Anlık Bildirim

ABD araçların birbirleriyle iletişime geçmesi için çalışmaları hızlandırıyor

ABD araçların birbirleriyle iletişime geçmesi için çalışmaları hızlandırıyor
 
Geçtiğimiz günlerde Silikon Vadisi'nde konuşma yapan ABD ulaştırma bakanı Anthony Foxx  araçlar arası haberleşmeyi zorun kılacak yeni yasayı açıkladı. Yasanın ilerleyen dönemlerde yürürlüğe girmesi planlanırken altyapı çalışmalarının da başladığı belirtiliyor.
Araçların birbirleriyle iletişim kurmasının zorunlu hale getirilse de kullanımda hali hazırda bu özelliği barındırmayan bir çok araç bulunuyor. Bu nedenle sistemin bir kaç on yıl içerisinde tam anlamıyla hayata geçirileceği düşünülüyor.

"Araçtan araca" haberleşme fikri yol üzerinde birbirlerine yakın olan araçların bu durumdan haberdar olması anlamına geliyor. Bu noktada araçlar uzaklık, hız gibi bilgileri birbirleriyle paylaşacaklar. Sıradışı bir durum olması halinde sürücüye ikaz gönderecek sistem kazaların bu şekilde azaltılmasını amaçlıyor.

Ayrıca ulaştırma bakanı bu teknolojinin sürücüsüz araçlarla birlikte kullanılmasının da kazaları büyük oranda azaltacağını belirtiyor. Sürücüsüz araçların da diğer araçlarla iletişime geçerek veri toplaması kaza yapma risklerini çok daha düşük seviyelere çekecektir.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim