Anlık Bildirim

FDA koronavirüs ilacını onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer’in antiviral Covid-19 hapı Paxlovid’e acil kullanım izni verdi.                                                             

FDA koronavirüs ilacını onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer’in antiviral Covid-19 hapı Paxlovid’e acil kullanım izni verdi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, Paxlovid için “Bilimselliği kanıtlanmış, objektif çalışma sonuçlarının, güvenilir bilimsel dergilerde yayımlanmasını beklemek gerek” yorumunu yaptı. 

FDA

FDA koronavirüs ilacını onayladı

Pfizer'in yaptığı klinik deneylerde, riskli hastaların ilacı semptomların başlamasının ardından beş gün boyunca 12 saatte bir alması durumunda hastaneye yatma ihtimali ve ölümlerin yaklaşık yüzde 90 oranında azaldığı görüldü. Antiviral nitelikteki ilaç, virüsün hücrelerde çoğalma yeteneğini zayıflatıyor ve böylece hastalığın gelişimi yavaşlıyor. İlaç, HIV hastalarının tedavisinde kullanılan Ritonavir ilacının yeni bir etken madde olan Nirmatrelvir ile kombine edilmesiyle geliştirildi.

Nirmatrelvir, virüsün çoğalmasına neden olan enzimin etkisini bloke ederken Ritonavir de Nirmatrelvir maddesinin parçalanmasını yavaşlatarak vücutta daha uzun süre ve daha yüksek seviyelerde kalmasını sağlıyor. FDA, ilacın yan etkileri arasında tat alma bozukluğu, tansiyonun yükselmesi, ishal ve kas ağrıları olabileceğini işaret etti.

Kaynakça https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/fdadan-pfizerin-koronavirus-hapina-acil-kullanim-onayi-1895046 https://www.dw.com/tr/abdde-yeni-covid-ilac%C4%B1-paxlovide-onay/a-60232576 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim