Gün geçtikçe insan-bilgisayar etkileşimine dair yeni teknolojiler daha fazla ortaya çıkıyor. Son olarak Kanada'daki Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, kullanıcıların el hareketlerini algılayarak bilgisayarları kontrol etmeyi sağlayan Typealike adını verdikleri yeni bir sistem geliştirdi.
36 farklı hareket algılanabiliyor
Typealike sistemi, dizüstü bilgisayarının ekranının konumu gereği daha aşağıda konumlanan ellerin hareketlerinin algılanabilmesi için web kamerasının görüş açısını artıran küçük bir mekanik bağlantı(ayna) ve farklı kullanıcılar için farklı el hareketlerini algılayabilen makine öğrenimi tabanlı bir yazılımdan oluşuyor.
Örnek vermek gerekirse Typealike sistemini kullanan bir kişi elleri klavyenin üzerindeyken 'baş parmak yukarı' hareketi yaptığında yazılım, bu hareketi algılayarak bilgisayarın sesini açabilecek.
Bilim insanları, kullanıcıların ellerinin farklı boyutlarda olduğu ve farklı göründüğü için toplamda 36 farklı hareketin 30 farklı kullanıcı tarafından yapıldığı bir veri tabanı oluşturduklarını söylüyorlar. Sistemin ayrıca farklı aydınlatmalara sahip ortamlarda da yüksek doğruluk sunduğu belirtiliyor.
Yapılan hareketleri %97 doğru algılayabildiği belirtilen Typealike'ın, geliştirilerek kontrol cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak sanal gerçeklik ortamlarında da kullanılması amaçlanıyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
![DH Android Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-android.png)
![DH iOS Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-ios.png)
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.