Anlık Bildirim

Antibakteriyel peptitler içeren yama geliştirildi

İsveç’te bulunan Chalmers University of Technology kurumu araştırmacıları Profesör Martin Anderson önderliğinde bir araya geldi ve antimikrobiyal peptitler ihtiva eden yama geliştirildi.

Günümüzde bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler tercih edilmesine ve rutinde kullanılan birçok antibiyotik bulunmasına rağmen bakteriler söz konusu antibiyotiklere zamanla direnç geliştirebiliyor ve böylece antibiyotiklerin etkinliği azalabiliyor. Şimdi ise bilim insanları yara dokusunun üzerine uygulanabilen ve içerdiği proteinler sayesinde bakterilerin ölmesini sağlayan yama geliştirdi.

İsveç’te bulunan Chalmers University of Technology kurumu araştırmacıları Profesör Martin Anderson önderliğinde bir araya geldi ve antimikrobiyal peptitler ihtiva eden yama geliştirildi.

Proteinler ve peptitler

Söz konusu peptitlerin bağışıklık sisteminde de bulunduğu belirtilmekle birlikte bilim insanları söz konusu peptitlere karşı direnç gelişemeyeceğini düşünüyor.

Yeni yama yürütülen laboratuvar testlerinde başarılı sonuçlar vermekle birlikte yürütülen çalışmalarda antibiyotik direnci olan varyantlar da dahil olmak üzere bakterilerin başarıyla öldüğü gözlendi.

Yeni araştırma ACS Biomaterials Science & Engineering adlı dergide yayımlanmasının yanı sıra yama Chalmers Amferia adlı şirket tarafından ticarileştirilecek. 

Kaynakça https://www.chalmers.se/en/departments/chem/news/Pages/New-material-can-protect-against-resistant-bacteria.aspxhttps://www.chalmers.se/en/departments/chem/news/Pages/New-material-can-protect-against-resistant-bacteria.aspxhttps://www.chalmers.se/en/departments/chem/news/Pages/New-material-can-protect-against-resistant-bacteria.aspx https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsbiomaterials.1c00029 https://newatlas.com/medical/antibacterial-hydrogel-wound-dressing-peptides/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim