Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Tuğrul Güven Erturun

Haber Editörü
ÜYELİK ZAMANI
4 ay (12 Şubat 2019)

TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
SigismundScholomoFreud 1 ay

GİRİLEN İÇERİKLER
6 HABER

YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
97 ANASAYFA 98 FORUM

FAVORİ KATEGORİSİ
Diğer Bilim ve Teknoloji

Eklediği İçerikler

Popüler İçerikler

Hareket Dökümü

Ayın en büyük kraterinin içinde yeni bir yapı keşfedildi
Ayın yüzeyindeki Aitken havzasında bulunan ayın en büyük kraterinin içinde yeni bir kütle yığını keşfedildi. Yeni keşfedilen yığının çok eski zamanlarda bir asteroitin çarpması oluştuğu düşünülüyor.
2,6b 15
Çernobil'i ziyaret etmek ne kadar güvenli ?
Çernobil dizisi ile popülaritesi artan Çernobil'e turist akınları başladı. Yapılan turlarda turistlerin kendi başına dolaşmalarına izin verilmiyor ve turlar çeşitli kontroller eşliğinde gerçekleşiyor.
7,7b 27
CRISPR yöntemi transpozonlar ile geliştiriliyor
Tn7 adlı bir transpozon; CRISPR Cas12 adlı bir çeşit enzim ile birleştirilerek bakteri genomunun belirli kısımlarına başarı ile ekledi. Yeni yöntem geleneksel yöntemlere oranla 80 kat daha başarılı.
2,2b 13
Yeni uygulama öksürük ile hastalıkları teşhis ediyor
Yeni akıll telefon uygulaması hasta çocukların öksürüklerini dinleyerek %81 ila %97 başarı oranları ile hastalıkları doğru teşhis edebiliyor. Uygulama hekime ulaşılamayan zamanlarda kullanılabilir.
2,2b 2
Yüksek çözünürlüğe sahip kara delik simülasyonu üretildi
Uluslararası astrofizikçilerden oluşan bir araştırma ekibi şu ana kadarki en yüksek çözünürlüklü kara delik simülasyonunu üretmeyi başardı.Araştırma ekibi gizemli Bardeen-Petterson etkisini kanıtladı.
5,4b 2
Robotların ürettiği sanat eserleri astronomik rakamlara satılıyor
İngiltere'de 12 Haziran günü robotlar tarafından üretilen ''Teminatsız Gelecekler '' adlı sanat sergisinin açılışı yapılacak. Robot tarafından üretilen sanat eserleri 1.2 milyon dolara alıcı buldu.
2,3b 3
Kök hücreler vücut içerisindeyken genetik olarak düzenlenecek
Harvard Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi kök hücrelerin genlerini, hücreler hala vücut içindeyken düzenlemeyi başardı. Genetik materyal adeno-associated viruses adlı virüsler ile naklediliyor.
2,9b 3
Bağırsak bakterileri ilaç testlerinde kullanılıyor
Yale Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı kişilerin sahip olduğu bağırsak bakterilerinin popülasyonu ile 200'den fazla farklı ilacın etkileşimlerini inceledi. Araştırma yeni bir katalog niteliğinde.
1,4b
Hollanda V biçiminde uçak tasarlıyor
Hollandalı şirket KLM Royal Dutch Airlines V biçiminde yeni bir uçak tasarladı. Yeni uçak tasarımı sayesinde harcanacak yakıt maliyetinin de %20 oranın azalacağı düşünülüyor.
5,2b 4
Çin, zihin okuyabilen çipi tanıttı
Tianjin Üniversitesi ile devlete ait elektronik şirketlerinin ortak çalışması ile Brain Talker adlı zihin çipi üretildi. Yeni çip küçük sinirsel elektrik sinyallerini ayırt edebiliyor.
4,6b 13
Yeni cihaz kar yağışından yararlanarak elektrik üretiyor
Bilim insanları kar tanelerinden yararlanarak elektrik enerjisi üreten yeni bir cihaz geliştirdi. Şu an için oldukça düşük miktarlarda enerji üretebilen cihaz Nano Energy dergisinde de yayımlandı.
2,2b 1
Karanlık enerji gök adalar arasındaki kozmik boşlukta saklı olabilir
Bilim insanları karanlık enerji adı verilen enerji türünün evreni genişlettiğini düşünüyorlar. Karanlık madde ışıkla etkileşmediği için doğrudan gözlemlenemeyen madde parçacıkları olduğu düşünülüyor.
2,4b 1
Örümcek genleri mantar genlerinin içine ekleniyor
Bilim insanları sıtma salgınlarını önlemek için Avustralya Mavi Dağ örümceğinin zehrini mantarların genetiği ile birleştirdi. Mantarlar sahaya konulduktan 45 gün sonrasivrisinek popülasyonu yok oldu.
3b 6
Araştırmalar göre kahve tüketimi kardiyak problemlere neden olmuyor
Yapılan araştırmaya göre kahve tüketimi ile damar sertliği arasında bir ilişki bulunmuyor. Yüksek limitlerde tüketilen kahe ile düşük düzeyde tüketilen kahve miktarı risk açısından aynı düzeyde.
2b 9
ABD'deki kızamık vakaları son 27 yılın en yüksek düzeyinde
Amerika Birleşik Devletleri'nde kızamık vakalarının sayısı bir hayli yükseldi. CDC kurumuna göre 2019 yılınının henüz yarısına bile ulaşmamışken görülen vaka sayısı 971 olarak belirtildi.
1,6b 12
Yeni meme kanseri ilacı sağ kalma oranının %30 oranında artırıyor
Araştırmalara göre standart tedavilere siklin inhibitörlerinin eklenmesi meme kanserinde sağ kalım oranını %30'a yakın bir oranda artırıyor. Novartis çalışmalara maddi destek sağlayacağını duyurdu.
1,5b 5
NASA çeşitli bütçe sorunlarıyla yüzleşiyor
The U.S. Government Accountability Office kurumununun açıklamalarına göre NASA projelerinin bütçelerini aştı ve teslim tarihlerini geciktirdi. Gelecekte NASA bütçe konusunda zorlanacak gibi görünüyor.
1,9b 4
Astrositler nöronları toksik etkenlere karşı koruyor
Yeni çalışmalarla nöronların iş yüklerinin bir bölümünü astrositlere yüklediği keşfedildi. Astrosit adı verilen bu hücreler nöronlardan salınan toksik durumdaki hasarlı lipitleri enerjiye çeviriyor.
1,5b 1
Laboratuvar yapımı kara deliğin sıcaklığı ölçüldü
Fizikçilerden oluşan araştırma ekibi kara deliklerin sıcaklığını ölçmeyi başardı. Ölçülen sıcaklık değerini Stephen Hawking 1974 yılında tahmin etmişti. Sonuçlar Hawking'in tahminini doğruluyor.
11,8b 10
Yapay zeka ses analizi ile kişilerin fiziksel görüntüsünü tahmin ediyor
Araştırmacılar kişilerin sesini analiz ederek o kişinin fiziksel görünümünü tahmin eden yapay zeka algoritması geliştirdi. arXiv dergisinde yayımlanan makalede yapay zekanın gelişimi anlatıldı.
2,4b 7
Evcil hayvanlar para karşılığında klonlanacak
Klonlama teknolojisinin maliyetlerinin düşmesiyle şirketler ücret karşılığında evcil hayvanları klonlamayı teklif ediyor. Bu işlemin ticari olarak yapılması ise akıllarda soru işareti bırakıyor.
4,3b 14
İnsanlığın evrimini süpernovalar başlatmış olabilir
Araştırmalara göre süpernovalardan yayılan radyasyon, atmosferi iyonlaştırdı ve bu sayede iki ayaklı primatlar evrimsel süreçte gelişti. Yeni araştırma ise henüz tam olarak kanıtlanmadı.
3,9b 42
Sanal gerçeklik ile Alzheimer teşhisi kolaylaşacak
Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar sanal gerçeklik navigasyon testi ile Alzheimer hastalığını erken evrelerde tespit edebilecek. Hastalarda VR ile entorhinal korteks değerlendirmesi yapılacak.
1,2b
Kızamık: Semptomları, Tedavisi ve Aşılama
Kızamık ya da tıbbi adıyla Rubeola virüsü, dünya üzerindeki en bulaşıcı virüs türlerinden birisi olarak nitelendiriliyor. Kızamık vakaları ise aşı karşıtı eylemler sebebiyle oldukça artmış durumda.
1,7b 7
Okyanuslar yavaşça dünyanın derinliklerine sızıyor
Norveçli bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre okyanus suları yavaş yavaş gezegenin kabuklarına sızıyor lakin bu sızım deniz seviyelerindeki yükselmeleri engelleyecek kadar hızlı değil.
10,2b 22
Süper iletkenlerin sıcaklık rekoru kırıldı
Bilim insanları -23 santigrat derecede çalışabilen bir süper iletken keşfetti. Yeni süper iletkenin çalışma derecesi önceki rekor dereceden 50 santigrat derece daha sıcak.
3,9b 8
Keşfedilen asteroitin kendi uydusu bulunuyor
Gök bilimciler, 1999 KW4 kod adlı bir gök taşının Türkiye saatine göre Pazar günü 02.05'te görülebileceğini duyurdu. Çift gök taşları 2036 yılına kadar tekrar görülemeyecek.
2b 1
Virüslü laptop 1.2 milyon dolara satılıyor
Çinli internet sanatçısı Guo O Dong tarafından yapılan ve tarihteki en kötü şöhrete sahip 6 farklı virüsü içeren dizüstü bilgisayar 1.2 milyon dolara açık artırma ile satışa sunuluyor.
12,2b 19
Genetiği değiştirilmiş sinekler kanser tedavilerinde kullanılacak
Araştırmacılar kanser tedavilerini geliştirmek ve tedavilere alternatif yollar bulmak amacıyla meyve sinekleri üzerinde çalışmalar yaptı. Kanserden sorumlu olduğu düşünülen 9 gen sineklere aktarıldı.
2,9b 4
Açılacak bir dava yüz tanıma teknolojisinin geleceğini şekillendirecek
Kraliyet polisi mahkemede, yüz tanıma teknolojisi kullandıkları için kendilerini savunmak zorunda kalacak. Dava avukatları yüz tanıma teknolojisinin, özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiğini söyledi.
2b
Google AI akciğer kanserini doktorlardan daha iyi teşhis ediyor
Google'nin AI akciğer kanserinin tanısının doğruluğunu radyologlara göre daha yüksek oranlarda başarıyor. Yeni araştırmayı Google ''ümit verici'' olarak nitelendirdi.
3b 9
Şekerli içecekler erken ölüm açısından risk faktörleri arasında
Araştırmalara göre şekerli içecekler ile meyve suları erken ölüm riskini artırıyor. Meyve suları da içerdikleri yüksek kalori ve şeker oranı sebebiyle bu riski artırıyor.
2,4b 1
Twitter arama aracı sayesinde aşı karşıtlarıyla mücadele edecek
Twitter, aşı karşıtı içerikleri engellemek için yeni adımlar atıyor. Diğer sosyal medya kuruluşları da karşıtlığı önlemek için adımlar atsa da ne yazık ki içerikler tam olarak engellenemiyor.
1,6b 2
Meme kanseri metastazları daha yakından anlaşılıyor
Bilim insanları meme kanserini ve kanserin metastazlarını yakından incelemek amacıyla hücre hattı çalışmaları yaptı. MDA-MB-231 adlı hat hemen hemen bütün meme kanseri araştırmalarında kullanılıyor.
2b
Yeni böcek casuslar kuruş büyüklüğünde
Araştırmacılar Bee+ isimli 4 küçük kanatçığa sahip yeni bir uçan robot geliştirdi. Benzer bir robot 2013 yılında geliştirilmişti lakin önceki robotun sadece 2 küçük kanatçığı vardı.
3b 3
Beslenme bozuklukları annelerde uzun süreli depresyona sebep oluyor
Yeni yapılan araştırmalara göre erngelik veya hamilelik sürecinde beslenme problemi yaşayan kadınlarda depresyon görülme riski artıyor.Bu annelerin çocukları da ruhsal sorunlar açısından risk altında.
1,9b
Bağımlılık beyin implantları ile tedavi edilecek
Araştırmacılar uyuşturucu bağımlılığını derin beyin stimülasyonu (DBS) isimli yöntem ile tedavi etmeyi planlıyorlar. Dünyadaki ilk DBS ile bağımlılık tedavi girişimi Çin Ruijin Hastanesi'nde yapıldı.
2,6b 1
Evrim geçiren bakteriler sebebiyle yeni antibiyotikler geliştiriliyor
Caltech kurumunda araştırma yapan bilim insanları antibiyotik halkaları üretebilmek için enzimlerden yararlandılar. Araştırma ekibi ürettikleri enzimlerin umut vadettiğini söyledi.
5,9b 27
Yavru köpeği kurtaran kadın kuduz sebebiyle hayatını kaybetti
Norveçli bir kadın tatil için gittiği Filipinler'de yavru bir köpekle oynadı. Oyun sonucu vücudunda ufak sıyrıklar ve çizikler meydana gelen genç kadın kuduz sebebiyle hayatını kaybetti.
5,9b 19
Cerrahlar beyin kanserini teşhis etmek için akrep zehri kullanacak
Cerrahlar yeni görüntüleme yöntemi ile tümör dokusunu net bir şekilde ayırt edebilecek. Yeni yöntemde akrep zehrinde bulunan bir peptid türünün sentetik hali olan tozuleristide bileşiği kullanıldı.
2,7b
Alternatif Görünümler Geri Bildirim