Anlık Bildirim

GeForce 9 serisinin yeni temsilcisi 9400GT ile 60$ altına 128-bit desteği

Oy Ver

Yüksek performans segmentinde GeForce GTX 200 serisine güç veren GT200 yongasının yüksek maliyetleri nedeniyle rakibi AMD-ATi'nin Radeon HD 4800 serisi ile mücadele etmekte sıkıntı yaşayan ayrıca çift grafik işlemcili HD 4870 X2 modeli karşısında yaklaşık iki yıldır kontrol ettiği liderlik koltuğunu da tekrar AMD-ATi'ye devreden Nvidia, bir yandan yeni nesil üretim teknolojilerine yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ederken öte taraftanda kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak segment bazlı çözümler hazırlamayı da sürdürüyor. Geçtiğimiz ayın sonuna doğru kullanıma sunulan GeForce 9500GT'den sonra lanse edilen GeForce 9400GT isimli yeni model ile Nvidia, giriş seviyesindeki iddiasını sürdürmeyi amaçlıyor.

Nvidia'nın yeni grafik çözümü oyun fanatiklerinden çok PC ile bağlantısı internet ve çoklu ortam uygulamaları üzerine olan kullanıcıları hedef alıyor. 60$ seviyesinin altında yer alan yurt dışı satış fiyatı ve 128-bit'lik bellek veri yolu ile firmanın önemli silahlarından biri olması beklenen GeForce 9400GT ayrıca 9 serisi ekran kartı ailesinin hem en ekonomik hemde performans anlamnda en mütevazı modeli olarak tanımlanabilir. Yerini alacağı GeForce 8400 serisi ile mukayese edildiğinde hemen hemen aynı fiyat seviyesinde 2 kat daha fazla performans iddiasıyla anons edilen GeForce 9400GT sahip olduğu özellikler ile ağırlıklı olarak HTPC'leri ve kurumsal sistemleri hedef alıyor.

Belirttiğimiz üzere 128-bit bellek veri yolu ile gelen ve bu açıdan segmentinde önemli bir yer edinen GeForce 9400GT, Nvidia'nın G96 kod adlı grafik işlemcisinden gücünü alıyor. 16 adet paralel işlem birimine sahip olan yeni grafik çözümünün gpu çalışma frekansı 550MHz, paralel işlem birimlerinin çalışma frekansı 1400MHz ve bellek saat hızı ise 800MHz olarak belirlenmiş durumda. Tabi ilgili saat hızlarının Nvidia'nın hazırladığı referans model için geçerli olduğunu ve üretici firmaların saat hızları arttırılmış, bellek kapasitesi yükseltmiş ve soğutması iyileştirilmiş modeller hazırlayabileceğini de ifade etmekte yarar var. 512MB veya 1GB GDDR2 bellek alternatifi ile alınabilecek olan kart üzerinde tercihe göre pasif soğutma da yer alacak.

Nvidia'nın giriş seviyesi için hazırladığı GeForce 9400GT destek verdiği ve vermediği teknolojiler ile de konuşulacağa benziyor. Zira Nvidia'nın yaptığı resmi açıklamaya göre kart, CUDA ve PhysX gibi firmanın üzerinde durduğu, oldukça önemli iki temel teknolojiye destek verecek. Zaten henüz doğrulanmış olmasa da Nvidia'nın önümüzdeki ay yapacağı radikal sürücü güncellemesi ile GeForce 94x00 ve 95xx serisi ekran kartlarının daha yüksek performanslı modellerin yanında sistemde PhysX kartı olarak kullanılabilmesini sağlamayı planladığı iddia ediliyor. CUDA ve PhysX teknolojilere verilen desteğin aksine Hybrid SLI özelliği desteklenmiyor ki bu durum güç tüketiminin öne çıktığı giriş seviyesinde liderlik hedefleyen bir kart için sıkıntı yaratabilir.

GeForce 9 serisinin yeni temsilcisi 9400GT ile 60$ altına 128-bit desteği

PureVideo HD teknolojisi sayesinde yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma yapabilen DirectX 10 uyumlu yeni ekran kartı PCIe 2.0 spesifikasyonuna da destek vermekte. 12.8GB/sn'lik bant genişliğine sahip olduğu belirtilen kartın maksimum güç tüketiminin ise 50 watt olduğu Nvidia tarafından resmi olarak açıklandı. 59$'lık yurt dışı satış fiyatı ile segmentinde iddialı olmayı planlayan yeni modele karşı AMD-ATi, 55nm üretim teknolojisiyle hazırladığı RV710 gpu'sunun güç vereceği Radeon HD 4400 ve 4500 serilerini endüstrinin beğenisine sunacak. Gelişmiş üretim teknolojisinin önemli getirilerinden biri olarak Radeon HD 4550 modelinin ısıl güç tasarımının 25 watt yani GeForce 9400GT'nin yarısı kadar olacağı da iddia edilmiyor değil.

Aralarında ASUS, BFG, EVGA, Gainward, Gigabyte, Leadtek, MSI, Palit, PC Partner/Zotac, Point of View ve XFX gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda firmanın üreteceği açıklanan Windows Vista sertifikalı GeForce 9400GT'nin önümüzdeki günlerde ülkemiz pazarında da kullanıma sunulması bekleniyor. 59$'lık yurt dışı satış fiyatının aksine Eylül ayında Radeon HD 4400 ve 4500 serisi ekran kartlarıyla rekabete tutuşması beklenen GeForce 9400GT'nin Türkiye satış fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim