Anlık Bildirim

GeForce 9 serisi hakkında ilk bilgiler: 65nm, DX 10.1, 512-bit, PCIe 2.0

Oy Ver

GeForce 8800GT efsane olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Fiyat/performans anlamında son yılların en iddialı çözümü olduğuna dair sektör içinde neredeyse ortak kanı oluşturan GeForce 8800GT gösterdiği performans anlamında kullanıcıları satış rakamları konusunda da Nvidia'nın yüzünü güldürürken, aslında pek çok yeni gelişmenin de temelini oluşturacak olması açısından son derece önemli model. GeForce 8800GT ile arkasına aldığı rüzgarı kaybetmek istemeyen ve bu aralar gelir rekoru kıran Nvidia'nın üzerinde çalıştığı yeni nesil GeForce 9 serisinin ilk önemli ipuçları da ortaya çıktı. Mevcut bilgiler ışında Nvidia'nın çalışmaları sürmekte olan GeForce 9 veya 9. jenerasyon olarak da tabir edilen ekran kartı ailesine göz atıyoruz.

GeForce 8800GT, Nvidia için yeni bir dönemin başlangıcını temsil eden ilk model oldu. 90nm üretim teknolojisinden 65nm üretim teknolojisine geçiş yapan ve gpu'larında kullandığı isimlendirmede de yeniliğe giden firma yeni nesil ekran kartı ailesi öncesinde GeForce 8800GT modelini referans nokta alarak bir takım değişikliklere de gidecek. Genel işlem birimi 112'ye çıkarılan ve limitli sayıda üretileceği söylenen GeForce 8800GTS'i bir kenera bırakırsak firmanın 8800GT sonrası yeni hamlesi G92 temelli GeForce 8800GTS olacak. 3 Aralık'ta piyasaya giriş yapması beklenen G92 temelli GeForce 8800GTS modelinin 128 adet stream işlemcisine sahip olacak ve arttırılmış saat hızları ile Nvidia'nın yeni performans canavarı olacak.

Nvidia'da yenilik operasyonları bunlar ile sınırlı değil tabi ki. Firmanın giriş seviyesinde yer alan grafik çözümü GeForce 8400GS'nin de yenilenmiş versiyonu yolda. D8P olarak bilinen 65nm üretim teknolojisine sahip G98 gpu'sunu esas alan yenilenmiş GeForce 8400 özellikle elden geçirilmiş video hızlandırma motoru ile Nvidia'nın giriş segmentindeki iddiasını sürdürecek. Zira bilindiği üzere giriş seviyesinde yer alan ekran kartları oyun performanslarından öte sunabildikleri video performansı ile öne çıkıyorlar. Hedef kitle olan HTPC'ler için video performansı son derece önemli hepimiz biliyoruz. 65nm üretim teknolojisinin nimetlerinden faydalanmaya başlayan ve adım adım ürünlerini bu yöne doğru adapte etmeye başlayan Nvidia'nın gelecek planları ise sürprizlere gebe.

D8E olarak bilinen GeForce 7950GX2 türevi olan fakat çift G92'li yapısı ile adeta performans canavarı olması beklenen özel bir model ile GeForce 8 serisini sonlandırabileceği (tabi bazı ara modeller çıkabilir) söylenen Nvidia için gözler Mart ayında yapılacak Cebit-Hannover'e çevrilmiş durumda. Zira sektör içinde yer alan pek çok uzman Nvidia'nın GeForce 9 serisini Mart ayında yapılacak Cebit ile duyurabileceğini düşünüyor. Nvidia'nın yeni nesil GeForce 9 serisi ekran kartı ailesi için de ilk sinyaller gelmeye başladı. Firmanın 9. jenerasyon yeni ekran kartlarında olması beklenen bazı temel detaylara geçmeden önce GeForce 8800GT ile kullanımına başlanan 65nm üretim teknolojisine sahip yeni gpu'larda kullanılan isimlendirmeye de değinelim;

  • D8M: GeForce 8 serisinin giriş seviyesinde yer alan G98 kod adlı versiyonu - yenilenen GeForce 8400'de kullanılıyor.
  • D8P: GeForce 8 serisinin performans segmentinde yer alan G92 kod adlı grafik işlemci- GeForce 8800GT'de kullanılıyor.
  • D9M: GeForce 9 serisinin giriş seviyesi modellerinde kullanılacak.
  • D9P: GeForce 9 serisinin performans segmentinde yer alan modellerde kullanılacak.
  • D9E: GeForce 9 serisinin tepe modellerinde kullanılacak.

Bu noktada üzerinde durmamı gereken ilk nokta dikkatimizi çeken bir yaklaşım benzerliği. Zira Nvidia'nın planlarından anladığımız kadarı ile grafik endüstrsinin liderlerinden olan firma işlemci dünyasının iki devinden biri olan Intel'in takip ettiği "tik-tak" stratejisine benzer bir uygulamayı da devreye sokmuşa benziyor. Zira D8x serisi grafik işlemciler ile yeni üretim tekniği olan 65nm sürecini başlatan ama mevcut mimariyi kullanmaya devam eden Nvidia, D9x serisi grafik işlemci ailesi ile 65nm sürecini devam ettirirken 9. jenerasyon gpu mimarisini de devreye sokarak "tik-tak" benzeri bir yaklaşımı ortaya koyacak. Şimdi firmanın GeForce 9 serisinde yer alacak bazı temel argümanalara birlikte bakalım.

D9M olarak adlandırılan grafik işlemci muhtemelen GeForce 8500'in yeni yenil ürün gamında yer alacak model karşılığına güç verecek. 65nm üretim teknolojisine sahip olacak ve 128-bit bellek bant genişliği ile sunulacak olan ekran kartı böylelikle giriş seviyesinde 64-bit bellek veri yolu kullanımını da geride bırakabilir. PCIe 2.0 desteğinin yanı sıra önemlidetaylardan biri olarak GeForce 9 serisi ile birlikte DirectX 10.1 desteğinin de geleceğini görüyoruz. Kimilerinin aklına AMD-ATi, Radeon HD 3800 serisi ile birlikte önümüzdeki hafta DirectX 10.1 desteği sunmaya başlayacak, Nvidia niye bu kadar geç kalıyor gibi sorular gelebilir ama firma bu konuda rahat. Zira DirectX 10.1 kullanımı Microsoft'un Windows Vista için hazırladığı ve önümüzdeki yılın ilk yarısı içerisinde kullanımına sunulması beklenen Vista SP1 ile başlayacak ki bu projesikyona göre AMD-ATi'den sonra atılmış bir olarak görülse bile geç kalınmış bir adım olarak görülmüyor.

Nvidia'nın GeForce 9 serisine güç verecek bir diğer grafik işlemcisi ise D9P olacak. GeForce 8600 serisi ile aynı segmentte yer alacak GeForce 9 modellerine güç vermesi beklenen DP9 ile birlikte orta segmentte 256-bit artık Nvidia için standart olmuş olacak. Tabi D9P'de D9M gibi PCIe 2.0 ve DirectX 10.1 desteğine sahip olacak. Nvidia'nın en güçlü gpu'su ise D9E olacak. GeForce 9 serisinin tepe modellerine güç vermesi beklenen D9E gpu'sunun en dikkat çekici özelliği olarak 512-bit bellek veri yoluna sahip olacak olması gösterilebilir. ATi Radeon HD 2900XT ile tanıştığımız 512-bit bellek bant genişliğini Nvidia'nın nasıl kullanacağını da bir süre sonra göreceğiz. Nvidia'nın GeForce 9 serisi ile ilgili olarak ortaya çıkan ilk bilgiler bu şekilde. Daha önce ortaya atılan speülasyonlara yönelik herhangi bir doğrulama yada daha detaylı bilgiler ve lansman tarihi şu an için bilinmiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim