Anlık Bildirim

AMD-ATi: 40nm, DirectX 11 ve Windows 7 desteği 2009'da

Oy Ver

Ağustos ayında kullanıma sunduğu çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 modeliyle, GeForce 8800 serisinden bu yana devam eden Nvidia liderliğini sona erdiren ve yeniden tepeye çıkmayı başaran firma çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Giriş ve orta segmente yönelik olarak hazırladığı Radeon HD 4300, 4500 ve 4600 serisi yeni grafik kartlarını kullanıma sunan firmanın yılın son çeyreği için endüstrinin beğenisine sunacağı en önemli kozları ise Radeon HD 4830 ve Radeon HD 4850 X2 olacak.

55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV770 gpu'sunun paralel işlemci sayısı azaltılmış özel bir varyasyonunu kullanacak Radoen HD 4830'un (256-bit, 640 paralel işlem birimi)150$ altı fiyat segmentinde Nvidia'nın GeForce 9800GT modeline yanıt olması beklenirken, 399$ seviyesinden kullanıma sunulması beklenen çift grafik işlemcili Radeon HD 4850 X2 ile AMD-ATi hem GeForce GTX 280'i ikinci plana itmeyi hedefliyor hem de maddi olanağı Radeon HD 4870 X2'ye yetmeyen kullanıcılar için yeni bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

Daha önceki pek çok haberimizde de altını çizdiğimiz üzere AMD'nin bünyesi altında girdikten sonra iş planında değişikliğe giden ATi, yüksek maliyetli büyük gpu'lar hazırlamak yerine orta segmentte başa oynayacak, teknolojik üstünlikeri olan grafik işlemcileri hazırlamayı, yüksek performans segmentinde ise hazırlanan gpu'nun çiftine yer vererek liderliğe oynamayı hedefliyor. 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV770 gpu'su ile yüksek satış rakamlarına ulaşan liderliğ ele geçiren firma gelecek yılda çizgisini korumayı hedefliyor.

AMD-ATi: 40nm, DirectX 11 ve Windows 7 desteği 2009'da

Özellikle yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş sürecinde rakibi Nvidia'dan daha hızlı olmayı başaran ve önce 65nm devamında ise 55nm üretim teknolojisine Nvidia'dan çok daha önce geçiş yaparak bu yöndeki iddiasını ortaya koyan firma benzer bir başarıyı 40nm'ye geçiş noktasında da tekrarlamayı arzuluyor. Bir süredir Lil Dragon kod adıyla RV870 gpu'su üzerindeki çalışmalarına devam eden firmanın 40nm üretim sürecine geçiş noktasında basına yansıyan resmi açıklamaları dikkat çekmeyi başarıyor. Zira firma önümüzdeki sene 40nm'den fazlasını sunacak gibi görünüyor.

AMD-ATi'nin Japonya'da gerçekleştirilen CEATEC fuarında yaptığı sunuma bakılırsa firma önümüzdeki sene içerisinde Windows 7 ve DirectX 11 desteğine de geçiş yapıyor. Bilindiği üzere geçen sene Kasım ayında kullanıma sunduğu Radeon HD 3800 serisi ile birlikte AMD-ATi, DirectX 10.1 destek veren ilk firma olmuş an itbariyle de S3 ile birlikte destek veren iki firmadan biri konumunda. Bu arada Windows 7'nin nihai lansman tarihi henüz açıklanmış olmasa da yeni API, DX10 alt yapısı üzerine inşa edildiği için Microsoft'un DirectX 11'i Windows 7'den önce bağımsız olarak kullanıma sunması da beklenebilir.

Geçtiğimiz günlerde "Smarter Choice" yani "Akıllı Tercih" olan sloganını "Future is Fusion/Gelecek Fusion'dur" olarak değiştiren AMD, RV8xx serisi grafik işlemci jenerasyonuyla birlikte GDDR5 bellek kullanımını da yaygınlaştıracak. An itibariyle satılmakta HD 4800 serisinde HD 4870 ve 4870 X2 olmak üzere sadece iki modelin kullandığı GDDR5 bellek yongaları önümüzdeki sene içerisinde firmanın orta segment grafik çözümlerinde de kullanılacak gibi görünüyor. Zaten pek çok bellek üreticisinin de 2009'da GDDR5 için hacimli üretime geçmesi bekleniyor.

Yine yeni jenerasyonla birlikte AMD-ATi, GPGPU yani çok amaçlı GPU kullanımını da daha fazla gündemine alacak gibi görünüyor. Bilindiği üzere Nvidia, CUDA teknolojisiyle GPU'ların farklı uygulamalar için de kullanmayı hedefliyor. Son olarak Adobe ile ortak çalışma yapan ve Photoshop 4'te GPU tabanlı hızlandırma yapılabilmesine zemin hazırlayan Nvidia'ya karşı AMD-ATi'nin de gelecek yıl içerisinde daha somut adımlar atması beklenebilir. Öte yandan firma yine Nvidia'nın geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan NVISION '08 etkinliğinde duyurduğu 3D Stereoscopic teknolojisini de gündemine alacak.

Gün ışığına çıkan sunum AMD-ATi'nin güncel teknolojilere olan ilgisini de gözler önüne seriyor. Zira firma dokunmatik ekranlara ve HDTV'lere de daha fazla ilgi gösterecek gibi görünüyor. Kısacası Radeon HD 4800 serisi ile arkasına aldığı rüzgarı ve yakaladığı ivmelenmeyi gelecek seneye de yansıtmak isteyen AMD-ATi, RV8xx jenerasyonuyla birlikte yüksek grafik performansını daha fazla çoklu ortam özelliği ile destekleyecek gibi görünüyor. Tabii 40nm üretim teknolojisi için top artık TSMC'de zira firmanın "40nm için üretime hazırız" açıklaması AMD-ATi ve Nvidia tarfından dört gözle bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim