Anlık Bildirim

PowerColor 2GB bellekli ve özel soğutuculu Radeon HD 4850 modeliyle geliyor

Ekran kartı arenası sıcak yaz günleri ile birlikte yeniden kızışmaya başladı. Radeon HD 4800 serisi dahilinde kullanıma sunduğu HD 4850 modeliyle 199$, HD 4870 modeliyle de 299$ seviyesinde dengeleri lehine çevirmeyi başaran AMD-ATi karşısında GeForce 8800 serisinden bu yana pazarı domine eden Nvidia ise önce GeForce 9800GTX modelinin fiyatını ani bir atak ile 199$ seviyesine çekmiş hemen ardından da 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan G92b gpu'su üzerine kurgulayacağı GeForce 9800GTX+ modelini 229$'lık etiket fiyatı ile 16 Temmuz'da anons edeceğini bildirmişti. Bunlar ile yetinmeyerek GeForce GTX 260 ve 280 modellerinde de fiyat indirimine giden Nvidia, önümüzdeki günlerde ciddi şekilde arttırılmış saat hızlarıyla dikkat çekmesi beklenen GeForce GTX 280 modellerinin pazara sunulması noktasında üreticilere de yeşil ışık yaktı.

Tek grafik işlemcili Radeon HD 4850 ve 4870 modelleriyle hedeflerine ulaşma noktasında önemli bir hamle gerçekleştiren AMD-ATi önümüzdeki günlerde R700 kod adıyla geliştirilen, çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 modeliyle Nvidia'dan liderlik koltuğunu geri almayı hedefliyor. Siyah baskılı devresi, 1600x paralel işlem birimi ve 2.5 TeraFLOP'a yaklaşan işlem gücüyle pazara sunulmadan heyecan yaratmayı başaran R700 için 2GB GDDR5 bellek kullanılacağına dair yapılan dedikodular tartışıladursun yüksek bellek kapasitesine sahip kartlar konusunda somut adımlar da atılmaya başlandı. Elimize ulaşan yeni bilgilere göre sadece ATi tabanlı ekran kartları üreten ve firmanın önde gelen iş ortaklarından biri olan PowerColor, RV770 Pro tabanlı özel bir model üzerinde çalışıyor. Peki firma nasıl bir model üzerinde çalışıyor, hangi noktalarda farklı olmayı amaçlıyor? Dilerseniz şimdi bu sorulara cevap verelim.

Geçtiğimiz aylarda GDDR4 bellek kullanan HD 3870 X2 modelini hazırlayan ilk üreticilerden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran PowerColor'ın haberimize konuk olan yeni ekran kartı Radeon HD 4850'yi esas alıyor. Yani 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV770 Pro gpu'sunu kullanıyor. Fakat referans tasarımdan farklı olarak firmanın yeni ekran kartı tam 2GB GDDR3 bellek ile donatılmış durumda. Radeon HD 4870 X2 için 2GB GDDR3/GDDR5 tartışıldığı şu günlerde fırsatı değerlendiren PowerColor yeni modeli ile gündemin üst sıralarına yerleşmiş durumda. Referans tasarımda 512MB GDDR3 bellekle ile gelen HD 4850 modelini 2GB'a terfi ettiren firma bu sayede farklılık yaratabilme konusunda iddiasını ortayan koyan ilk üreticilerden biri oldu.

PowerColor'ın yeni ekran kartı kullanılan 2GB GDDR3 belleğinin yanı sıra özelleştirile soğutucusu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Zira ürün üzerinde HD 3800 serisinde de olduğu gibi ZEROtherm üretimi soğutucu kullanma yoluna giden PowerColor bu sayede HD 4850 modeliyle yaşanan ve kartın belkide eleştri alan tek noktası diyebileceğimiz fan ve ısı sorununa bu şekilde çözüm bulmayı tercih etmiş. Referans soğutucuya göre kartı çok daha etkin ve sessiz soğutması muhtemel olan ZEROtherm'in Bakır tabanlı soğutucusu ile birlikte kartın çift slot kaplayan bir fiziksel yapıya büründüğünü de belirtmekte yarar var. 256-bit bellek veri yolunu kullanan ve 2GB GDDR3 bellek ile donatılan ekran kartı 800x paralel işlem birimi ve 1TeraFLOP'luk hesapalam gücü ile dikkat çekerken DirectX 10.1 desteği ve yüksek tanımlı videolar için donanımsal video hızlandırma sağlayan UVD 2 teknolojileriyle de iddiasını pekiştiriyor.

PowerColor 2GB bellekli ve özel soğutuculu Radeon HD 4850 modeliyle geliyor

PowerColor'ın yeni modeli fabrika çıkışı hız aşırtılmış olarak geliyor. Satılmakta olan referans tasarımlı HD 4850 modellerinde 625MHz'de çalışan grafik işlemci PowerColor'ın yeni modelinde 665MHz'de görev yaparken bellekler ise 2000MHz'de çalışıyor. Çoklu ekran kartı kullanıma yönelik olarak Crossfire X teknolojisini de destekleyen kartın PCIe 2.0 uyumlu olduğunu hatırlatmakta da yarar var. Çift DVI ve HDTV destekli tv çıkışına sahip olan PowerColor'ın 2GB GDDR3 bellekli Radeon HD 4850 modeli için henüz fiyat ve kullanıma sunulacağı tarih ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim