Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir İndirim Kodu indirim kodu
  Anlık Bildirim
  Sıradaki Video

  2si1 "Yardımınıza ihtiyacı olan" Teknoloji ve Oyun Programı

  2si1'in bu bölümüne Türk Telekom'un satılma ve kullanıcıları izleme iddiaları damgasını vuruyor. Sonrasında Milli Savunma Sanayi eserlerine bakıyor, gündeme damgasını vuran oyunlarla devam ediyoruz.
  Amerikan internet şirketinin çalışanlarından Türkiye ile ilgili şok iddia
  https://www.donanimhaber.com/guvenlik/haberleri/Amerikan-internet-sirketinin-calisanlarindan-Turkiye-ile-ilgili-sok-iddia.htm

  Eski Procera çalışanlarının açıklamaları ve şirket içi yazışmalar; Türk Telekom'un sadece internet kullanıcılarının kullanıcı adlarını ve şifrelerini değil, aynı zamanda IP adreslerini, hangi sitelere girdiklerini ve bu sitelere ne zaman girdikleri gibi bilgileri de topladığını gösteriyor. Forbes'a konuşan şirket çalışanlarına göre toplu izleme sistemi aracılığı ile toplanan veriler daha sonra bir veya birden fazla hükümet birimine iletiliyor.

  Bu iddiaların basına yansıması sonrası bir açıklama yayınlayan Procera Networks sözcüsü: Procera'nın tüm dünyada insan haklarının ana prensiplerini desteklediğini ve şirketin sadece internet servis sağlayıcılarının işini kolaylaştıracak teknolojiler geliştirdiğini belirtti. Teknolojilerini toplum izlemede kullanılması için paylaşmayacaklarını vurgulayan şirket sözcüsü, ürünlerinin asıl amaçları doğrultusunda kullanılmasına özen gösterdiklerini ifade eti.


  Türk Telekom’dan borç açıklaması
  https://www.donanimhaber.com/operatorler--kurumsal-haberler/haberleri/Turk-Telekomdan-borc-aciklamasi.htm

  Türk Telekom’un ana hissedarı konumundaki Oger Telekom’un Türkiye’de borçları kapatmak adına çektiği refinansman kredisinin aylık taksit tutarı 290 milyon dolar. Şirketin Eylül ayında bu tutarı ödeyemediği ve zora düştüğü, bankaların da bu borca karşılık hisselere el koyabileceği iddia edilmişti. Türk Telekom grubu işte bu iddialara karşılık bir basın açıklaması yayınladı.

  Bu kapsamda, bazı medya yayınlarında yer alan Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin borçlarını vaktinde ödeyememesi konulu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Borç yükümlülüklerinin vaktinde ödenmemesi ile ilgili çıkan söz konusu haberlere dayanak oluşturulan gelişmeler, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile ilgili bir durum değil, 13 Ekim 2016 tarihinde de açıkladığımız üzere hissedarlarımızdan Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) ile ilgilidir.

  Daha önce, yukarıda belirtilen tarihte açıkladığımız üzere OTAŞ ile ilgili gelişmelerin şirketimizin günlük faaliyetleri, taahhütleri veya yükümlülüklerine bir etkisi beklenmemektedir. Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve iştiraklerinin finansman anlaşmalarında hissedarlarının borçlarını vaktinde ödeyememelerinden doğabilecek mütekabil temerrüt (cross-default) hükmü bulunmamaktadır. OTAŞ'ın şirketimizin hiçbir finansman sözleşmesinde garantörlüğü bulunmamaktadır. Şirketimizin OTAŞ lehine verilmiş herhangi bir teminatı bulunmamaktadır.

  AT&T'nin kullanıcı bilgilerini devlete sattığı ortaya çıktı
  https://www.donanimhaber.com/operatorler--kurumsal-haberler/haberleri/ATTnin-kullanici-bilgilerini-devlete-sattigi-ortaya-cikti.htm

  AT&T'nin kullanıcılarının kişisel bilgilerini ticari ürün olarak kullandığını ortaya çıkardı.

  The Daily Beast'in ele geçirdiği belgeler; AT&T'nin devlet birimlerinin kullanıcı bilgilerine ulaşmasının önüne geçmediği gibi, bir de bu durumdan para kazandığını gösteriyor. Şirketin, Hemisphere programı kapsamında depoladığı metaverileri (kullanıcıların kimi aradığı veya mesaj attığı ve bunu ne zaman nereden yaptığını gösteren veriler), 100 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişen ödemeler karşılığında devlete bağlı çeşitli güvenlik kuruluşlarına sattığı iddia ediliyor. Üstelik daha da vahim olanı bu uygulamanın 2008 yılından beri devam ediyor olması.

  Silahlı İHA’lar 2 ayda 72 teröristi etkisiz hale getirdi
  https://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Silahli-iHAlar-2-ayda-72-teroristi-etkisiz-hale-getirdi.htm

  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bu bağlamda silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2’nin sadece iki aylık görev süresi boyunca 72 teröristi etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Baykar tarafında toplamda 13 adet üretilen Bayraktar’ın 10 adeti aktif görevde yer almaya devam ediyor. (Bu bilgi resmi rakamlara dayanıyor. Gizli olarak farklı adetlerde üretim yapılmış olabilir.)

  Roketsan tarafından üretilen 2 adet MAM-L güdümlü füzesi yüklü şekilde görev icra eden Bayraktar TB2, TSK’ya muharip İHA yeteneğini kazandıran ilk İHA oluşu ile de büyük önem taşıyor. MAM-L füzesi, yarı aktif lazer arayıcı başlık ile sabit ve hareketli yer hedeflerine karşı kullanılabiliyor. 22.5kgağırlığındaki MAM-L güdümlü füzelerinin menzili 8km civarında. 10kg ağırlığındaki harp başlığı yüksek infilaklı parçacık etkili. Bu sayede 25 metre yarı çarpındaki bir alanda etkili olabiliyor.

  Ülkemizin sipariş ettiği F-35 savaş uçağının montajı başladı
  https://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Ulkemizin-siparis-ettigi-F35-savas-ucaginin-montaji-basladi.htm

  F-35'in, F-16'lara göre 4 kat daha etkili olduğu bildiriliyor. Çok küçük radar izine sahip olması sayesinde, görev türüne göre ciddi avantajlar sağlayabilen F-35'in, savaş gemileri ve bazı diğer koşullar için geliştirilmiş dikey iniş kabiliyetine sahip özel bir versiyonu da bulunuyor.

  Amerika'nın ileri seviyede yazılım ve şifre bilgilerini paylaşmadığı F-35'ler'den ülkemiz 100 adet almayı planlamakta. Toplam bedeli 25 milyar dolar civarında olması beklenen uçakların ilki için teslimat oldukça yakın.

  F-35'de, Kale Grubu imzası taşıyan çok sayıda parça kullanılmış. Hatta Savunma ve Teknoloji'nin verdiği habere göre, Kale Grubu, Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi tesislerinde, uçağın motor parçalarını da üretiyor ve bu açıdan projeye motor düzeyinde katkı sağlayan yegane Türk şirket oluyor. Amerika'nın Marietta kentindeki Lockheed Martin tesislerinde törenle başlayan üretimin yakın gelecekte tamamlanması ve F-35'in 2017'de Hava Kuvvetlerimiz filosuna girmesi bekleniyor.

  Surface Studio: Aileye hepsi-bir-arada yorumu
  https://www.donanimhaber.com/donanim-haber/haberleri/Surface-Studio-Aileye-hepsibirarada-yorumu.htm

  28 inçlik ekranında 4500x3000 piksel çözünürlük sunan Surface Studio, kapasitif panel ve ekran kalemi destekleyen PixelSense teknolojisine yer veriyor. Skylake tabanlı işlemciler ve 8GB RAMsunan bilgisayar, Nvidia GTX 980M grafik kartı barındırıyor.

  Apple MacBook Pro ailesi yenilendi: işte görüntüler ve özellikler
  https://www.donanimhaber.com/mac_imac_macbook_mac-mini/haberleri/Apple-MacBook-Pro-ailesi-yenilendi-iste-goruntuler-ve-ozellikler.htm

  Yeni MacBook Pro Fiyatları
  3.1 GHz Turbo Boost hızlara çıkabilen 2.0 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya sahip 13 inç MacBook Pro’nun başlangıç fiyatı 5999 TL ve bugün satışa sunuluyor.

  3.3 GHz Turbo Boost hızlara çıkabilen 2.9 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya sahip, çığır açıcı Touch Bar ve Touch ID özellikleriyle gelen 13 inç MacBook Pro’nun başlangıç fiyatı 7199 TL ve iki ila üç hafta içerisinde satışa sunulacak.

  3.5 GHz Turbo Boost hızlara çıkabilen 2.6 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciye, 16 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya sahip, çığır açıcı Touch Bar ve Touch ID özellikleriyle gelen 15 inç MacBook Pro’nun başlangıç fiyatı 9499 TL ve iki ila üç hafta içerisinde satışa sunulacak.

  İnterneti kilitleyen DDoS saldırısını kimin yaptığı belli oldu
  https://www.donanimhaber.com/guvenlik/haberleri/interneti-kilitleyen-DDoS-saldirisini-kimin-yaptigi-belli-oldu.htm

  "New World Hackers" isimli bir hacker grubu ise interneti kilitleyen saldırıyı üstelenerek Twitter üzerinden bir açıklama yayınladı. DDoS saldırısını kendilerinin gerçekleştirdiklerini belirten kişiler, bunu meşhur olmak için yapmadıklarını ve bir amaçlarının olduğunu dile getirdiler.

  İnternet üzerinden yapılan korsan maç yayınları Cisco ile son bulacak
  https://www.donanimhaber.com/diger/haberleri/internet-uzerinden-yapilan-korsan-mac-yayinlari-Cisco-ile-son-bulacak.htm

  "Korsan Yayını Önleme" (SPP) olarak nitelendirilen sistem sayesinde her aboneye bir yayın kimliğiveriliyor ve izleyenler tarafından gözle görülemeyecek, seyir zevkini bozmayacak şekilde ekrana yansıtılıyor. Cisco’nun yazılımı tüm yayınları tarıyor ve internetten kaçak olarak gerçekleştirilen yayınların hangi kaynaktan çıktığını tespit ederek anında ilgili kişinin bağlansını kesiyor. Üstelik kaçak yayın yapan kişiler sistem tarafından engelleniyor ve kara listeye alınıyorlar.
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim