Anlık Bildirim

İşlemci dünyası için yeni dönem: Intel 45nm işlemcilerini duyurmaya başladı

Oy Ver

Bugün yeni bir haftanın başlangıcı olmakla birlikte donanım dünyası için çok daha büyük bir anlama sahip. Zira 12 Kasım itibariyle 45nm üretim teknolojisine sahip dünyanın ilk x86 işlemcileri satışa sunuluyor. İşlemci dünyasının iki devinden biri olan Intel, uzun çalışmalar sonucunda 45nm üretim teknolojisine sahip yeni işlemcilerinin ilk dalgasını bugün itibariyle resmen anons ederek kullanıcıların ve endüstrinin beğenisine sundu. Üretim teknolojileri baz alındığında 65nm üretim teknolojisine rakibi AMD'den yaklaşık 1 yıl önce geçmeyi başaran Intel, 45nm üretim sürecine de AMD'nin mevcut takviminde bir aksama veya erteleme olmazsa yaklaşık 6-8 ay daha önce geçmiş oldu.

Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcileri bazı açılardan da ilkleri beraberinde getiriyor. 45nm üretim tekniği ile üretilen ilk işlemciler kullanılan üretim methodunun yanı sıra hafnium tabanlı High-K metal kapı teknolojisi gibi önemli teknolojilere de sahip. Intel'in 1970'lerde hazırladığı 2300 transistörlü işlemcileri düşündüğümüzde 820 milyon transistöre sahip olan işlemciler geçmişten günümüze gelinen noktanın önemli bir temsilcisi olmakla birlikte salt transistör artışını göz önüne aldığımız Intel, 45nm üretim sürecine geçiş ile birlikte transistör sayısını da yaklaşık %40 arttırmayı başarmış. Tabi bunda kullanılan gelişmiş üretim teknolojisi ile birim alan işlem yeteneğinin gelişmesi de son derece etkili oldu.

Yeni üretim teknolojisininin kullanıcılar ve üretici açısından temel getirileri neler olacak? Öncelikle Intel tarafına bakalım, yeni üretim teknolojisine geçiş ile birlikte önemli bir maliyet avantajı yakalayan Intel, kullanıcılara aynı veya daha uygun fiyata 65nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerden çok daha iddialı çözüm satın alabilme fırsatı sunacak. Tabi firma, yeni üretim teknolojisinin getirdiği daha az maliyetle daha yüksek üretim potanasiyelini de sonuna kadar kullanacak ve 45nm üretim yeteneğini ilerletebilmek için yaptığı fabrika ve tesis yatırımlarını da kotarıp hızlı bir şekilde kara geçecek gibi görünüyor. Maliyetlerin yanı sıra yeni işlemciler termal anlamda daha az ısınacak ve daha yüksek saat hızlarına ulaşabilecek tabi buda yine Intel'in ekmeğine yağ sürecek.

Kullanıcı açısından durumu değerlendirdiğimiz daha yüksek performansa sahip işlemciler kapıda. Aslına bakılırsa tek başına üretim teknolojisinin geliştirilmesinin performansa ciddi etki yapmadığını Intel'in 90nm'den 65nm üretim sürecine geçişte Pentium D serisi işlemciler ile AMD'nin Athlon64 işlemcilerinin gerisinde kalması ile tanık olmuştuk fakat, Intel 45nm üretim teknolojisi ile birlikte termal getirinin ve paralelinde daha yüksek saat hızlarının yanı sıra şapkadan beyaz tavşan çıkarmaya devam edecek gibi gözüküyor. Zira 45nm ile birlikte mimariye eklenen 47 adet yeni SSE4 komut setinin özellikle çoklu ortam uygulamalarında ciddi oranda performans kazanımı sağlaması bekleniyor ki özellikle "video" odaklı çalışan kullanıcı ve müşteriler için bu son derece güzel ve muhtemelen "vakit kazandıracak" önemli bir gelişme.

İşlemci dünyası için yeni dönem: Intel 45nm işlemcilerini duyurmaya başladı

 

Intel'in 45nm üretim teknolojisi ürettiği işlemcilerin fayda ve avantajlarını kullanma şansına ilk olarak profesyonel kullanıcı ve kurumlar sahip olacak. Zira Intel'in bugün resmi olarak anons ettiği 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerin biri hariç diğer hepsi Xeon sınıfında. Bilindiği üzere Intel'in Xeon ürün gamı özellikle sunucu ve iş istasyonları için hazırlanan profesyonel çözümlerden oluşuyor. Tabi her ne kadar farklı segment ve müşteri gruplarına hitap ediliyor olsa bile Xeon işlemcileri de temel olarak masaüstü modelleri ile aynı teknik alt yapıyı kullanıyor. Intel'in masaüstü için ilk 45nm temsilcisi ise firmann "yüksek performans & yüksek fiyat" sınıfı olan "extreme" serisine dahil olan Core 2 Extreme QX9650 oluyor.

Intel'in sunucu ve iş istasyonları için geliştirdiği 45nm üretim teknolojisine sahip Xeon işlemcilerin saat hızları ve bazı diğer teknik detaylara yukarıdaki tablo aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Modeline göre değişmekle birlikte $177 ile $1279 fiyat aralığında olacak 45nm Xeon işlemcilere ek olarak firmanın özellikle oyunculara yönelik olarak hazırladığı vurgulanan Core 2 Extreme QX9650 modeli ise 999$ olacak. Tabi bahsi geçen fiyatların 1000 adetlik alımlarda geçerli olduğunun da altını çizelim. Hem Intel hemde işlemci ve donanım dünyası için bugün yeni bir dönemin başlangıcı. Şimdi gözler AMD'de. Üretim teknolojilerine yönelik olarak sektör devlerinden IBM ile beraber çalışan AMD, 2008 yılı içerisinde ürün gamını 45nm sürecine geçirmeye yönelik ilk somut adımları atmayı planlıyor. Son detay olarak Intel'in daha geniş kiteleye hitap edecek çift ve dört çekirdekli 45nm modellerini Ocak ayında duyuruacağını da ifade edelim.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim