Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Büyük Slayt ve Popüler Haberler
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Tuğrul Güven Erturun

Haber Editörü
ÜYELİK ZAMANI
6 ay (12 Şubat 2019)

TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
SigismundScholomoFreud 3 gün

GİRİLEN İÇERİKLER
7 HABER

YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
148 ANASAYFA 149 FORUM

FAVORİ KATEGORİSİ
Diğer Bilim ve Teknoloji

Eklediği İçerikler

Popüler İçerikler

Hareket Dökümü

E. coli'nin enfeksiyon mekanizması aydınlatılıyor
Araştırmacılar E. coli'nin tutacağı dokuyu belirlemek için oksijen seviyelerinden yararlandığını tespit etti. Bakteriler oksijen seviyelerini tespit etmek için DicF adlı bir RNA segmentini kullanıyor.
1,2b 4
Amerikan polisinin izinsiz DNA topladığı iddia ediliyor
The New York Times gazetesinin yaptığı açıklamalara göre Amerikan polisinin elinde 82.473 kişinin genetik verisi bulunuyor. Genetik verilerin şahısların izni olmadan toplandığı iddia ediliyor.
1,4b 4
Sperm ayırma tekniği ile istenilen cinsiyette yavrular üretildi
Hiroshima University kurumundan bir grup araştırmacı, doğacak farelerin cinsiyetlerini belirleyebilecek yeni bir kimyasal reaksiyon geliştirdi. Yeni yöntem sığırlarda ve domuzlarda test edildi.
3,4b 14
Uçuk tedavisinde yeni yöntem: Aktif kömür ile Asiklovir
Bilim insanları asiklovir ile aktif karbonu karıştırdı ve elde ettikleri karışımı iki Herpes tipiyle de enfekte olan farelere uyguladı. Sonuçlara göre kombine tedavi çok daha etkin tedavi sağlıyor.
2,8b 2
Egzersizin depresyon üzerindeki olumlu etkileri araştırılıyor
Depresyon ile egzersiz ilişkisini incelemek için depresyon tanısı almış 17 kadın denek ile fiziksel aktivite testleri yapıldı. Sonuçlara göre egzersiz; kanda endokannabinoid seviyeleri artırıyor.
2,1b 14
İlaç kartuşları içeren yeni beyin implantı geliştirildi
Bilim insanları çeşitli kartuşlar kullanan ve kartuşlar içerisindeki ilaçları akıllı telefon yardımı ile salabilecek yeni bir cihaz geliştirme üzerinde çalışıyor. Cihaz fareler üzerinde deneniyor.
2,5b 2
Tesla model 3'ün anahtarı insan koluna nakledildi
Yazılım mühendisi ve YouTuber Amie DD, Tesla'nın Model 3 aracının kartını önkoluna nakletti.Kola nakledilen çip gerçekten işe yarıyor ancak çipin işe yaraması için okuyucuya yakın tutulması gerekiyor.
5,1b 10
Obezite; kanser riskini sanılan miktarlardan 2 kat daha fazla artırıyor
University of Bristol kurumundan bir grup akademisyenin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre; obezite ve fazla kilolu bireyler, eski oranlara göre en az 2 kat daha fazla kanser riski barındırıyor.
1,3b 9
Sivrisinekler neden bazı kişilere daha fazla saldırır ?
Hedeflerine yaklaşan sivrisinekler; kişilerin cilt sıcaklıkları, cilt renkleri ve derilerden buharlaşan su buharları gibi parametreleri göz önünde bulundurarak avlarına karar veriyor.
9,9b 10
Koşarken kollarımızı neden bükeriz ?
Bilim insanları koşarken kollarımızı niçin büktüümüzü araştırdı.Soyu tükenmiş akrabalarımızın yani Australopithecus'un ve Homo habilis'in bacaklarına oranla daha uzun kollara sahip olduğu düşünülüyor.
7,6b 76
Eski süpernovaya ait kalıntılar Antarktika'da bulundu
Bilim insanları, milyonlarca yıl önce, süpernovaya dönüşen bir yıldızdan yayılan yayılan radyoaktif tozların kalıntılarını Antarktika'da buldu. Tozlar laboratuvar ortamında inceleniyor.
4,1b 3
Yüksek sıcaklık düzeyleri hastane başvurularını artırıyor
Bir grup araştırmacı, böbrek yetmezliği olan hastaların hastaneye başvurma oranları ile hava sıcaklıklarının ilişkisini inceledi. Sonuçlara göre sıcak havalar başvuru ve ölüm oranlarını etkiliyor.
1,4b 1
Alzheimer araştırmaları için yeni fare modelleri üretiliyor
Araştırmacılar insan beyninde bulunan immün sisteme ait hücreleri kullanarak genetiği değiştirilmiş fare elde etti. Yeni fareler Alzheimer araştırmaları ve ilaç tedavileri için kullanılacak.
1,4b
Ölümsüz kabul edilen hidranın kök hücre hatları incelendi
Teorik olarak ölümsüz kabul edilen hidranın, rejenerasyon işlevini sağlayan kök hücre hatları incelendi. Hidranın rejenerasyon sağlayan gen dizilerini evrimsel sürecin başında kazandığı düşünülüyor.
9,1b 29
Papatyagillerden kanser ilacı üretilecek
Araştırmacılar, Feverfew bitkisi olarak adlandırılan papatyagillerden bir bitki türünden, kanser ilacı olarak kullanılabilecek ''parthenolide'' adlı bir bileşik elde etmeyi başardı.
1,5b 2
İnsan kalbinin bileşenleri 3D yazıcı ile üretilecek
Araştırmacılar, küçük kan damarlarını da içeren, kontraksiyon işlevi bulunan kalp ventrikülleri ile insan kalbinin fonksiyonel olarak görev yapabilen bazı bileşenlerini 3D yazıcı ile üretmeyi başardı.
1,5b 4
Basit bir kan testi ile Alzheimer teşhisi konulabilecek
Washington University School of Medicine kurumundan bir grup araştırmacının iddialarına göre Alzheimer hastalığı basit bir kan testi ile taranabilecek. Testin şu anki başarı seviyesi %88 oranında.
1,9b 1
Giyilebilir kol bandı kas zedelenmelerini tespit edebilecek
Danimarkalı bir firma, kas sakatlanmalarını fark edebilecek MLI Elbow adında yeni bir cihaz geliştiriyor. Cihaz kullanıla kaslarda bir yüklenme tespit etiiğinde kullanıcıyı uygulama yolu ile uyarıyor.
1,4b 4
Zengin insanlar için CRISPR bebek kliniği açılması planlanıyor
Çinli hekim He Jiankui; oldukça sansasyonel ve büyük tartışmalara sebep olan bir fikir ile CRISPR gen düzenleme kliniği açmak istiyor. Açılacak kliniğin zengin insanlara hizmet vermesi planlanıyor.
3,2b 13
Lityum-iyon pillerinin mucidi Copley Madalyası aldı
Profesör John Goodenough lityum-iyon pilleri keşfinden dolayı en prestijli bilim ödülü olan Copley Madalyası'na layık görüldü. Tarihteki ilk Copley Madalyası Nobel Ödülü'nden 170 sene önce verilmişti.
3,1b 5
İnsana ait organlar hayvan embriyolarında üretilecek
Araştırmacılar insan hücreleri içeren hayvan embriyoları üretmek için Japon hükümetinden izin aldı. Araştırmanın baş ismi Nakauchi embriyoları 70 gün boyunca olgunlaştırmak için izin almaya çalışıyor.
3,1b 9
Florida'da sivrisinek salgını sebebiyle ölümcül virüs yayılıyor
Florida'da Orange County bölgesinde sivrisineklerden yayılan Eastern equine encephalitis virüsü ile nöbetçi tavuk sürüleri enfekte oldu. Salgının iklim değişiklikleri sebebiyle oluştuğu düşünülüyor.
3b 4
Tat algısı normal kilolu ve obez kişiler arasında farklılık gösteriyor
Obezite ile besin tüketim miktarı ve besinlerden alınan haz arasındaki ilişkiyi aydınlamak amacıyla the University of Iowa kurumundan bir grup araştırmacı 290 yetişkini içeren bir araştırma yaptı.
2,3b 17
Tesla'nın yeni dev ''Powerbank''leri : Megapack
Tesla yeni dev pilleri olan Megapack'leri pratik olarak piyasa kullanımına sundu. Yeni dev piller sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş hızlanacak ve kaynaklar geniş kitlelere yayılacak.
3,7b 3
Nane ağzımızdaki ferahlık hissini nasıl oluşturuyor ?
Bilim insanlarına göre nanenin içindeki mentol ve acı biberin içindeki kapsaisin molekülleri evrimsel süreç içerisinde bitkilerin avcılarına karşı geliştirdiği bir çeşit savunma sistemi sonucu oluştu.
2,6b 15
CRISPR; herediter körlüğün tedavisinde kullanılacak
Bilim insanları gözdeki ışığa duyarlı hücreleri ve retinayı etkileyen ''Leber congenital amaurosis'' adlı hastalık formunu CRISPR yöntemiyle tedavi etmeye çalışıyor. Tedavi grubu için 18 kişi seçildi.
1,7b
Kırmızı şarabın içindeki maddeler depresyonu ve anksiyeteyi önlüyor olabilir
Bilim insanları şarabın içerisindeki ''resveratrol'' adlı molekülün depresyon ve anksiyete belirtilerini azalttığını gözlemledi. Resveratrol gelecek yıllarda antidepresanlar sınıfınına girebililir.
4,5b 112
Vücut ısısı ile yara iyileşmesini hızlandıran bandaj
Bilim insanları AAD adı verilen yara iyileşmesini hızlandıran yeni bir araç geliştirdi. AAD adlı araç; PNIPAm adlı ''thermoresponsive polymer'' üzerine gümüş nanoparçacıklar eklenmesi ile üretildi.
2,4b 8
Konuşma yetisi olmayan insanların konuşmasını sağlayan cihaz : WAGT
Bilim insanları dilsizlerin de kullanabileceği WAGT isimli bir çeşit konuşma cihazı geliştirdi. Cihaz; vokal kordlardaki ve gırtlaktaki titreşimleri algılayıp söylenmek istenen kelimeyi ''konuşuyor''.
3,3b 6
Kanser ile savaşta yeni yöntem : TRAIL
Araştırmacılar metastatik kanser hücrelerini tespit edip öldürebilecek yeni bir yöntem geliştirdi. Yeni yöntem TRAIL olarak adlandırılmakla birlikte yapılan fare deneyleri başarıyla sonuçlandı.
3b 16
Vejetaryen, vegan diyet ile tip 2 diyabet ilişkisi
Bilim insanları vegan-vejetaryen diyeti araştırmak amacıyla sayısı 300.000'i aşan kişiden oluşan, 9 farklı araştırmayı inceledi. Sonuçlara göre vegan diyet, diyabet riski açısından daha sağlıklı.
2,7b 5
2 milyon yıl önceki gen mutasyonu; kalp hastalıklarımızın temelini oluşturuyor
University of California San Diego kurumundan bir grup araştırmacı atalarımızın 2 milyon yıl önce kaybettiği bir gen sebebiyle aterosklerotik kalp hastalıklarının geliştiğini tespit etti.
3,7b 17
Yeni bir köpek balığı türü keşfedildi
Bilim insanları 2010 yılında bulunan köpekbalığını daha ayrıntılı olarak inceledi ve köpekbalığının yeni bir tür olduğu keşfedildi. Yeni türün ismi ''Mollisquama mississippiens'' olarak belirlendi.
4,7b 8
Dövmeler biyobelirteç olarak kullanılabilecek
Ali Kemal Yetisen tarafından Technical University of Munich kurumunda başlatılan proje ile vücuttaki çeşitli değişiklikleri önceden haber verebilecek ''biyobelirteç dövmeler'' geliştirildi.
3,5b 27
İlaçlar 3D yazıcı ile tek bir kapsülde üretilecek
Multiply Labs ilaç şirketi, birden fazla kapsül ilacı; tek bir kapsülde birleştirecek yeni bir proje başlattı. Yeni üretilecek kapsül, reçete edilen her ilaç için bir bölme içeriyor.
2,2b 1
FDA yeni riskli kanser ilacını onayladı
FDA, ''selinexor'' adlı kanser ilacına onay verdi. Selinexor diğer kanser ilaçlarından tamamıyla farklı bir mekanizma ile çalışmakla birlikte ilaç; sadece tedaviye yanıtsız kişilerde kullanılacak.
3,2b 5
Elektronik sigara tütün kullanımı azaltmakla birlikte tütün kullanımına yeniden başlama oranlarını artırıyor
Elektronik sigara kullanımı ile tütün tüketiminin azalışı arasında anlamlı bir korelasyon bulundu. Ancak elektronik sigara ile tütün ürünlerini bırakan kişilerin tütüne yeniden başlama oranı yüksek.
2,8b 12
Çin; 17.000 öğrenciye GPS takipli kol saati dağıttı
Çin hükümeti; ilkokul öğrencilerine ilginç bir hediye dağıttı. Dağıtılan saatler ile öğrencilerin nerede olduğu GPS yardımıyla tespit edilebilecek. Saatlerle ilgili çeşitli komplo teorileri mevcut.
2,8b 6
Yeni ilaç iletim sistemi geliştirildi
Tümör hücreleri tarafından fagosite edilecek; kemoterapik molekülleri taşıyacak ilaç iletim sistemi geliştirildi. İlaç sistemi yapılan hayvan deneylerinde ''paclitaxel'' molekülü taşınarak uygulandı.
2,1b 3
Araştırmalara göre kahve tüketimi ile kanser riski arasında bir ilişki bulunmuyor
Geçtiğimiz yıllar içinde kahvenin kanseri önlediğiyle veya kansere sebep olduğuyla ilgili birçok asıllı/asılsız iddia ortaya atıldı.Bilim insanları bu iddiaları aydınlatmak amacıyla araştırma yapıyor.
3,1b 11
Alternatif Görünümler Geri Bildirim