Anlık Bildirim

CD-R seçerken

3

CD yazıcıların yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla beraber, kullandığımız medyalarda ucuzladı ve çeşitlendi. Piyasada pek çok marka ve tipte medya bulmak mümkün. Hatta aynı markanın değişik üreticiler tarafından farklı kalitelerde üretilmiş aynı model etiketini taşıyan ürünleri bile var. Ortam o kadar karışık ki insanlar kalite ile uyumluluğu birbirine karıştırır hale geldi. Pek çok kişi kendi yazıcısında CD-R üzerinde belirtilen hızdan daha yüksek yazdı diye bunu birbirine tavsiye etmeye başladı. Yeşil CD-R'ların cd sürücüleri bozduğu bile söylendi : )

Kaliteli CD-R kayıt sırasında sorun çıkartmayan, dış etkenlerden özellikle güneş ışığından (UV) en az etkilenen boyaya sahip olan ve uzun zaman sonra kullanıldığında bile veri kaybı hiç olmayan veya ihmal edilebilir seviyede olandır.

Burada anahtar CD-R'ın kaliteli ve doğru boya ile üretilmiş olması. Yukarıdaki tabloda mevcut boya cinslerini görebilirsiniz. Bu boyalar bizim altın, gümüş,yeşil veya mavi dediğimiz CD-R'lara rengini veren, veriyi yazdığımız katmanı oluşturan bileşendir. CD-R medyanızın ömrünü belirleyen en önemli etken bu boya cinsidir.

Bunlar içerisinde en yüksek kalite ve ömre sahip olan boyalar PhthaloCyanine ve Azo'lardır. PhthaloCyanine pigmentleri renksizdirler (gerçekte çok çok açık yeşil) dolayısıyla bu medyalara altın rengini veren esasında boya katmanının üzerindeki yansıtıcı altın rengi tabakadır. Azo pigmentleri ise mavidir ve kendine özgü gümüş yansıtıcı tabakayla birlikte koyu mavi-mavi bir renkte gözükür. PhthaloCyanine 100 yıl kadar (bazı yeni türevlerin 300 yıl kadar dayanabildiği söyleniyor), Metalik Azo'da yine bu süreye yakın veriyi koruyabilir.

Cyanine ise en eski olandır. CD standartlarının bir parçasını oluşturan "Orange Book" Cyanine'in özelliklerine göre hazırlanmıştır. Boyanın rengi mavidir ama altın yansıtıcı yüzeyde yeşil, gümüş yansıtıcı yüzeyde ise mavi görünür. Piyasada adi diye adı çıkmış yeşil CD-R'ların çoğu bu boyayı kullanır. En önemli dezavantajı ışığa (özellikle UV) karşı hassas olması ve veri kaybına yol açabilmesidir. Burada kastedilen veri kaybı 10 veya 20 yıl sonrası içindir. Bazı metal stabilizörlü formüllerde bu rakamın 70 yıl olduğu iddia edilmektedir.

Sonuç olarak CD-R seçiminizde PhthaloCyanine boyalı olanlar en ön sırada yer almalı. Metalik Azo'ları ise bir tek Verbatim üretiyor ve en yüksek fiyata sahip medyalar olarak göze çarpıyor. Cyanine'ninden ise yazdığınız verinin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız uzak durmalısınız.

Eğer bu yazı hakkında sorularınız, aklınıza takılanlar veya eleştirileriniz varsa: infoman@donanimhaber.com

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim