Anlık Bildirim

Dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların el hareketini komutlara dönüştüren sistem geliştirildi: Typealike

Bilim insanları, bir dizüstü bilgisayar kullanıcısının el hareketleriyle bilgisayara komut vermesi sağlayacak Typealike adlı bir sistem geliştirdi. Sistem 36 farklı hareketi algılayabiliyor.

Typealike, el hareketini komutlara dönüştürüyor Tam Boyutta Gör

Gün geçtikçe insan-bilgisayar etkileşimine dair yeni teknolojiler daha fazla ortaya çıkıyor. Son olarak Kanada'daki Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, kullanıcıların el hareketlerini algılayarak bilgisayarları kontrol etmeyi sağlayan Typealike adını verdikleri yeni bir sistem geliştirdi.

36 farklı hareket algılanabiliyor

Typealike sistemi, dizüstü bilgisayarının ekranının konumu gereği daha aşağıda konumlanan ellerin hareketlerinin algılanabilmesi için web kamerasının görüş açısını artıran küçük bir mekanik bağlantı(ayna) ve farklı kullanıcılar için farklı el hareketlerini algılayabilen makine öğrenimi tabanlı bir yazılımdan oluşuyor.

Örnek vermek gerekirse Typealike sistemini kullanan bir kişi elleri klavyenin üzerindeyken 'baş parmak yukarı' hareketi yaptığında yazılım, bu hareketi algılayarak bilgisayarın sesini açabilecek.

Bilim insanları, kullanıcıların ellerinin farklı boyutlarda olduğu ve farklı göründüğü için toplamda 36 farklı hareketin 30 farklı kullanıcı tarafından yapıldığı bir veri tabanı oluşturduklarını söylüyorlar. Sistemin ayrıca farklı aydınlatmalara sahip ortamlarda da yüksek doğruluk sunduğu belirtiliyor.

Yapılan hareketleri %97 doğru algılayabildiği belirtilen Typealike'ın, geliştirilerek kontrol cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak sanal gerçeklik ortamlarında da kullanılması amaçlanıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim