Anlık Bildirim

Kısa kısa haberler

Oy Ver

Via'dan yeni yonga seti

İşlemci ve yonga seti üretebilen birkaç firmadan biri olan Via, yeni yonga seti olan VX700'ü duyurdu. Via'nın yeni yonga seti UMPC yani Ultra Mobile PC'ler için hazırlandı. Bu yeni yona seti Via'nın oldukça sessiz çalışan ve çok az güç tüketen işlemcisi olan C7-M ile tam uyumlu. Yonga seti üzerinde ayrıca UniChrome Pro 2 entegre grafik çekirdeği ve Chromation Video motoru da bulunmakta. Bu sayede MPEG-2, MPEG-4 ve WMV9 için donanımsal hızandırma sağlanabiliyor. Yine yonga seti üzierndeki entegre LVDS/DVI vericileri sayesinde esnek görüntü çıkışları sağlanabiliyor. Bu sayede LCD, CRT, HDTV'ye bağlantı yapılabiliyor. Yine yonga seti DDR ve DDR2 bellek modüllerine tam destek sağlayabiliyor. Via'nın VX700 yonga seti üzerinde SATA II. PATA, USB 2.0 ve PCI slotları ve yüksek tanımlı ses özelliği bulunmakta. Yeni yona seti'nin bu yılın 3.cü çeyreği içinde çıkması bekleniyor.

DDR3 ramler hızla gelişiyor

PC Dünyası'nın Intel sayesinde tanıştığı, AMD'nin yeni socket yapısı ile birlikte desteklemeye başlaması sayesinde kullanım oranı iyice artan DDR2 ramler bir kenara dursun, DDR3 ramler hızla gelişmeye devam ediyor. Bilindiği gibi DDR3 ramler düşük zamanlamalardan çok yüksek MHz'leri vaat eden ramler ve özellikle Intel'in 2007nin ilk çeyreği ile birlikte DDR3 ram kullanımına geçmesi bekleniyor. İşte buna paralel olarak ilk haber Samsung'dan geldi ve Samsung DDR3 ram satışın başladı. Hemen ardından ise büyük ram üreticilerinden Elpida Intel'e DDR3 örneklerini yollamaya başladığını bildirdi. Elpida ilk etapta Intel'e 512 ve 1 gigabyte'lık 1066Mhz'de çalışan örnekler yolladı.

DDR3'ler ile ilgili gelişmeler sadece bununla sınırlı değil. Qimonda firmasında notebooklar için yeni DDR3 ramlerini duyurdu. Qimonda firmasına göre DDR3 ramler yüksek bant genişlikleri sayesinde saniyede 40 MP3 kalitesinde şarkı yada 80 yüksek kalitede resmi transefer edebilmeleri ile notebooklar içinde yüksek peformansı sağlayabilcekler. Ayrıca firmaya göre 1.5v güç tüketimine sahip olan DDR3 ramler notebooklar için en ideal bellek çözümü olacak. Firma dünya'nın çalışan ilk DDR3 belek modüllerini ATI'ye yolladığını belirtiyor ve bu bellek modüllerinin 512MB boyutlarında ve 800 ile 1066MHz de çalıştığını belirtiyor. Qimonda'ya göre DDR3 bellek modüllerine sahip ilk notebooklar 2007'nin ikinci yarısı ile satılmaya başlanacak.

Ayrıca Intel'in açıkladığı DDR3 bellek modülerinin kullanımı ile ilgili yeni yol haritasına göre Inte 2007'de DDR3 bellek modüllerine geçmeye başlarken bu değişim yavaş yavaş olacak ve 2008'de tamamlanacak. Intel'e göre 2008 sonu ve 2009 başı ile birlikte DDR3 1333MHz bellek modülleri'nin standartlaşması bekleniyor. Yine Intel'e göre fully-0buffered (FB-DIMM) olarak isimlendireilen ve server'lar için hazırlanan yeni DDR3 bellek modülleri'nin 2008 ile birlikte kullanıma başlanması bekleniyor. Ayrıca bu bellekler, FB-DDR2 bellek kontrolcüsüne sahip anakaratlar üzerinde de çalışabiliyor.

1.46 Terabyte'lık laptop hard diskleri çok yakında

Henüz masaüstü sistemler için terabyte'lık hard diskler seri üretime geçememişken, Seagate laptop'lar için yeni 1.46 terabyte'lık yeni harddsiklerini duyurdu. Bu boyutta çıkacak hard diskler ile Seagate şuan satılmakta olan laptop hard diskleri'nin boyutlarını 10 kat arttırmış olacak. Seagate bu kapasitelere, patentini aldığı Heat-Assisted Magnetic Recording adı verilen teknoloji ile ulaştığını belirtirken, Seagate'in yeni çıkarmayı planladığı laptop hard diskleri 1.8 inc boyutunda 600GB, 2.5 inc boyutunda 1.46TB ve 3.5 inc boyutunda 7.5TB olacak. Şuan için firmadan ürünlerin çıkış tarihleri ile ilgili yapılmış resmi bir açıklama yok.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim