Anlık Bildirim

CompactFlash 5.0 spesifikasyonu hazır

Ağırlıklı olarak DSLR sınıfındaki dijital kameralarda kullanılan ancak son dönemde özel tasarımlı bazı depolama cihazlarında da yer alan CompactFlash bellek kartları için hazırlanan onaylanmış CF 5.0 spesifikasyonu yayınlandı. CompactFlash birliği tarafından çalışmaları bir süre önce başlayan yeni standart ile performans, kapasite ve yeni özellik noktalarında önemli güncellemeler olduğu belirtiliyor.

CompactFlash birliği tarafından açıklanan bilgilere göre, CF 5.0 spesifikasyonunun en önemli yeniliği, zorunlu olarak gelen 48-bit adresleme yeteneği ile 137GB'ın çok daha üzerinde tam 144 PetaByte'a kadar destek sunabilmesi. Daha yüksek verimlilik için her transferde 128 KB yerine 32MB veri taşınabilmesine olanak tanıyan yeni standart, aynı zamanda kullanılmayan alanların kontrolü için zorunlu TRIM desteği de getiriyor.

Opsiyonel olarak sunulan performans kontrolü, güncellenmiş ATA referansları, video performans garantisi ile daha kolay ve daha iyi kart tasarımları için değiştirilmiş ara birim elektrik spesifikasyonu gibi özelliklere sahip olan CF 5.0 spesifikasyonunun DSLR kameraların değerini arttıracağı, üstelik bunu daha yüksek kapasite ve daha yüksek performans eksenlerinde sunacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

CF 5.0 spesifikasyonuna yönelik uyumlu cihaz ve bellek kartlarının ne zaman çıkacağı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim