Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Tuğrul Güven Erturun

  Haber Editörü
  ÜYELİK ZAMANI
  8 ay (12 Şubat 2019)

  TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
  SigismundScholomoFreud 4 gün

  GİRİLEN İÇERİKLER
  17 HABER

  YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
  188 ANASAYFA 189 FORUM

  FAVORİ KATEGORİSİ
  Diğer Bilim ve Teknoloji

  Eklediği İçerikler

  Popüler İçerikler

  Hareket Dökümü

  Diyabet ve kısa boy ilişkisi
  German Institute of Human Nutrition kurumu yeni bir araştırmaya imza attı. Diabetologia dergisinde de yayımlanan araştırmada boy uzunluğu ile Tip 2 diyabet riski arasındaki ilişki ele alındı.
  3,5b 1
  Domatesteki ''Lycopene'' adlı madde sperm kalitesini artırıyor
  Domatesin yapısında bulunan doğal bir pigment maddesi olan ''Lycopene'' adlı molekülün, sperm kalitesini %40 oranında artırdığı tespit edildi.
  2,2b 8
  Nobel Ödüllü Astronom; uzaylıların olduğunu iddia etti
  Nobel Ödüllü Astronom Didier Queloz; evrendeki tek canlı varlık olduğumuza inanmadığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Michel Mayor, insanoğlunun asla uzaya koloni kuramayacağını iddia etmişti.
  5,5b 10
  2019 Nobel Tıp Ödülü
  2019 Nobel Tıp Ödülü, insan vücudunun oksijen seviyelerini nasıl algıladığı konusu üzerinde çalışan 3 araştırmacıya verildi. Ödüle; William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg Semenza layık görüldü.
  2,6b 6
  Nobel ödüllü astrofizikçi; insanoğlunun uzaya asla koloni kuramayacağını iddia etti
  Michel Mayor yaptığı açıklamalarda insanoğlunun güneş dışı gezegenlere yani öte gezegenlere asla koloni kuramayacağını ve güneş dışı gezegenlere göç edemeyeceğimizi belirtti.
  5,6b 77
  CRISPR ile serviks kanseri tedavi edildi
  Griffith University kurumundan bir grup araştırmacı, farelerde serviks kanserini %100'lük inanılmaz bir başarı oranı ile tedavi etti.Çalışmaların 5 yıl içerisinde insanlara da uygulanması planlanıyor.
  3b 2
  Kanser hastaları için ''İlaç Değerlendirme'' programı başlatıldı
  Araştırmacılar; ''İlaç Değerlendirme'' protokolü adı verdikleri yeni bir klinik girişimde bulundu. Yeni programın kanser tedavisine yanıtsız hastalar için yeni tedavi yolları sağlayacağı düşünülüyor.
  1,3b 6
  Kuşlara hafızasal bilgiler öğretildi
  University of Texas Southwestern kurumundan bir grup araştırmacı; daha önceden müzik sesi duymayan kuşların beyinlerinin içine, müzikle ilgili anıları ışık enerjisi kullanarak aktarmayı başardı.
  2,3b 11
  Genetiği değiştirilmiş sivrisinek çalışması olumsuz sonuçlandı
  Scientific Reports dergisinin yayımladığı infertil yani kısır edilmiş sivrisineklerin kısırlaştırma işleminden sonra doğaya bırakılmasıyla ilgili araştırma yazısının yanlış olduğu iddia ediliyor.
  4,6b 3
  Kandaki antibiyotik seviyesini ölçen yama geliştirildi
  Londra'da bulunan Britain's Imperial College kurumu tarafından geliştirilen prototip cihaz, üzerinde enzim içeren küçük iğneler ile kaplı olarak geliştirildi.
  1,1b
  Ay'da yetiştirilen bitkinin yeni fotoğrafları yayımlandı
  Çin; ay yüzeyinde, ay gecesinin sert soğuklarında dahi filizlenebilen tek bir pamuk fidesi yetiştirdi. Fidenin ölmeden önce 1 değil, 2 yeşil yaprak filizlendirdiği bildiriliyor.
  16,7b 20
  Yeni kan testi 20 farklı kanser türünü teşhis edebiliyor
  Yapılan son çalışmaya göre 20 farklı kanser tipini belirleyebilecek yeni bir kan testi üretildi. Testin ana mantığını DNA moleküllerinin üzerine bağlanan metil gruplarının belirlenmesi oluşturuyor.
  1,8b 4
  İşlevi olmayan AirPods'lar satışa sunuldu
  Business Insider kurumunun açıklamalarına göre çevrimiçi moda üreticisi ASOS herhangi bir işlevi olmayan ve müzik çalmayan gümüş AirPods'ları satışa sundu.
  10,5b 20
  Yeni diş fırçası tüm dişleri 20 saniyede fırçalıyor
  Yeni geliştirilen Encompass adlı elektrikli bir dış fırçası ile tüm dişlerin 20 saniye içerisinde fırçalanacağı iddia ediliyor. Diş fırçasının 189 dolara satışa sunulması planlanıyor.
  7,7b 21
  Tuzlukların üzerine uyarı etiketi yazılması planlanıyor
  Dünya Sağlık Örgütü sodyum tüketiminin %30 oranında azaltılması için 2025 yılına kadar sürecek yeni bir proje belirledi. Çeşitli hükümetler ve gıda firmaları projeyi desteklemek için adım attı.
  2,4b 22
  İnsan dokusuna uyumlu lazer geliştirildi
  Bilim insanları 150 nanometre kalınlığında , implante edildiği dokuya herhangi bir hasar veya zarar vermeyecek bir çeşit biyo uyumlu lazer ışını geliştirdi. Yeni lazer foton enerjisinden yararlanıyor.
  2,2b
  Yeni grip aşısı on binlerce hayatı kurtarabilir
  Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan National Institute of Allergy and Infectious Diseases kurumu ise etki yüzdesi %75 olan uluslararası bir aşı geliştirdiğini duyurdu.
  2b 5
  HIV kültür ortamında elimine edildi
  University of California San Diego kurumundan bir grup bilim insanının yaptığı araştırmalara göre HIV tedavisi için yeni bir hedef keşfedildi. Yeni hedef ''long non-coding RNA'' olarak adlandırılıyor.
  2,5b 4
  Ay yüzeyinde yeni madde keşfedildi
  Çin'in Yutu-2 ay aracı, Ay yüzeyindeki garip maddenin fotoğrafını çekti. Yeni keşfedilen maddenin şeklinin ve renginin, çevredeki ay toprağından farklı olduğu belirtiliyor.
  4,6b 22
  Yeni aşı farelerde Herpes enfeksiyonunu önlüyor
  University of Pennsylvania kurumundan bir grup araştırmacı HSV-2 virüsüne karşı aşı geliştirdi. Aşı, immün cevabın oluşmasını sağlayan özelleşmiş mesajcı RNA tipleri ile oluşturuldu.
  1,2b 5
  New York eyaleti elektronik sigara ürünlerini yasakladı
  New York yönetimi elektronik sigara ürünlerini yasaklamak üzere yeni kararlar aldı. New York valisi elektronik sigara üreticilerinin, genç kitleyi etkisi altına almaya çalıştığını belirtiyor.
  2b 15
  Deniz yılanlarında yeni damar ağı keşfedildi
  Flinders University kurumundan bir grup araştırmacı mavi bantlı deniz yılanlarının damar yapılarını mikroCT yöntemi ile görüntüledi. İncelemeler sonucunda yeni damar ağları keşfedildi.
  2b 3
  Matematiksel kaçış problemi immünoloji alanına uyarlandı
  Oxford, Cambridge, British Columbia, Sko¨vde Üniversitelerinden araştırmacılar; işgalci organizmaları belirleyen ve bu organizmalara saldıran T hücrelerinin reaksiyonları nasıl yürüttüğünü inceledi.
  3b 2
  Yapay zeka kalp yetmezliğini tespit edebilecek
  Bilim insanları CHF tanısını tek bir kalp atışından doğrulayabilecek CNN adlı yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. Yöntemin sadece tek bir kalp atışından yararlanarak tanı koyabildiği bildiriliyor.
  1b
  Trump yönetimi aromalı elektronik sigara likitlerini yasaklamayı planlıyor
  Trump yönetimi, elektronik sigara tüketimini azaltmak için aromalı sigaraların satışını yasaklayabileceğini duyurdu. FDA; tütün aroması içermeyen elektronik sigaraları pazardan çıkarmayı hedefliyor.
  1,6b 12
  Juul adlı elektronik sigara şirketi FDA tarafından kınandı
  FDA; Juul CEO'su Kevin Burns'e yazdığı mektupta şirketi, ürünlerini güvenli olarak pazarladığı için eleştirdi ve iddiaların okul çocuklarında kullanımı artıracağı gerekçesiyle şirketi kınadı.
  2,8b 10
  Enflamatuar hastalıkların tedavisinde yağ baloncuklarının kullanılması planlanıyor
  Romatoid artrit eklem iltihap formlarından birini oluşturuyor ve eklemlerin içindeki zarda ve iç organlarda enflamasyonlara yol açabiliyor. Hastalığın tedavisi üzerindeki çalışmalar sürüyor.
  1,8b 3
  Çin; okullarda kullandığı yüz tanıma teknolojisini kısıtlıyor
  Çin, yüz tanıma teknolojisinin kullanımını engellemeyi planlıyor. Karar yüz tanıma sistemi kullanılan China Pharmaceutical University kurumunda uygulanan projeye gelen tepkiler neticesinde verildi.
  1,8b
  Volkswagen klasik Vosvos yani Beetle araçlarını elektrikli hale getirecek
  Volkswagen firması; klasik araçları olan Beetle araçlarını, elektrikli araçlara dönüştürmeyi planlıyor. Yeni araçların Volkswagen'in elektrikli e-Up aracının teknolojisini kullanacağı belirtiliyor.
  4,3b 6
  Empagliflozin adlı diyabet ilacının kalp hastalığı riskini azalttığı düşünülüyor
  Toronto'da bulunan St. Michael's Hospital kurumu tarafından yürütülen bir araştırmaya göre Tip 2 diyabeti olan hastalar için kullanılan ''Empagliflozin'' adlı ilaç kalp hastalığı riskini azaltıyor
  2,2b 1
  Avustralya'lı bir balıkçı, geliştirdiği drone ile göl üzerinde uçtu
  Avustralyalı bir balıkçı, drone yardımıyla gölün üzerinde sandalyeye bağlı bir biçimde uçtu. Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi videonun doğruluğunu araştırıyor.
  5,3b 7
  CDC, elektronik sigara tüketicilerini uyarıyor
  Winconsin'de bulunan yetkililer elektronik sigara tüketicilerini derhal bu ürünleri bırakmaya çağırıyor. Kentte şu ana kadar 16 kişi elektronik sigara tüketimi nedeniyle hastaneye yatırılmış durumda.
  5,6b 33
  Sigaralar üzerine yazılan uyarı mesajları sigara tüketimini azaltıyor
  University of Stirling kurumundan bir grup araştırmacının yaptığı çalışmaya göre sigaraların üzerine yazılan uyarı işaretleri sigara tüketim oranlarını azaltıyor.
  3b
  Alzheimer ile ilgili epigenetik belirteçler keşfedildi
  Bilim insanları Alzheimer hastalığının gelişmesinde epigenetiğin rol oynadığını düşünüyor.Epigenetiğin Alzheimer üzerindeki etkilerinin gözlenmesi amacıyla DNA metilasyonu üzerinde çalışmalar yapıldı.
  1,5b 2
  3 boyutlu yazıcılar ile saç üretimi yapıldı
  Araştırmacılar kıl foliküllerinin 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen plastik kalıplar üzerindeki insan derilerine nakletti. Yeni çalışma ile sınırsız sayıda saç folikülü üretilebileceği iddia ediliyor.
  3b 11
  Araştırmalara göre kahve tüketimi obezite riskini azaltabiliyor
  Araştırmacılar kahve hakkında daha önceden yapılmamış bir çalışmaya imza attı. Araştırmanın sonuçlarına göre kafein; kahverengi yağ dokusunu uyarıp kalori harcanmasını teşvik ediyor.
  2,3b 16
  Salyangoz salgısında kanserle savaşan bileşik tespit edildi
  Beyaz kara/deniz salyangozu; bakteri açısından zengin deniz suyundan korunmak için anti bakteriyel madde sekrete ediyor. Morumsu bu maddenin, kanserle savaşabilecek bileşikler içerdiği düşünülüyor.
  1,4b 5
  3 boyutlu yazıcılar ile saniyeler içerisinde canlı dokular üretilebilecek
  Bilim insanlarının geliştirdiği optik sistem ile karmaşık ve canlı dokular birkaç saniye içerisinde üretilebilecek. Yeni yöntem ''Volumetric bioprinting'' olarak adlandırılıyor.
  1,7b 4
  FDA onayından geçen sanal kalp ameliyatı denemeleri başladı
  Önümüzdeki sonbaharda FDA kurumu; 160 hasta üzerinde yeni bir kalp ameliyatı denemesi yapmayı düşünüyor. Araştırma ekibi ilk modelini oluşturduktan sonra ilk sanal operasyonunu gerçekleştirdi.
  1,3b 3
  Bakteriler yardımıyla tuza dayanıklı bitkiler üretiliyor
  Prof. Brent Nielsen önderliğinde yürütülen araştırma için halofit olarak adlandırılan 3 farklı bitkinin kökleri öğütüldü. Yeni çalışma ile tuza dayanıklı bitkiler üretilmesi planlanıyor.
  1,3b
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim