Anlık Bildirim

Apple Lisa işletim sisteminin kaynak kodu 2018'de ücretsiz olarak yayınlanacak

Grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip ilk bilgisayarlardan biri olan Apple Lisa'nın çalıştırdığı işletim sisteminin kaynak kodu önümüzdeki yıl ücretsiz olarak yayınlanacak.
Oy Ver
1983 yılında piyasaya sürülen Apple Lisa, grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ile donatılmış ilk kişisel bilgisayarlardan biriydi. Önümüzdeki günlerde Lisa'yı çalıştıran işletim sistemi Bilgisayar Tarihi Müzesi ve Apple'ın çabalarıyla 2018'de ücretsiz olarak yayınlanacak.
Bilgisayar Tarihi Müzesi'nde görevli bir yetkili olan Al Kossow, geçtiğimiz günlerde Lisa işletim sisteminin ve Lisa uygulamalarının kaynak kodunun kurtarıldığını duyurdu. Apple kaynak kodunu inceliyor ve bu işlem tamamlandığında müze herkesin erişimine açacak.

10.000 dolarlık Lisa'dan 100.000 adet satıldı

Steve Jobs'un büyük kızının ismi verilen Lisa, ilk piyasaya sürüldüğünde son derece pahalıydı ve satın almak için 10.000 doları gözden çıkarmak gerekiyordu. Bilgisayar 5MHz Motorola 68000 CPU, 1MB RAM ve 5MB sabit disk vardı. Ancak yüksek fiyatına rağmen Apple bu bilgisayardan tam 100.000 adet satmayı başardı.
Apple'ın Lisa işletim sisteminde yazılım geliştirmek için metin tabanlı Workshop ve LisaWrite, LisaCalc, LisaDraw, LisaGraph, LisaProject, LisaList ve LisaTerminal'ın da bulunduğu yedi uygulama içeren Lisa Office System yer alıyordu.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim