLgiSeaRcheR 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bi tanede nümunelik athlon II x4 650 yapsa 3,0ghz 4*1mb L2 belleği olsa... Tadından yenmese...
  aktuz 11 yıl ( Mesaj Silindi )
  nominal bir elektrik gerilimi işlemcideki transistörlerin çalışması için gerekiyor. eğer daha hızlı çalışmalarını istersek kararsızlaşıyorlar ve arıza - mavi ekran alıyoruz. bu durumu aşmak için elektrik gerilimini artırıyoruz. üreticiler aynı seride olup daha az gerilimle çalışabilen iyi işlemcileri diğerleriyle aynı gerilimi verip daha üst hızlarda piyasaya sürüyorlar. bunu çok nadir tasarruflu işlemciler için uygulamıyorlar
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  8065 kez okundu.
  16 kişi, toplam 16 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  cpu, x4 ve
  3 etiket daha amd İşlemci x3
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim