Anlık Bildirim

GPRS üzerinden hızlı ve ucuz bir şekilde Internet'de gezin ; Planon Webracer

Oy Ver

Akıllı telefonlar üzerinden Internete bağlanmak ve HTML tabanlı web sitelerini gezmek son zamanlarda kullanıcılar arasında oldukça popüler. Fakat akıllı telefonların küçük ekranları, HTML sayfaların grafiksel ve kod yönünden zengin olmaları nedeniyle izleme yapabilmek için çok miktarda veri download edilmesinin gerekli olması, kullanıcının zaman kaybetmesine ve GPRS üzerinden fazla veri download edildiği için kabarık telefon faturaları ödemesine neden olmakta.

Zaman kaybetme ve GPRS faturaları ara sıra HTML tabanlı sitelere deneysel bağlanan ve çok az sürelerle bağlantılarını açık tutan kişiler için pek önemli olmasada işlerini Internet üzerinden yürüten ve HTML tabanlı arayüzlere mahkum olan kişiler için tam bir eziyet demek.

Planon tarafından üretilen Webracer, sürekli olarak mobile ortamdan HTML tabanlı sitelere bağlanmak ve Internet ortamında iş yapma zorunluluğu olan kişilere hem hız kazanma hemde GPRS faturasından tasarruf etme fırsatı sunuyor.

Görünüm olarak küçük bir notebook'u andıran Webracer, tam QWERTY klavye ve mouse kontrolü için parmak ucu ile kontrol edilebilen yön tuşlarına sahip. 640x240 piksel renkli ekrana sahip olan cihazın ekranının kaç renk olduğu ne üreticinin sitesinde nede satışı yapılan sitelerde belirtilmemiş fakat belirtilmediğine göre büyük bir olasılıkla 4096 renktir, çünkü 256 renk ekran web sayfalarında gezmeye yetmeyecektir fakat 65K veya üzeri renklere sahip bir ekranda belirtilmeden geçilmezdi herhalde. Webracer, devamlı taşınmaya uygun bir şekilde küçük ve oldukça hafif, 14 x 7 x 1.5 cm boyutlarında ve 150 gram ağırlığında.

Webracer çalışma mantığı olarak eskiden JAVA destekli Motorola Acompli 008 de HTML tabanlı sitelere girmek için kullandığım ReqWireless WebViewer'ın aynısı. Bu tip programlarda tarayıcı, bilgisayarlarımızdaki yada smart phone'larımızdaki HTML tarayıcılardan farklı çalışmakta. Bilgisayarlarda ve smart phone'larda ki tarayıcılar direk TCP/IP protokolünü kullanarak GPRS üzerinden web sunucusuna bağlanır ve sitenin ilgili sayfasındaki içeriği tamamen download ettikten sonra ekranımıza uygun bir halde yorumlayarak gösterim yaparlar. Webracer ve WebViewer'da ise tarayıcılar yorumlama yapmaktan acizdirler.

Bu tip tarayıcılar HTML tabanlı sayfayı gösterebilmek için, devamlı online kalan ve tarayıcının GPRS üzerinden bağlandığı yorumlayıcı server'a istekte bulunurlar. Server tarayıcı yerine kendisi ilgili sayfayı alır tarayıcının bulunduğu cihaza göre resimleri ve içeriği düzenler, gereksiz bir çok ayrıntıdan arındırır ve tarayıcının anlayacağa şekle dönüştürüp yollar. Böylece hem sayfa boş yere büyük resimlerle birlikte download edilmemiş olur hemde yorumlama zamanı gerekmediğinden zamandan tasarruf edilmiş olur.

Aşağıdaki tabloda bir (1) saat boyunca aynı sayfalarda gezilen PDA ve smart phone'lar ile Webracer'ın sayfa açım hızı ve bir (1) saat sonunda GPRS üzerinden yaptıkları veri transfer değerlerini görebilirsiniz.

GPRS üzerinden hızlı ve ucuz bir şekilde Internet'de gezin ; Planon Webracer

Tabloda açıkça görülebileceği gibi Webracer en yakın rakibi olan Blackberry 7230'a sayfa açış hızında ve GPRS üzerinden download edilmesi gereken veri miktarında tam beş (5) kat fark atmış (Tabloda verilen zaman bir sayfanın açılması için geçen süredir. Veri büyüklüğü ise bir (1) saat sonunda test esnasında indirilen veri miktarıdır). Webracer sadece görüntüleyici olarak görev yapmakta ve Internet'e GPRS üzerinden bağlanabilmek için Bluetooth destekli bir telefona ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca arada devamlı aracı bir server olduğundan bu servisten yararlanabilmek için aylık sabit ücret ödenmesi gerekiyor. Servis için ödenen aylık ücret ise 10$. Belki bir çoğunuza çok fazla gelebilir fakat bankacılık, e-mail alıp-gönderme ve benzeri Internet üzerinden devamlı iş yapmak zorunda olan hareketli kullanıcılar için 10$ aylık ücret devamlı ödedikleri GPRS faturalarından ettikleri karın yanında gözle görülmeyecektir bile.

Cihaz ülkemizde GENPA tarafından Cep İnternet ismi ile KDV dahil 323.5 YTL fiyat ile satılmakta.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim