Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  bilim

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  17 SA.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  57 VİDEO 295 HABER 18 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 2 İÇERİK
  Beynin tamamını monitörize edebilen MEG kaskı geliştirildi
  MEG görüntülemesi yapabilen yeni kask geliştirildi. Yeni kask 2 sene önce üretilen modele oranla daha fazla sensör içeriyor ve içerdiği sensörler sayesinde beynin tüm bölgeleri görüntülenebiliyor.
  1,1b 2
  Diyet ve egzersiz diyabet başlangıcındaki kişileri tamamıyla iyileştirebilir
  Yeni araştırma için yaş ortalaması 42 olan son 3 yıl içerisinde diyabet başlangıcı tanısı almış 150 farklı denek incelendi. Diyet ve egzersiz verilen grubun %61'inin tamamıyla iyileştiği belirtiliyor.
  730 3
  Kanser patogenezinde yer alan 2 protein keşfedildi
  Bilim insanları kanser oluşumunu engelleyen ve potansiyel olarak tedavilerde kullanılabilecek PP2A adlı protein keşfetti. PP2A adlı proteinin fosfat gruplarını kopartmakla görevli olduğu belirtiliyor.
  757
  Akıllı telefon adaptörü ile diyabetik retinopati belirlenebilir
  Diyabetik retinopatinin erken tanısı ve tedavisi hastalığın prognozunu oldukça büyük ölçüde etkilediği için uluslararası araştırma ekibi akıllı telefonlara takılabilen bir tür adaptör geliştirdi.
  1,1b
  Anemi tespiti için akıllı telefon uygulaması geliştiriliyor
  Purdue University kurumu araştırmacıları akıllı telefonlar ile çekilen göz fotoğraflarını işleyen ve işlenen fotoğraflardan yola çıkarak anemi vb. durumları belirleyebilecek yazılım geliştirdi.
  1,1b 1
  Yeni geliştirilen tetkik kiti ile üriner trakt taşları 30 dakika içerisinde tespit edilebilecek
  Pennsylvania State University ve Stanford University kurumu araştırmacıları 30 dakika içerisinde üriner sistem taşlarını tepsit edebilecek idrar testi geliştirdi.
  864 3
  Jaquet-Droz yeni Grande Seconde Skelet-One modellerini duyurdu
  Jaquet-Droz, Baselworld'de büyük başarı yakalayan Grande Seconde Skelet-One modelini 2 farklı kasa formu ve malzemesiyle yeniden piyasaya sürdü. Yeni modeller 24.300, 34.600 CHF ile satışa sunuldu.
  1,2b 3
  Bayağı engereklerin sahip olduğu vücut desenleri 3 farklı amaca hizmet ediyor
  Engereğin sahip olduğu desenler diğer avcılar için uyarı niteliği taşıyor. Vücut desenleri yılanın zehirli olduğuna işaret ediyor ve yılanın diğer yırtıcılar için olabileceği bilgisini barındırıyor.
  1,5b 3
  Araştırmalara göre ketojenik beslenme bağırsak mikrobiyomunu olumlu yönde etkiliyor
  Ketojenik diyetin bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkileri gözlenmek amacıyla 17 adet fazla kilolu birey 2 ay boyunca izlendi. Deneklere 4 hafta ketojenik diyet, 4 hafta normal diyet uygulandı.
  1,9b 13
  Bilgisayarınızı IBM’in koronavirüs hesaplamaları için kullanıma açarak aşıyı hızlandırabilirsiniz
  Yusuf Akbaş 2 hf.
  IBM, koronavirüs araştırma çalışmalarındaki hesaplama işlemlerini gönüllülerin bilgisayarı üzerinden gerçekleştirerek çalışmaları hızlandırıyor. Siz de bilgisayarınızı kullanıma açabilirsiniz.
  2,8b 19
  Türkiye'de Covid-19 için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor
  Ülkemizde Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 17 adet bilimsel araştırma projesi belirlendi. Projelerin 9'unu tedaviye farmakolojik çalışmalar oluştururken 8'ini aşı çalışmaları oluşturuyor.
  1,4b 5
  Yapay zeka beyin lezyonlarının tanısında kullanılabilir
  Araştırmacılar geliştirdikleri yapay zeka algoritmasını, değişik tiplerde ve boyutlarda beyin lezyonları içeren 600 CT görüntüsü ile eğitti. Geliştirilen algoritma çeşitli testlere tabi tutuldu.
  775 3
  Deniz böcekleri gemi kaplamalarına ilham kaynağı olabilir
  Elektron mikroskobu incelemeleri sonucunda deniz böceklerinin bacaklarının farklı şekillerde ve boyutlarda kıllar ile kaplı olduğu keşfedildi. Böceklerin balmumu kıvamı madde salgıladığı gözlendi.
  1,8b 5
  Kanser tedavisinde rol oynayabilecek potansiyel hedef protein keşfedildi
  Araştırmacılar MİDAS aşamasını araştırmak amacıyla kemik, servikal, kolon kanserleri hücrelerini içeren deney modellerinde çalışma yaptı ve hangi proteinlerin MİDAS aşamasında rol aldığını belirledi.
  1,3b 1
  Bilim insanları, 3D yazıcılarla büyük ebatta modelleri yazdırmanın bir yolunu buldu
  Uğur Seven 3 hf.
  Amerikalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, küçük boyutlardaki 3D yazıcılarla, büyük ebattaki modellerin nasıl yazdırılabileceğinin bir yolunu keşfettiklerini duyurdu.
  3,4b 8
  Fotosentez yapabilen yarı sentetik hücreler üretildi
  Max Planck araştırmacıları sentetik hücreler üretti. Üretilen hücrelerin karbondioksit tüketiminin, diğer yarı sentetik fotosentez sistemlerine göre 100 kat daha hızlı olduğu tespit edildi.
  1,7b 5
  Biyolüminesans bitkiler üretildi
  Araştırma sonucunda tütün bitkilerinin biyolüminesans özellik kazandığı ve karanlıkta aynı mantarlar gibi parladığı gözlendi. Yakın gelecekte biyolüminesans bitkiler evimizi aydınlatabilir.
  1,9b 9
  Amerikan toplumundaki her 5 çocuktan 1'i obezite ile karşı karşıya
  21. yüzyılda dünyada sıklığı gittikçe artan obezite vakaları, diyabet ve kalp hastalıkları açısından büyük risk barındırıyor. Çocukluk çağında görülen obezite son 20 yılın en yüksek seviyesinde.
  1,1b
  Ağır metal tedavisinde kullanılan ilaç yılan sokmalarının tedavisinde kullanılabilir
  Ağır metal zehirlenmelerinin tedavisinde kullanılan ve DMPS (2,3-dimercapto-1-propanesulfonic acid) olarak adlandırılan ilacın, yılan zehirlerinin in vitro aktivitesini azalttığı keşfedildi.
  960
  Glokom tanısı koyan yapay zeka geliştirildi
  Bilim insanları Called Detection of Apoptosing Retinal Cells (DARC) adı verdikleri yöntemle floresan boyalar kullanarak apopitosize giden retinal hücreleri tespit etti.
  1,3b
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Bir Haber Var
  şimdi