Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  Tuğrul Güven Erturun

  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  ÜYELİK ZAMANI
  2 yıl (12 Şubat 2019)

  TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
  SigismundScholomoFreud 1 gün

  GİRİLEN İÇERİKLER
  486 HABER 84 GALERİ

  YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
  505 ANASAYFA 513 FORUM

  FAVORİ KATEGORİSİ
  Diğer Bilim ve Teknoloji

  Eklediği İçerikler

  Popüler İçerikler

  Deniz kıyılarında biyoçeşitliliği sağlayacak oluklu fayanslar geliştirildi
  Uluslarası bir araştırmacı grubu bahsi geçen durumu iyileştirmek amacıyla 3 boyutlu yazıcılardan yardım alarak çatlaklara ve oyuklara sahip beton fayanslar geliştirdi.
  381
  Mycobacterium tuberculosis'in enerji metabolizması üzerinde çalışıldı
  Araştırmacılar bakterileri steroid yıkım mekanizmasını yakından incelemek amacıyla acyl CoA dehydrogenase ya da açil KoA dehidrojenaz adlı enzimin yapısı üzerine yoğunlaştı.
  369 1
  Yeni araştırmalara göre aligatörler de kuyruklarını rejenere edebiliyor
  Araştırmacılar iddialarını güçlendirmek için yaban hayattan yakalanan alligator mississippiensis türüne ait 3 farklı aligatörün kuyruk yapılarını inceledi, anatomik olarak kuyruk yapılarını kıyasladı.
  743 8
  Akıllı kumaşların üretiminde kullanılabilecek iletken lif yapısı geliştirildi
  MIT kurumundan Prof. Polina Anikeeva önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi ışığa duyarlı tiyol-epoksi/tiyol-en polimeri adı verilen polimer üzerine yoğunlaştı.
  546 1
  Araştırmalara göre yaşam tarzı değişiklikleri üst yaş gruplarında da obezite mücadelesinde etkili
  Araştırma ekibi yaşam tarzı değişikliklerinin obezite üzerindeki etkisini incelemek amacıyla hastanelerde bulunan obezite servislerine ait 242 hastanın verilerini retrospektif olarak inceledi.
  538 1
  Yakın gelecekte tarantula zehri kronik ağrı tedavisinde kullanılabilir
  University of Washington kurumu araştırmacılarının yürüttüğü yeni araştırmaya göre tarantula zehri opiyat bazlı ilaçlara alternatif olarak kullanılabilir.
  564 2
  Tıbbi durumların takibinde kullanılabilecek deneysel kontakt lens geliştirildi
  Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir grup araştırmacı rutinde lenslerin üretiminde kullanılan hidrojel adlı maddeyi daha da elastik hale getirerek işe başladı.
  547 2
  Yakın gelecekte çok katmanlı plastikler geri dönüştürülebilir
  University of Wisconsin-Madison kurumu araştırmacıları Solvent-Targeted Recovery and Precipitation ( STRAP ) adını verdikleri bir yöntemden yararlanarak deneysel teknoloji geliştirdi.
  642
  Bağırsakta üretilen IgA antikorların multipl skleroz alevlenmelerinde etkili olduğu gösterildi
  UV San Francisco kurumundan bir grup araştırmacı bağırsakta üretilen immün sistemine ait hücrelerin multiple skleroz alevlenmelerinde koruyucu görev üstlendiğini ortaya koydu.
  1b 5
  Araştırmalar balıkların yüzgeçlerinin brankial kemerlerden evrimleştiğini destekliyor
  1800’lü yılların başında Alman anatomist Karl Gegenbaur, balıklarda bulunan yüzgeçlerin solungaç kemerlerinden evrimleştiğini ileri sürdü. Bilim insanının teorisi yapılan araştırmalarla desteklendi.
  1,5b 27
  Araştırmalara göre yoksulluk bilişsel yeti kayıplarına neden olmakla birlikte beyin volümünü de azaltıyor
  Araştırmalara göre çocuklukta yoksul mahallelerde, semtlerde oturmak beyindeki prefrontal ve hipokampal alanların volümünü azaltmakla birlikte bilişsel yetilerin de kötü etkilenmesine sebep oluyor.
  1,6b 21
  Küçük dokunuşları algılayabilen parmak sensörü geliştirildi
  University of Tokyo kurumu araştırmacıları Sunghoon Lee önderliğinde bir araya geldi ve ‘’nanomesh’’ sensör adı verilen parmağa takıldığında küçük dokunuşları algıalyabilen cihaz geliştirildi.
  888 2
  Alglerden yararlanılarak insan karaciğer yapısı oluşturuldu
  Harvard University kurumundan Doç. Dr Y. Shrike Zhang önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi fotosentetik Chlamydomonas reinhardtii isimli alg türünü biyolojik mürekkep ile muamele etti.
  884 7
  Toksoplazmozun nöropsikiyatrik semptom mekanizması incelendi
  Toksoplazmoz olarak adlandırılan enfeksiyonun nörofizyolojik bozukluklara sebep olduğu düşünülmekle birlikte birçok araştırma şizofreniyle toksoplazmoz arasında korelasyon olduğuna işaret ediyor.
  883 3
  Gerçek kalp boyutunda kalp dokusu üretildi
  Prof. Adam Feinberg önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi alginat olarak adlandırılan ve alglerin hücre duvarında bulunan polisakkarit yapıdan biyolojik mürekkep üretti.
  1,1b 2
  Dünya Sağlık Örgütü Remdesivir adlı ilacı askıya aldı
  Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada Remdesivir isimli ilacın corona virüs hastalarına bir etkisi görülmediği için bu ilacın verilmemesi gerektiği uyarısında bulunuldu.
  1,8b 5
  Kedi balıklarını çene yapısı su altı robotlarına ilham kaynağı olabilir
  Balığın çene yapısını inceleyen araştırma ekibi kedi balıklarının hareketli alt çeneye ait kemiklerinin bir düzineden fazla olduğunu keşfetti. Çene yapısı robot geliştirilmesine öncülük edebilir.
  849 5
  Radyofrekans ablasyon osteoartrit tedavisinde kullanılabilir
  Dr. Felix M.Gonzalez önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi radyofrekans ablasyon adı verilen yöntemle osteoartirite bağlı ağrının tedavi edilebileceğine yönelik araştırmalarda bulundu.
  759 4
  Doğada tamamen çözünebilen kalem üretildi
  İtalyan tasarım firması Carlo Ratti Associati ( CRA ) tarafından geliştirilen ve Scribit Pen adı verilen kalemler atık yönetiminin daha iyi yapılması ve doğanın korunması amacıyla geliştirildi.
  1,4b
  MB&F Legacy Machine Perpetual Evo modellerini duyurdu
  Yeni modellerde elle kurmalı çift tulumbalı mekanizma tercih edilmekle birlikte kadranın tam ortasında yer alan ve markanın ikonik imzasını oluşturan balansın dikkati üzerine çektiği söylemek mümkün.
  1,3b 1
  Disfaji tedavisinde kullanılabilecek cihaz geliştirildi
  Birleşik Krallık temelli Phagenesis firması ‘’Phangenyx’’ adını verdiği bir tür cihaz geliştirdi. Yeni geliştirilen cihazın yutma güçlüğü tedavisinde kullanılabileceği açıklandı.
  832
  Tembel mesane tedavisinde kullanılabilecek implant geliştirildi
  Penn State University araştırmacıları tarafından geliştirilen ve yılan gibi kıvrımlara sahip polimer implant bir dizi sensör barındırmakla birlikte mesane etrafına uygun bir şekilde yapışabiliyor.
  1,3b 2
  Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs genelgesini yayımladı
  Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelge ile koronavirüse yakalanan kişilerin temaslılarına, sadece semptom gösterdikleri takdirde test yaptırılması talimatını verdi.
  2,4b 10
  Kartilaj dokusunun rejenerasyonunu sağlayan implant geliştirildi
  Araştırmacılar 3 boyutlu yazıcılarla Integrated Tissue and Organ Printing System (ITOPS) adı verilen sistemle rejenerasyonu indükleyen kartilaj dokusunu ve çevre dokuları üretmeyi başardı.
  1,6b 4
  Hematopoetik kök hücrelerin korunmasında görev alan protein keşfedildi
  Yeni çalışmada araştırmacılar YTHDF2 adı verilen ve hematopoez ile immün sistem hücrelerinin üretim paterninde oldukça kritik öneme sahip olduğu düşünülen bir tür protein keşfetti.
  652 2
  Biyolojik olarak bozunabilir gaz sensörü geliştirildi
  Pennsylvania State University's Institute for Computational and Data Sciences kurumu araştırmacıları NO ve NO2 düzeylerini monitörize edebilecek deneysel cihaz geliştirdi.
  842
  Enfeksiyonları önleyebilecek implant kaplaması geliştirildi
  Fraunhofer Institute for Manufacturing Technology and Advanced Materials kurumu ile Charité-Universtitätsmedizin araştırmacıları post operatif enfeksiyonları önleyebilecek bir tür kaplama geliştirdi.
  1,5b 4
  Kancalı kurttan ilham alınarak ilaç depolayan cihaz geliştirildi
  Toz zerresi büyüklüğünde olan ve içerisinde çeşitli amaçlarla hazırlanmış çeşitli ilaçlar barındıran cihazlar, şekil değiştirebilen ve bağırsağa yapışmayı sağlayan özel bir film tabakayla kaplı
  1,3b 2
  Gelecekte glokom tedavisinde gen terapisi kullanılabilir
  Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde önlenebilir ve irreversibl körlüğün major sebeplerinden birisi olan glokom optik sinir hasarına ve görme kayıplarına neden olabiliyor.
  823
  Enerjisini kalbin kasılma gücünden alan implant geliştirildi
  University of Houston kurumu araştırmacıları ‘’türünün tek örneği’’ olarak nitelendirdikle yama tarzında implant geliştirdi. Yeni implantın enerjisini kalbin kasılma gücünden elde ettiği belirtiliyor.
  1b 4
  MB&F LM Split Escapement X Eddy Jaquet modelini duyurdu
  Dünyaca ünlü saat firması MB&F; dünyaca ünlü yazar Jules Verne’nin ‘’ Voyages Extraordinaires’’ adlı roman dizgisinden esinlenerek yalnızca 8 adet üretilen yeni modellerini duyurdu.
  913 4
  Depresyon ile serebrovasküler olay arasındaki riski inceleyen araştırma yayımlandı
  Serebrovasküler olay sonrası görülen depresyon adı verilen durum SVO geçiren 3 hastadan 1’inde görülüyor ve bahsi geçen durum SVO sonrasında görülen mortaliteyi 10 kata kadar artırıyor.
  1,2b 5
  Louis Moinet Space Revolution modelini duyurdu
  Kronografın yani belirli bir zaman dilimini ölçen komplikasyonun mucidi Louis Moinet tarafından kurulan dünyaca ünlü saat markası Louis Moinet; uzayla ilgili yeni modeli Space Revolution’u duyurdu.
  1,5b 1
  Egzersiz sırasında salınan metabolitlerin immün sistem üzerindeki etkisi incelendi
  İncelemeler sonucunda laktatın T hücre aktivitesini artırdığı tespit edilmekle birlikte sodyum laktat uygulanan farelerin T hücre aktivitesinin arttığı, tümör gelişimininin yavaşladığı tespit edildi.
  1,8b 6
  Jaquet Droz Grande Seconde Moon Anthracite modelini duyurdu
  Jaquet Droz’un yeni geliştirdiği ‘’in-house’’ yani sadece kendi firmasına ait 135 dişli çark sayesinde ay göstergesinin yalnızca 122 yıl 46 günde bir ayarlanması gerekiyor.
  1,9b 3
  Serebrovasküler olaya bağlı üst ekstremite fonksiyon kayıpları evde rehabilite edilebilir
  Singapore's Nanyang Technological University araştırmacıları tarafından geliştirilen cihaz H-Man olarak adlandırılıyor. Yalnızca 14 kg ağırlığındaki cihaz masanın üzerine yerleştirilebiliyor.
  1,6b 3
  Exenatide adlı diyabet ilacı Parkinson tedavisi için potansiyel ilaç olabilir
  Araştırmalar sonucunda ‘’exenatide’’ adlı ilaç Faz 3 ilaç çalışmalarına geri döndü ve şu anda 200 denek üzerinde araştırma yapılmakla birlikte bahsi geçen denemelerin 2 yıl süreceği belirtiliyor.
  2b 1
  Nano boyuttaki altın parçacıkları mezotelyoma tedavisinde kullanılabilir
  Geliştirilen nano boyuttaki altın parçacıkları laboratuvar ortamında kültüre edilmiş mezotelyama hücreleri ile muamele edildi. Işın uygulanan örneklerdeki kanser hücrelerinin öldüğü saptandı.
  2,1b 1
  Breguet Classique Double Tourbillon 5345 Quai De L'Horloge modelini duyurdu
  1775 yılında Louis Abraham Breguet tarafından kurulan, horoloji dünyasının en eski ve ağır toplarından biri olan Breguet; ‘’Classique Double Tourbillon 5345 Quai de l’Horloge’’ modelini duyurdu.
  4,8b 7
  Parkinson hastalığının tanısında kullanılabilecek deri testi geliştirildi
  Parkinson hastalığı olarak adlandırılan ve prevalansı %1 civarında olan hastalığın tanısı için hastalığa ait çeşitli semptomların uzman klinisyenler tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.
  2b 1
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim