Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir indirim kodu

  Tuğrul Güven Erturun

  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  DonanımHaber'de bilim, biyoloji, sağlık ve tıp alanında içerikler üreten Tuğrul aynı zamanda horolojiye, kahveye, sanata ve felsefeye ilgi duyuyor.
  ÜYELİK ZAMANI
  2 yıl (12 Şubat 2019)

  TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
  SigismundScholomoFreud 1 hf.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  708 HABER 127 GALERİ

  YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
  724 ANASAYFA 736 FORUM

  FAVORİ KATEGORİSİ
  Diğer Bilim ve Teknoloji

  Eklediği İçerikler

  Popüler İçerikler

  Amerika Birleşik Devletleri Alzheimer ilacını onayladı
  ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, deney aşamasında olan ve Biogen firması tarafından geliştirilen Aduhelm (aducanumab) isimli ilacın kullanımına onay verildi.
  1,9b 9
  İngiltere'de koronavirüs vakaları 1 hafta içerisinde %74 yükseldi
  İngiltere'de koronavirüs vakaları 1 hafta içerisinde %74 yükseldi. Geçen hafta 4.330 olarak kayda geçen günlük vaka sayısı bir hafta içinde yüzde 74 artarak 7.540 oldu.
  2,7b 36
  FDA Wegovy adlı GLP-1 analoğunu onayladı
  Semaglutide adlı ilaç ilk olarak 2017 yılında tip 2 diyabet tedavisi için onay almakla birlikte söz konusu ilaç vücutta bulunan ve iştahın kontrolünden sorumlu olan GLP-1 adlı hormonu taklit ediyor.
  818 3
  Vajinal mantar enfeksiyonlarını tespit edebilecek akıllı tamponlar geliştirildi
  Manipal Institute of Technology araştırmacıları enfeksiyonları tespit edebilecek hijyenik pedler ile tamponlar geliştirdi. Tamponlar ile pedlerin 22 ila 28 cent maliyetle üretilebileceği belirtiliyor.
  1,1b 5
  Semptomlar ortaya çıkmadan tüberküloz tanısı için kan testi geliştirildi
  New Orlean’s Tulane University kurumu araştırmacıları kan testlerinde CFP-10 adı verilen proteinlere odaklandı. Yeni testle tüberküloz semptomlar oluşmadan 60 hafta öncesine kadar tespit edilebilecek.
  1,4b
  Yara bölgesindeki enfeksiyonları tespit edebilecek bandaj geliştirildi
  University of Rhode Island kurumu araştırmacıları nano karbon tüplerini modifiye etti, tüpler polimer liflerin arasına yerleştirildi. Böylece kimyasallarla tepkimeye girebilecek bandaj elde edildi.
  795 1
  Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta 10 milyon doz Sinovac aşısının Türkiye'de olacağını açıkladı. Sonbahara kadar 90 milyon doz BioNTech aşısı da Türkiye'ye ulaşacak.
  4,1b 59
  Dünya üzerindeki en yumuşak beyin implantı geliştirildi
  Kanada’da bulunan McGill University kurumu araştırmacıları yaklaşık olarak dikiş iğnesi ( 0,2 mm ) kalınlığına sahip silikon implant geliştirdi. Yeni implant yürütülen deneylerde olumlu sonuç verdi.
  1,7b 1
  Migren tedavisinde kullanılan aşılar Türkiye’de de uygulanacak
  Dünya Baş Ağrısı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji, Algoloji ve Vasküler Nöroloji Uzmanı Dr. Derya Uludüz'ün açıklamalarına göre migren aşısı birkaç ay içinde Türkiye’de kullanılmaya başlanacak
  2,4b 11
  FDA kurumu akıllı insülin kalemi kapağını onayladı
  Bigfoot Unity kurumu tarafından geliştirilen akıllı kalem kapağı ile gereksinim duyulan insülin dozu ayarlanabilecek. Yeni kapak FDA kurumu tarafından 12 yaş ve üzeri kişiler için onaylandı.
  2b 9
  Antibakteriyel peptitler içeren yama geliştirildi
  İsveç’te bulunan Chalmers University of Technology kurumu araştırmacıları Profesör Martin Anderson önderliğinde bir araya geldi ve antimikrobiyal peptitler ihtiva eden yama geliştirildi.
  1,1b 1
  Endonezya'daki verilere göre Sinovac'ın ürettiği CoronoVac aşısı %94 oranında etkili
  Endonezya’da 128.290 sağlık çalışanın katıldığı araştırmada sağlık çalışanları 2 aylık süreç boyunca takip edildi. Sonuçlara göre aşı; ölümleri %98, hastaneye yatışları ise %96 oranında önlüyor.
  2,4b 28
  Pfizer/BioNTech aşısı ergenlik çağı için onay aldı
  ABD'de Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş arasındaki bireylere yapılabilmesi için ilk onay verildi. Pfizer aşısının yaş kapsamını genişleten klinik araştırma 2260 denek üzerinde yapıldı.
  1,6b 3
  Koronavirüs tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin rehberden çıkartıldı
  Sağlık Bakanlığı, kovid tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin adlı ilacı tedavi rehberinden çıkardı. Sıtma ilacı olarak bilinen etken maddeli ilaç, Covid-19 hastalarına verilmeyecek.
  7,6b 92
  Mideden salgılanan Gastrokine-1 adlı protein obezitede etkili olabilir
  Bilim insanları yürüttükleri çalışmada Gastrokine-1 ( GKN 1 ) adı verilen proteine odaklandı. Çalışmalar neticesinde söz konusu proteinin mideden oldukça yüksek miktarlarda salgılandığı tespit edildi.
  1,3b 2
  Yeni çalışmalara göre Pfizer-BioNTech aşısı çeşitli suşlara karşı oldukça etkili
  Yeni çalışmalara göre Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı yaygın olarak görülen ve ağır enfeksiyonlara sebep olan 2 varyanta karşı da ‘’son derece’’ etkili.
  3,1b 7
  Koronavirüs Hint varyantı ''endişe varyantı'' olarak nitelendirildi
  İngiliz sağlık yetkilileri ise Hindistan varyasyonunu ‘’endişe varyantı’’ olarak nitelendirdi. İngiltere başkanı Boris Johnson ise virüsün takibi konusunda ‘’son derece katı’’ olacaklarını açıkladı.
  1,9b 4
  BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin'den açıklama : 6 ay boyunca muhafaza edilebilen aşı geliştiriliyor
  BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin Financial Times’ın online konferans panelinde açıklamalarda bulundu. Uğur Şahin 6 ay boyunca saklanabilen aşıların onay almasını beklediklerini açıkladı.
  4,5b 12
  Yaygın kullanılan astım ilacı ağız kuruluğu tedavisinde kullanılabilir
  Bilim insanları akciğerdeki inflamasyonlar üzerinde çalışırken fosfodiesteraz 4 enzim aktivitesini inhibe eden roflumilast adlı ilacın ağız kuruluğu tedavisinde de kullanılabileceğini keşfetti.
  1,1b 3
  Yenidoğanların dışkı incelemesi alerji riskini belirleyebilir
  Mekonyumda incelenecek olan biyolojik belirteçlerin yaşamın ilk yılında gelişecek olan alerjiler hakkında öngörüde bulunabileceği fikri üzerine yoğunlaşıldı ve 100 bebekten alınan örnekler incelendi.
  1,7b 1
  Yeni tür ahtapot keşfedildi
  Bilim insanları invaziv olmayan bir şekilde MRI ve CT yöntemlerinden yararlanarak yeni bir tür ahtapot keşfetti. Yeni ahtapota Grimpoteuthis imperator adı verildi.
  2,1b 3
  Haftalık insülin enjeksiyonu klinik deneylerde olumlu sonuç gösterdi
  Yarı ömrü 196 saat olan insülin analoğu Novo Nordisk firması tarafından duyurulmuş ve Eylül 2020’de söz konusu ilacın faz 2 sonuçları yayımlanmıştı. Enjeksiyonun klinik deneyleri olumlu sonuç verdi.
  2,3b 10
  Amazon Alexa uyumlu akıllı not yazıcısını duyurdu
  Amazon akıllı yapışkan not yazıcısını duyurdu. Yeni cihazın Temmuz ila Eylül ayları arasında kullanıcılara ulaştırılması hedeflenirken cihazın fiyatı 115 Dolar olarak belirlendi.
  2b 1
  Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı yerli aşı oldu
  Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli VLP temelli aşının Faz 1 çalışmaları için gönüllü oldu. Bakan Mustafa Varank'a aşı subkutan olarak yapıldı.
  3,6b 29
  Yağları emebilen biyolojik olarak uyumlu sünger geliştirildi
  Singapurlu araştırmacılar biyolojik olarak bozunabilen sünger geliştirdi. Singapore's Nanyang Technological University araştırmacıları sabun üretimine benzer bir yolla çalıştı.
  1,9b 4
  Plastik atıkların kaynağını belirleyebilecek akıllı telefon uygulaması geliştirildi
  Geliştirilen uygulamada, kullanıcılar sahil şeridinde plastik atığa rastlarsa atığın fotoğrafını çekiyor ve uygulamaya GPS koordinatları kaydediliyor. Çekilen fotoğraf veri tabanına aktarılıyor.
  3,1b
  Gorillerin göğüs dövme alışkanlıkları incelendi
  Gorillerin kendilerine vurma seslerini kaydedildi ve vücut boyutları analiz edildi. Yürütülen çalışmalar sonucunda hayvan ne kadar büyükse çıkan sesin frekansının o denli düşük olduğu keşfedildi.
  2,1b 30
  Kandaki ilaç düzeyini tespit edebilen sensör geliştirildi
  Almanya’da bulunan Johannes Gutenberg University Mainz kurumu araştırmacıları 1 milimetreden daha ince ve 5 Kuruş’tan daha küçük boyutlarda sensör geliştirdi. Yeni sensör renk değiştirebiliyor.
  814 2
  Diyetle alınan az miktardaki şeker karaciğer yağ üretimini artırabilir
  University of Zurich kurumu araştırmacıların yürüttüğü yeni araştırmaya göre ortalama düzeyde fruktoz veya sükroz tüketimi karaciğerde tarafından üretilen yağ miktarını önemli ölçüde artırıyor.
  2,1b 9
  Ağaç mantarları domateslerin gübre ihtiyacını azaltabilir
  Araştırmacılar ceriporia mantarlarının toprağa proteaz ve fosfataz türü enzimler salgıladığını ve böylece çeşitli bileşenlerin parçalanıp bitkiler tarafından alınmaya hazır hale geldiğini tespit etti.
  2b
  Kas dokusu rejenerasyonunda kullanılabilecek bor içeren hidrojel geliştirildi
  İspanyol araştırmacılar kas zedelenmesinde kullanılabilecek, içerisinde ihtiva ettiği boru ilgili dokuya salgılayarak kas liflerinin formasyonunu iyileştirebilecek hidrojel geliştirdi.
  1,3b 10
  Koklear implanttan yararlanılarak beyin dalgaları ölçüldü
  KU Leuven University kurumu araştırmacıları geçen sene söz konusu koklear implantı kullanan kişilerin beyin dalgalarını kaydetti. Yeni araştırma ''akıllı'' implantlara zemin hazırlayabilir.
  749 1
  Beyin kanseri aşısı Faz 1 denemelerini başarıyla geçti
  İzositrat dehidrojenaz mutasyonları gliomalara özgü olmakla bilrlikte bu mutasyonlar sebebiyle neo-epitoplar olarak adlandırılan proteinler üretiliyor ve bu proteinler de aşıların hedefini oluşturuyor
  2,2b 10
  Evde meme kanseri taraması yapabilen cihaz geliştirildi
  İspanyol araştırmacı Judit Giró Benet evde kullanılabilecek ‘’Blue Box’’ adında ve rütin taramalarda kullanılabilecek yöntem geliştirdi. Yeni cihazın %95 oranında doğru tanı koyabildiği öne sürülüyor.
  1,5b 6
  Talaştan üretilen ve biyolojik olarak bozunabilen plastik geliştirildi
  Yale University kurumu araştırmacıları tarafından geliştirilen ve kereste fabrikalarının atıklarından yararlanılan yeni yöntemde biyolojik olarak bozunabilen çözücü materyallerden yararlanıldı.
  1,7b 7
  Prematür bebekler için ebeveynleri taklit edebilen yatak geliştirildi
  Kanada’daki Canada’s University of British Columbia kurumu araştırmacıları ‘’Calmer’’ yani sakinleştirici adını verdikleri bebek yatağı geliştirdi. Yeni yatak testlerde olumlu sonuç verdi.
  1,1b
  Türk bilim insanları koronavirüs replikasyonunu engelleyen madde geliştirdi
  Zonguldak'ta, Bülent Ecevit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Gerçek, ilaçlarda olan bir bileşenin daha etkili olanını geliştirdiğini öne sürüyor.
  2,3b 3
  Yerli sprey formundaki Kovid aşılarının Faz 1 çalışmalarına başlanacak
  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca hem yerli aşılar hakkında hem de yurda ulaşacak olan aşılar hakkında bilgi verdi.
  4,7b 17
  Koronavirüs aşılarının tüm dozlarını olan bireyler arasındaki pozitiflik oranı %1'in altında
  New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada Pfizer ve Moderna aşılarını olan bireyler 2 aylık süreç boyunca takip edildi. Araştırmalar Teksas ve Kaliforniya bölgelerinde yapıldı.
  2,3b
  Koronavirüs enfeksiyonu neticesinde gelişen antikor yanıtı ve seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir
  Singapurlu araştırmacılar daha önceden koronavirüs enfeksiyonu geçirmiş 164 hastaya ait kan örneklerini inceledi. Antikor yanıtının takibi için kan örnekleri 6 ila 9 aylık süreç boyunca takip edildi.
  1,3b 4
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim