Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  bilim

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  15 SA.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  59 VİDEO 235 HABER 41 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 12 İÇERİK
  Balda bulunan pestisitleri tespit edebilen yöntem geliştirildi.
  Araştırmacılar balın içine alkol ekledi ve piretroidleri çözebilecek bir yöntem geliştirdi. Katı faz mikro ekstraksiyon adı verilen yöntemle baldaki pestisitlerin tespit edilebileceği belirtiliyor.
  585 7
  Deniz kıyılarında biyoçeşitliliği sağlayacak oluklu fayanslar geliştirildi
  Uluslarası bir araştırmacı grubu bahsi geçen durumu iyileştirmek amacıyla 3 boyutlu yazıcılardan yardım alarak çatlaklara ve oyuklara sahip beton fayanslar geliştirdi.
  1,3b 4
  Mycobacterium tuberculosis'in enerji metabolizması üzerinde çalışıldı
  Araştırmacılar bakterileri steroid yıkım mekanizmasını yakından incelemek amacıyla acyl CoA dehydrogenase ya da açil KoA dehidrojenaz adlı enzimin yapısı üzerine yoğunlaştı.
  508 1
  Yeni araştırmalara göre aligatörler de kuyruklarını rejenere edebiliyor
  Araştırmacılar iddialarını güçlendirmek için yaban hayattan yakalanan alligator mississippiensis türüne ait 3 farklı aligatörün kuyruk yapılarını inceledi, anatomik olarak kuyruk yapılarını kıyasladı.
  875 9
  Akıllı kumaşların üretiminde kullanılabilecek iletken lif yapısı geliştirildi
  MIT kurumundan Prof. Polina Anikeeva önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi ışığa duyarlı tiyol-epoksi/tiyol-en polimeri adı verilen polimer üzerine yoğunlaştı.
  600 1
  Araştırmalara göre yaşam tarzı değişiklikleri üst yaş gruplarında da obezite mücadelesinde etkili
  Araştırma ekibi yaşam tarzı değişikliklerinin obezite üzerindeki etkisini incelemek amacıyla hastanelerde bulunan obezite servislerine ait 242 hastanın verilerini retrospektif olarak inceledi.
  551 1
  Yakın gelecekte tarantula zehri kronik ağrı tedavisinde kullanılabilir
  University of Washington kurumu araştırmacılarının yürüttüğü yeni araştırmaya göre tarantula zehri opiyat bazlı ilaçlara alternatif olarak kullanılabilir.
  588 2
  Bakan Koca: "İlk yerli tetanos ve difteri aşısı kullanıma hazır"
  Yusuf Akbaş 4 gün
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca müjdeyi verdi. Türk İlaç tarafından üretilen yerli tetanos ve difteri aşısı kullanıma hazır. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma alındı.
  1,5b 80
  Tıbbi durumların takibinde kullanılabilecek deneysel kontakt lens geliştirildi
  Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir grup araştırmacı rutinde lenslerin üretiminde kullanılan hidrojel adlı maddeyi daha da elastik hale getirerek işe başladı.
  560 2
  Yakın gelecekte çok katmanlı plastikler geri dönüştürülebilir
  University of Wisconsin-Madison kurumu araştırmacıları Solvent-Targeted Recovery and Precipitation ( STRAP ) adını verdikleri bir yöntemden yararlanarak deneysel teknoloji geliştirdi.
  654
  Bağırsakta üretilen IgA antikorların multipl skleroz alevlenmelerinde etkili olduğu gösterildi
  UV San Francisco kurumundan bir grup araştırmacı bağırsakta üretilen immün sistemine ait hücrelerin multiple skleroz alevlenmelerinde koruyucu görev üstlendiğini ortaya koydu.
  1b 5
  Araştırmalar balıkların yüzgeçlerinin brankial kemerlerden evrimleştiğini destekliyor
  1800’lü yılların başında Alman anatomist Karl Gegenbaur, balıklarda bulunan yüzgeçlerin solungaç kemerlerinden evrimleştiğini ileri sürdü. Bilim insanının teorisi yapılan araştırmalarla desteklendi.
  1,5b 30
  Küçük dokunuşları algılayabilen parmak sensörü geliştirildi
  University of Tokyo kurumu araştırmacıları Sunghoon Lee önderliğinde bir araya geldi ve ‘’nanomesh’’ sensör adı verilen parmağa takıldığında küçük dokunuşları algıalyabilen cihaz geliştirildi.
  895 2
  Alglerden yararlanılarak insan karaciğer yapısı oluşturuldu
  Harvard University kurumundan Doç. Dr Y. Shrike Zhang önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi fotosentetik Chlamydomonas reinhardtii isimli alg türünü biyolojik mürekkep ile muamele etti.
  894 7
  Toksoplazmozun nöropsikiyatrik semptom mekanizması incelendi
  Toksoplazmoz olarak adlandırılan enfeksiyonun nörofizyolojik bozukluklara sebep olduğu düşünülmekle birlikte birçok araştırma şizofreniyle toksoplazmoz arasında korelasyon olduğuna işaret ediyor.
  887 3
  Gerçek kalp boyutunda kalp dokusu üretildi
  Prof. Adam Feinberg önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi alginat olarak adlandırılan ve alglerin hücre duvarında bulunan polisakkarit yapıdan biyolojik mürekkep üretti.
  1,1b 2
  Dünya Sağlık Örgütü Remdesivir adlı ilacı askıya aldı
  Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada Remdesivir isimli ilacın corona virüs hastalarına bir etkisi görülmediği için bu ilacın verilmemesi gerektiği uyarısında bulunuldu.
  1,8b 5
  Kedi balıklarını çene yapısı su altı robotlarına ilham kaynağı olabilir
  Balığın çene yapısını inceleyen araştırma ekibi kedi balıklarının hareketli alt çeneye ait kemiklerinin bir düzineden fazla olduğunu keşfetti. Çene yapısı robot geliştirilmesine öncülük edebilir.
  850 5
  Radyofrekans ablasyon osteoartrit tedavisinde kullanılabilir
  Dr. Felix M.Gonzalez önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi radyofrekans ablasyon adı verilen yöntemle osteoartirite bağlı ağrının tedavi edilebileceğine yönelik araştırmalarda bulundu.
  766 4
  Disfaji tedavisinde kullanılabilecek cihaz geliştirildi
  Birleşik Krallık temelli Phagenesis firması ‘’Phangenyx’’ adını verdiği bir tür cihaz geliştirdi. Yeni geliştirilen cihazın yutma güçlüğü tedavisinde kullanılabileceği açıklandı.
  832
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim