Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Tuğrul Güven Erturun

  Haber Editörü
  ÜYELİK ZAMANI
  1 yıl (12 Şubat 2019)

  TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
  SigismundScholomoFreud 43 dk.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  72 HABER 32 GALERİ

  YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
  375 ANASAYFA 382 FORUM

  FAVORİ KATEGORİSİ
  Diğer Bilim ve Teknoloji

  Eklediği İçerikler

  Popüler İçerikler

  Akıllı telefon adaptörü ile diyabetik retinopati belirlenebilir
  Diyabetik retinopatinin erken tanısı ve tedavisi hastalığın prognozunu oldukça büyük ölçüde etkilediği için uluslararası araştırma ekibi akıllı telefonlara takılabilen bir tür adaptör geliştirdi.
  783
  2020 yılının en iyi karantina fotoğrafları yayımlandı
  Bir tür sosyal fotoğraf sitesi olan Agora'nın Covid-19 sebebiyle evlerde kalan kişilere ait karantina fotoğraf yarışmasının fotoğrafları yayımlandı. Yarışmaya 15.000'in üzerinde fotoğraf katıldı.
  1,6b 2
  YÖK üniversite dönem sonu sınavları ile ilgili ilkeleri açıkladı
  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde uygulanacak dönem sonu dijital sınavlar için öğrencilere teknik destek sağlanmasından sınav güvenliğine kadar uygulanacak ilkeleri belirledi.
  2,7b 15
  Anemi tespiti için akıllı telefon uygulaması geliştiriliyor
  Purdue University kurumu araştırmacıları akıllı telefonlar ile çekilen göz fotoğraflarını işleyen ve işlenen fotoğraflardan yola çıkarak anemi vb. durumları belirleyebilecek yazılım geliştirdi.
  925 1
  Yeni geliştirilen tetkik kiti ile üriner trakt taşları 30 dakika içerisinde tespit edilebilecek
  Pennsylvania State University ve Stanford University kurumu araştırmacıları 30 dakika içerisinde üriner sistem taşlarını tepsit edebilecek idrar testi geliştirdi.
  770 3
  Jaquet-Droz yeni Grande Seconde Skelet-One modellerini duyurdu
  Jaquet-Droz, Baselworld'de büyük başarı yakalayan Grande Seconde Skelet-One modelini 2 farklı kasa formu ve malzemesiyle yeniden piyasaya sürdü. Yeni modeller 24.300, 34.600 CHF ile satışa sunuldu.
  1,1b 3
  Bayağı engereklerin sahip olduğu vücut desenleri 3 farklı amaca hizmet ediyor
  Engereğin sahip olduğu desenler diğer avcılar için uyarı niteliği taşıyor. Vücut desenleri yılanın zehirli olduğuna işaret ediyor ve yılanın diğer yırtıcılar için olabileceği bilgisini barındırıyor.
  1,4b 3
  Rebellion RE-Volt Bruno Senna modelini duyurdu
  İsviçreli saat üreticisi Rebellion, yarış ekibi için 2019 yılında tasarıma başladığı RE-Volt Carbon Forged Bruno Senna adlı koleksiyonunu duyurdu. Bruno Senna modeli 45.000 CHF ile satışa sunuldu.
  1,1b 3
  Araştırmalara göre ketojenik beslenme bağırsak mikrobiyomunu olumlu yönde etkiliyor
  Ketojenik diyetin bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkileri gözlenmek amacıyla 17 adet fazla kilolu birey 2 ay boyunca izlendi. Deneklere 4 hafta ketojenik diyet, 4 hafta normal diyet uygulandı.
  1,8b 13
  Türkiye'de Covid-19 için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor
  Ülkemizde Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 17 adet bilimsel araştırma projesi belirlendi. Projelerin 9'unu tedaviye farmakolojik çalışmalar oluştururken 8'ini aşı çalışmaları oluşturuyor.
  1,3b 5
  Roger Dubuis yalnızca 8 adet üretilen Excalibur Twofold modelini duyurdu
  Roger Dubuis'in ikonik görüntüsünü devam ettiren ve ilk bakışta firmaya ait olduğu anlaşılan yeni model luminesans diğer modellere göre %60 oranında daha parlak ışık yansıtacak şekilde tasarlandı.
  2b 5
  Yapay zeka beyin lezyonlarının tanısında kullanılabilir
  Araştırmacılar geliştirdikleri yapay zeka algoritmasını, değişik tiplerde ve boyutlarda beyin lezyonları içeren 600 CT görüntüsü ile eğitti. Geliştirilen algoritma çeşitli testlere tabi tutuldu.
  732 3
  Deniz böcekleri gemi kaplamalarına ilham kaynağı olabilir
  Elektron mikroskobu incelemeleri sonucunda deniz böceklerinin bacaklarının farklı şekillerde ve boyutlarda kıllar ile kaplı olduğu keşfedildi. Böceklerin balmumu kıvamı madde salgıladığı gözlendi.
  1,8b 5
  Jaquet-Droz yeni Butterfly Automaton modelini piyasaya sürdü
  Jaquet-Droz yeni ''Opal Loving Butterfly Automaton'' modelini tanıttı. Yeni modelde 68 saatlik güç rezervine sahip otomatik JD2653 ATI mekanizma tercih edildi.
  995 2
  Kanser tedavisinde rol oynayabilecek potansiyel hedef protein keşfedildi
  Araştırmacılar MİDAS aşamasını araştırmak amacıyla kemik, servikal, kolon kanserleri hücrelerini içeren deney modellerinde çalışma yaptı ve hangi proteinlerin MİDAS aşamasında rol aldığını belirledi.
  1,3b 1
  Fotosentez yapabilen yarı sentetik hücreler üretildi
  Max Planck araştırmacıları sentetik hücreler üretti. Üretilen hücrelerin karbondioksit tüketiminin, diğer yarı sentetik fotosentez sistemlerine göre 100 kat daha hızlı olduğu tespit edildi.
  1,7b 5
  Biyolüminesans bitkiler üretildi
  Araştırma sonucunda tütün bitkilerinin biyolüminesans özellik kazandığı ve karanlıkta aynı mantarlar gibi parladığı gözlendi. Yakın gelecekte biyolüminesans bitkiler evimizi aydınlatabilir.
  1,8b 9
  Porsche motorundan ilham alınarak espresso makinesi üretildi
  Porsche 993 modelinde kullanılan motor dizaynından etkilenen SuperVeloce adlı firma yetkilileri tamamıyla el işçiliğiyle üretilen espresso makinesi tasarladı. Makinenin satış fiyatı ise 11.000 Dolar.
  3b 10
  Amerikan toplumundaki her 5 çocuktan 1'i obezite ile karşı karşıya
  21. yüzyılda dünyada sıklığı gittikçe artan obezite vakaları, diyabet ve kalp hastalıkları açısından büyük risk barındırıyor. Çocukluk çağında görülen obezite son 20 yılın en yüksek seviyesinde.
  1,1b
  Bitki virüsleri otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılabilir
  Bitki virüslerinin zarflarına, otoimmün hastalıklarla ilişkili peptid dizileri eklendi. CPMV adlı virüse tip 1 diyabet ile ilişkili peptitler, TBSV adlı virüse ise romatoid artrit peptitleri eklendi.
  1,2b
  Ağır metal tedavisinde kullanılan ilaç yılan sokmalarının tedavisinde kullanılabilir
  Ağır metal zehirlenmelerinin tedavisinde kullanılan ve DMPS (2,3-dimercapto-1-propanesulfonic acid) olarak adlandırılan ilacın, yılan zehirlerinin in vitro aktivitesini azalttığı keşfedildi.
  942
  Glokom tanısı koyan yapay zeka geliştirildi
  Bilim insanları Called Detection of Apoptosing Retinal Cells (DARC) adı verdikleri yöntemle floresan boyalar kullanarak apopitosize giden retinal hücreleri tespit etti.
  1,3b
  Gen mutasyonu ile farelerde obezite gelişimi önlendi
  Bütün gruplar 6 hafta boyunca yağ içeriği yüksek diyetle beslendi. Gen aktivitesi bozulan ve nanopartikül verilen grubun kontrol grubuna göre %45 oranda daha fazla kalori harcadığı tespit edildi.
  889 3
  EKG özellikli kolye geliştirildi
  Yeni kolye 145 hasta üzerinde test edildi ve yapılan testler ''altın standart'' olarak kullanılan EKG ölçümleriyle karşılaştırıldı. Geliştirilen kolyenin oldukça büyük oranda başarı sağladı gözlendi.
  1,6b 6
  İnflamasyonu baskılayan kanser ilacı keşfedildi
  elektif BD2 reseptör blokerleri fareler üzerinde test edildi ve farelerde psöriasis, karaciğer hastalıkları gibi otoimmün hastalıkların kuvvetli bir şekilde baskılandığı gözlendi.
  1,6b 4
  Gaz geçişisine izin veren elektronik bandaj geliştirildi
  Nano boyutta delikler içeren polimer film tabakası geliştiren ekip, birkaç mikrometre kalınlıktaki elektrotlar ile ciltten gelen uyarıların daha rahat bir biçimde algılanmasını sağladı.
  1,5b 3
  D vitamini düzeyi ile koronavirüse bağlı mortalite arasında ilişki olduğu belirlendi
  Araştırmacılar D vitamini takviyesinin SARS-CoV2 enfeksiyonlarına karşı korunma olasılığını artırdığını belirtirken D vitamini eksikliğine sahip grubun en savunmasız grupları oluşturduğunu belirtiyor.
  3,3b 22
  Bilim insanları Non-Hodgkin lenfoma için potansiyel hedef keşfetti
  Araştırma ekibi NHL hastalarında katepsin S adlı proteinin mutasyona uğradığını ve yine aynı hastalarda katepsin S miktarının anormal derecede arttığını keşfetti.
  1,2b 6
  NASA tarafından üretilen ventilatörler FDA tarafından onay aldı
  Covid-19 salgını sebebiyle test işlemlerini hızlandıran FDA yeni ventilatörlerin testlerini Icahn Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirdi. Testleri başarıyla tamamlayan solunum cihazları onay aldı.
  1,9b 3
  Zenith nostaljik El Primero'ya yeniden hayat verdi
  El Primero'nun 50. yılında aynı saati sınırlı sayıda üreterek koleksiyonerlere göz kırpan Zenith yeni ürettikleri saate A3818 Revival adını yani bir nevi ''yeniden doğuş'' ismini verdi.
  1,6b 3
  Yaşamsal bulguları monitörize eden kıyafet geliştirildi
  MIT kurumundan araştırmacılar, kişilerin vital bulgularını monitörize edebilecek giysi tasarladı. Yeni kıyafet tasarlanırken vücudun her bölgesinden duyu alabilecek elektrot şeritleri kullanıldı.
  1,4b 2
  6. Güzel Sanatlar fotoğraf yarışması ödülleri verildi
  Güzel Sanatlar fotoğraf yarışmasının 2020 fotoğrafları belli oldu. Profesyonel fotoğrafların birincisine verilen ödül 3.000 Dolar, amatör fotoğraf birincilik ödülü ise 2.000 Dolar olarak belirlendi.
  5,1b 2
  NASA mühendisleri 37 günde solunum cihazı üretti
  NASA mühendisleri ile sağlık çalışanlarının iş birliği sonucunda ventilatör üretildi. Ventilatörler ( solunum cihazı ) bu hafta içerisinde yapılan kritik kalite kontrol testlerini başarıyla geçti.
  3,2b 13
  Breguet Marine Tourbillon 5887'yi duyurdu
  Breguet; eski amiral gemilerinden olan the Marine Tourbillon Equation Marchante 5887 modelini roze altın kasayla piyasaya sürdü. Saatte yine Breguet tarafından patenti alınan tourbillon bulunuyor.
  2,4b 8
  Horoloji dünyasını sarsan MB&F Bulldog piyasaya sürüldü
  Ünlü Maximilian Büsser and his Friends ya da bilindiği ismiyle MB&F, ikonik tasarımıyla ön plana çıkan Bulldog modelini üretti. Yeni modelin güç rezervi 45 saat.
  4,7b 34
  İç mekandaki karbondioksit seviyelerini ölçen sensör patent aldı
  Yeni sensör sayesinde oda içerisinde bulunan CO2 seviyeleri sürekli olarak kontrol ediliyor ve sensör gerektiğinde ısıtma ve havalandırma sistemini aktive edecek şekilde çalışıyor.
  1,5b 3
  Pandemi sebebiyle uçak iç tasarım projesi üretildi
  Damlacık yoluyla bulaşın ( öksürme veya hapşırma ) önüne geçmek amacıyla koltuklar arasına panel yerleştiren firma yeni konsepte ilişkin fotoğrafları yayımladı.
  2,2b 8
  Nazal sürüntü örnekleri alerji testlerinin yerini alabilir
  Toplamda 49 kişilik test grubundan nazal sürüntü, kan örnekleri alındı ve ISAC yöntemi ile örnekler analiz edildi. Araştırma sonucunda her iki örnekte de alerjik duyarlaşma paternleri tespit edildi.
  991 3
  Avustralyalı araştırmacılar atık su tesisinden koronavirüs etkenini izole etti
  Atık su tesisinden alınan örnekler laboratuvar ortamında incelendi. SARS-CoV2 etkenine ait RNA fragmanlarını PCR yöntemi ile tespit eden ekip virüsün spesifik nükleik asit fragmanlarını analiz etti.
  1,5b 2
  Kalp ve akciğer seslerini monitörize eden küçük sensör geliştirildi
  Georgia Institute of Technology kurumu araştırmacıları tarafından geliştiren sensör, uğur böceğinden daha küçük boyutuyla dikkat çekiyor. Yeni sensör elektrokardiogram yani EKG'yi taklit ediyor.
  1,3b 2
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Bir Haber Var
  şimdi