Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir indirim kodu

  bilim

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  2 GÜN

  GİRİLEN İÇERİKLER
  59 VİDEO 309 HABER 77 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 1 İÇERİK
  Normal mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi
  Onur Seven 1 gün
  Bilim insanları geleneksel mikroskoplarla görülemeyen küçük biyolojik yapıları görüntüleyebilen bir mikroskop geliştirdi. Kuantum mikroskobu normal mikroskoplardan yüzde 35 daha net görüntü üretiyor.
  7,7b 4
  Amerika Birleşik Devletleri Alzheimer ilacını onayladı
  ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, deney aşamasında olan ve Biogen firması tarafından geliştirilen Aduhelm (aducanumab) isimli ilacın kullanımına onay verildi.
  1,9b 9
  İngiltere'de koronavirüs vakaları 1 hafta içerisinde %74 yükseldi
  İngiltere'de koronavirüs vakaları 1 hafta içerisinde %74 yükseldi. Geçen hafta 4.330 olarak kayda geçen günlük vaka sayısı bir hafta içinde yüzde 74 artarak 7.540 oldu.
  2,6b 36
  FDA Wegovy adlı GLP-1 analoğunu onayladı
  Semaglutide adlı ilaç ilk olarak 2017 yılında tip 2 diyabet tedavisi için onay almakla birlikte söz konusu ilaç vücutta bulunan ve iştahın kontrolünden sorumlu olan GLP-1 adlı hormonu taklit ediyor.
  793 3
  Vajinal mantar enfeksiyonlarını tespit edebilecek akıllı tamponlar geliştirildi
  Manipal Institute of Technology araştırmacıları enfeksiyonları tespit edebilecek hijyenik pedler ile tamponlar geliştirdi. Tamponlar ile pedlerin 22 ila 28 cent maliyetle üretilebileceği belirtiliyor.
  1b 5
  Semptomlar ortaya çıkmadan tüberküloz tanısı için kan testi geliştirildi
  New Orlean’s Tulane University kurumu araştırmacıları kan testlerinde CFP-10 adı verilen proteinlere odaklandı. Yeni testle tüberküloz semptomlar oluşmadan 60 hafta öncesine kadar tespit edilebilecek.
  1,4b
  Yara bölgesindeki enfeksiyonları tespit edebilecek bandaj geliştirildi
  University of Rhode Island kurumu araştırmacıları nano karbon tüplerini modifiye etti, tüpler polimer liflerin arasına yerleştirildi. Böylece kimyasallarla tepkimeye girebilecek bandaj elde edildi.
  785 1
  Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta 10 milyon doz Sinovac aşısının Türkiye'de olacağını açıkladı. Sonbahara kadar 90 milyon doz BioNTech aşısı da Türkiye'ye ulaşacak.
  4,1b 59
  Dünya üzerindeki en yumuşak beyin implantı geliştirildi
  Kanada’da bulunan McGill University kurumu araştırmacıları yaklaşık olarak dikiş iğnesi ( 0,2 mm ) kalınlığına sahip silikon implant geliştirdi. Yeni implant yürütülen deneylerde olumlu sonuç verdi.
  1,7b 1
  Migren tedavisinde kullanılan aşılar Türkiye’de de uygulanacak
  Dünya Baş Ağrısı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji, Algoloji ve Vasküler Nöroloji Uzmanı Dr. Derya Uludüz'ün açıklamalarına göre migren aşısı birkaç ay içinde Türkiye’de kullanılmaya başlanacak
  2,3b 11
  FDA kurumu akıllı insülin kalemi kapağını onayladı
  Bigfoot Unity kurumu tarafından geliştirilen akıllı kalem kapağı ile gereksinim duyulan insülin dozu ayarlanabilecek. Yeni kapak FDA kurumu tarafından 12 yaş ve üzeri kişiler için onaylandı.
  2b 9
  Antibakteriyel peptitler içeren yama geliştirildi
  İsveç’te bulunan Chalmers University of Technology kurumu araştırmacıları Profesör Martin Anderson önderliğinde bir araya geldi ve antimikrobiyal peptitler ihtiva eden yama geliştirildi.
  1,1b 1
  Endonezya'daki verilere göre Sinovac'ın ürettiği CoronoVac aşısı %94 oranında etkili
  Endonezya’da 128.290 sağlık çalışanın katıldığı araştırmada sağlık çalışanları 2 aylık süreç boyunca takip edildi. Sonuçlara göre aşı; ölümleri %98, hastaneye yatışları ise %96 oranında önlüyor.
  2,3b 28
  Pfizer/BioNTech aşısı ergenlik çağı için onay aldı
  ABD'de Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş arasındaki bireylere yapılabilmesi için ilk onay verildi. Pfizer aşısının yaş kapsamını genişleten klinik araştırma 2260 denek üzerinde yapıldı.
  1,6b 3
  Koronavirüs tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin rehberden çıkartıldı
  Sağlık Bakanlığı, kovid tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin adlı ilacı tedavi rehberinden çıkardı. Sıtma ilacı olarak bilinen etken maddeli ilaç, Covid-19 hastalarına verilmeyecek.
  7,6b 92
  Mideden salgılanan Gastrokine-1 adlı protein obezitede etkili olabilir
  Bilim insanları yürüttükleri çalışmada Gastrokine-1 ( GKN 1 ) adı verilen proteine odaklandı. Çalışmalar neticesinde söz konusu proteinin mideden oldukça yüksek miktarlarda salgılandığı tespit edildi.
  1,2b 1
  Yeni çalışmalara göre Pfizer-BioNTech aşısı çeşitli suşlara karşı oldukça etkili
  Yeni çalışmalara göre Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı yaygın olarak görülen ve ağır enfeksiyonlara sebep olan 2 varyanta karşı da ‘’son derece’’ etkili.
  3b 7
  Koronavirüs Hint varyantı ''endişe varyantı'' olarak nitelendirildi
  İngiliz sağlık yetkilileri ise Hindistan varyasyonunu ‘’endişe varyantı’’ olarak nitelendirdi. İngiltere başkanı Boris Johnson ise virüsün takibi konusunda ‘’son derece katı’’ olacaklarını açıkladı.
  1,9b 4
  Yaygın kullanılan astım ilacı ağız kuruluğu tedavisinde kullanılabilir
  Bilim insanları akciğerdeki inflamasyonlar üzerinde çalışırken fosfodiesteraz 4 enzim aktivitesini inhibe eden roflumilast adlı ilacın ağız kuruluğu tedavisinde de kullanılabileceğini keşfetti.
  1,1b 3
  Yenidoğanların dışkı incelemesi alerji riskini belirleyebilir
  Mekonyumda incelenecek olan biyolojik belirteçlerin yaşamın ilk yılında gelişecek olan alerjiler hakkında öngörüde bulunabileceği fikri üzerine yoğunlaşıldı ve 100 bebekten alınan örnekler incelendi.
  1,7b 1

  Bilim Haberleri 📰

  Son dakika bilim haberleri de dahil olmak üzere bilim ile ilgili tüm haber ve gelişmeleri içerisinde bulunduğunuz sayfadan takip edebilirsiniz. Bu bağlamda konuyla alakalı 59 video, 77 galeri ve 309 haber içeriği bulunmuş olup tüm içerikler bu arşivde listelenmektedir.

  DonanımHaber’deki bilim haberleri içerisinde en çok okunan içerik 🚀 Koronavirüs tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin rehberden çıkartıldı başlıklı haber iken, en çok yorum alan içerik ise 💬 Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek başlıklı haber olmuştur. Ayrıca konuyla ilgili en güncel gelişmelere de 16 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan 🆕 Normal mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi başlıklı içerikte yer verilmiştir.

  Bilim Etiketiyle İlgili Faydalı Bağlantılar

  DonanımHaber'de yayınlanan son bilim haberlerine göre şu bağlantılar ilginizi çekebilir:

  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim