Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Dünyanın en büyük tokamak füzyon reaktörüne ev sahipliği yapacak binanın inşaatı tamamlandı

  Yapımı dokuz yıl süren Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) Tokamak Binası nihayet tamamlandı. Bina, dünyanın en büyük tokamak nükleer füzyon reaktörüne ev sahipliği yapacak.
  3 hf.
  5,4b
  1
  20
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Editör

  Tarihin en kapsamlı ve iddialı enerji deneylerinden birine ev sahipliği yapacak binanın inşaatı nihayet tamamlandı. Yapımı dokuz yıl süren Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) Tokamak Binası isimli yapı Fransa’da bulunuyor ve 73 metre yüksekliğe sahip.

  İlk olarak 1960’lı yıllarda Sovyetler Birliği tarafından icat edilen Tokamak reaktörleri, şimdiye kadar yapılmış en başarılı manyetik muhafaza sistemi olarak biliniyor ve gelecekte yapılacak füzyon reaktörleri için bir temel oluşturacağına inanılıyor. Uygun manyetik alan altında kararlı, yüksek yoğunluk ve sıcaklığa sahip plazma oluşturabilen; füzyon çalışmalarında sıkça kullanılan araçlar olan bu reaktörler, simit benzeri şekilleriyle hidrojen atomlarından oluşan dairesel plazma akışlarına ev sahipliği yapıyor. Süperiletken mıknatıslar sayesinde sıkıştırılan bu atomların birleşerek devasa boyutlarda enerji ortaya çıkarması sağlanıyor.

  İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha da sert biçimde hissettiğimiz bir süreçte, füzyon enerjisi elde etme etmek için kullandığımız bu makinelerin başarılı olmaları insanlık ve dünyamız için büyük önem arz ediyor. Karbon dioksit salınımı olmaksızın Güneş’in merkezindeki şartları oluşturabilmeye ve temiz enerji elde etmeye yarayan Tokamak reaktörleri, ITER projesi ile çok daha kapsamlı araştırmalara önderlik edecek.

   35 ülkeden binlerce bilim insanı ve mühendisi bir araya getiren ITER projesi, günümüzdeki en büyük tokamaktan 10 kat daha kalın plazma akışına sahip olacak. ITER ekibi sahip oldukları tokamak sayesinde 500 MW güç elde etmeyi umuyor. Bugüne kadar bir tokamakın verdiği en yüksek gücün 1997 yılında İngiltere’deki Joint European Torus’un elde ettiği 16MW’lık güç olduğu göz önünde bulundurulursa ITER ekibinin hedefinin kapsamı bir kez daha ortaya çıkıyor.

  Bina inşaatının artık tamamlanmasından sonra bilim insanlarını bekleyen bir sonraki süreç ise reaktörü oluşturacak milyonlarca parçanın bir araya getirilmesi olarak görünüyor. Mühendislerince yaklaşık beş yıl sürede montajı yapılacak reaktördeki ilk plazmanın 2025 yılında elde edilmesi planlanıyor.

  Çine ait Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamak 2016 yılında elde ettiği plazmayı 102 saniyelik rekor sürede muhafaza etmiş ve geçtiğimiz yıl içinde ise plazma çekirdeğinde 100 milyon santigrat derecelik elektron sıcaklığına ulaşmıştı.  https://newatlas.com/energy/worlds-largest-tokamak-fusion-reactor-iter-building/ Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  shimoda 3 hf. en beğenilen
  Ne gerek var bunlara? O arsaya iki blok kılıksız rezidans yanına da bir avm yapıp satmak kendiniz, akrabalarınız, ülkeniz ve insanlık adına daha kazançlı olmaz mıydı?
  Ne gerek var bunlara? O arsaya iki blok kılıksız rezidans yanına da bir avm yapıp satmak kendiniz, akrabalarınız, ülkeniz ve insanlık adına daha kazançlı olmaz...
  Devamını Gör
  yek612 3 hf. shimoda
  Boş yapma böyle bir şey Türkiye de yapılacak olsaydı Nukleer enerji ve füzyonu zararlı diye ağlayanlar ilk siz olurdunuz.
  shimoda 3 hf.
  "Boş yapma": İşte bizde bu reaktörleri tasarlayacak ve üretecek zeka pırıltılarının yaratıcı tanımları. Ne anlamlı, ne derin.

  Bugüne kadar tezek ve gübre harici bişey üretememiş bünyenize rahatsızlık verdik sanırım. Hem siz neden bu kadar gerildiniz kuzum?!
  "Boş yapma": İşte bizde bu reaktörleri tasarlayacak ve üretecek zeka pırıltılarının yaratıcı tanımları. Ne anlamlı, ne derin. Bugüne kadar tezek ve g...
  Devamını Gör
  1 Avatar
  DH Misafiri 3 hf.
  ne kuzusu sen tanimadigin adamlara böyle mi hitab ediyorsun üstelik gübre üretmek de bir seydir
  Bloodin 3 hf.
  İnsanın "soğuk savaş keşke devam etse" diyesi geliyor, uzay ve enerji teknolojilerinde en hızlı ve güzel gelişmeler o dönemde yaşanmış...
  cabriyo 3 hf.
  afrikadaki 49 ülkeyi sömür, sonra bilime o parayı harca. kim yong gözümde daha masum. en azından nükleere harcadığı parayı bulmak için afrikalı öldürmedi.
  Eeltorm 3 hf.
  Füzyon sarar.
  shimoda 3 hf.
  "Boş yapma": İşte bizde bu reaktörleri tasarlayacak ve üretecek zeka pırıltılarının yaratıcı tanımları. Ne anlamlı, ne derin.

  Bugüne kadar tezek ve gübre harici bişey üretememiş bünyenize rahatsızlık verdik sanırım. Hem siz neden bu kadar gerildiniz kuzum?!
  Stanislas Xavier 3 hf.
  Böyle fantastik yorumları olan bir haber uzun zamandır görmemiştim. Teşekkürler.
  TalihsizSerüvenci 3 hf. yeni yorumcu
  Füzyon enerjisi hiç bir şekilde yapılamayacak çünkü pek fazla vaktimiz kalmadı. Bir şekilde hazırda olan reaktör güneşi kullanmak daha verimli olurdu. Çünkü bu yapılan reaktörleri ısıtmak için harcanan enerji şuan bile 100 katının üzerinde. Yani 1 birim enerji için 100 birim enerji tüketiliyor. Bu reaktörlerin amacı farklı gibi geliyor bana. Çünkü yapılan çalışma çok saçma ve dünyaya fayda yerine daha çok zarar sağlıyor. Tamam diyelim füzyon temiz enerji sağlıyor ama onu başlatabilmek için testte yaptıkları enerji dünyaya zararı olan enerji tarafından karşılanıyor. Hiç kimse neden bu şekilde düşünmüyor?
  Baktığınız zaman güneş paneli bile daha mantıklı. Ayrıca bir şekilde uzayda istasyon kurarak orada güneş panelleri vs. ile üretilen elektriği depolayıp kablosuz elektrik iletimini kullanabilecek seviyede kendimizi geliştirirsek reaktöre falan gereksinimimiz kalmayacaktır.
  Yani uzayda üret - depola - ve kablosuz olarak dünyaya gönder.
  Ya da uzayda üret - Depolamak üzere dünyaya kablosuz olarak aktar.
  antigravity74100 3 hf. TalihsizSerüvenci
  Konu hakkındaki fikrinize katılmıyorum, ne kadar büyük enerji harcandığı çok önemli değil, çünkü bilim insanları sadece başlangıçta reaktörü çalıştırmak için enerji gerektiğine inanarak bu teknolojiyi geliştirmeye çalışıyorlar. Enerji aralıksız üretilme aşamasına geçildiğinde enerji harcamaya gerek kalmayacak. En büyük hedef bu. Yoksa zarar edilecek bir teknolojiyi kimse oluşturmaya çalışmaz. Yani amaç, basit bir örnek verirsek; bir verip bin geri almak. Konuyu derinlemesine araştırırsanız doğru olduğunu anlayacaksınız. Her ne olursa olsun fikrinize saygım olduğunu biliniz, bu yazdıklarıma inanmak zorunda da değilsiniz. Tercih sizin.
  shimoda 3 hf. en beğenilen
  Ne gerek var bunlara? O arsaya iki blok kılıksız rezidans yanına da bir avm yapıp satmak kendiniz, akrabalarınız, ülkeniz ve insanlık adına daha kazançlı olmaz mıydı?
  yek612 3 hf. shimoda
  Boş yapma böyle bir şey Türkiye de yapılacak olsaydı Nukleer enerji ve füzyonu zararlı diye ağlayanlar ilk siz olurdunuz.
  nebulabado 3 hf.
  Tamamen haklısınız.

  Bence yöntem tekrar gözden geçirilmeli. Sıcak plazmayı sürekli olarak ısıtıp aynı yönde döndürmek, füzyon oluşması için yeterli olmadığı görülüyor. Plazmanın hareketi olabildiğince kısıtlanmalı ve yıldızların çekildiğinde olduğu gibi küresel bir alan içerisine sıkıştırmak için çalışmak lazım.
  antigravity74100 3 hf. nebulabado
  Fikriniz teoride çok mantıklı görünüyor. Eskiden ben de bu fikirde bir çalışma olmasından yanaydım fakat, uygulamada imkansız görünüyor. Bu nedenle teknolojinin sıkıştırma konusu bilim insanlarınca da onaylanmadığı için eksik kalıyor.
  Ulan Musk 3 hf. nebulabado
  Hocam küre şeklinde dış kısmı ve iç kısmı zıt kutup olan bir mıknatıs yapmak mümkün olsa da bileşke kuvvet sıfır olacağından dediğiniz şeyi yapmak için işe yaramaz. Sizin de belirttiğiniz gibi bu ancak yıldızlardaki gibi devasa bir kütle çekim kuvveti ile mümkün olabilir. O da şu an yapmaya çalıştığımızdan çok daha ötede. Biz kütle çekimin eksikliğini yüksek basınç ve sıcaklık ile tamamlıyoruz. Sorun çalışmaması değil çalışıyor. Aşılması gereken sorun oluşturulan plazmanın uzun süre boyunca korunması.
  gun 3 hf.
  Fisyon reaktörleri yapıldığı 1970’lerdeb beri Füzyon teknolojisi hep 10-20 sene ilerde deniliyor. 2020’ye geldik halen 2040’lardan önce bu iş zor.
  antigravity74100 3 hf. gun
  Fikirlerinize katılıyorum, belki de tam bir başarıya ulaşmak hiç bir zaman mümkün olmayacak. Başarılı olunmasını tabii ki canı gönülden isterim.
  muratkaya 3 hf. gun
  Beklemeye değer.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  5425 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  tokamak, iter nükleer reaktörü ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 hf. AMD Athlon Gold 3150U çift çekirdekli işlemci GeekBench’te göründü 3 hf. Hackerlar, binlerce Disney Plus hesabını çaldılar 3 hf. Xiaomi Mi TV 5'in lansmanda açıklanmayan yeni bir özelliği duyuruldu 3 hf. Mobilefest 2019 başlıyor 3 hf. NEC MultiSync PA311D profesyonel monitörünü duyurdu 3 hf. Motorola: Katlanabilir RAZR'ın ekranı kolay kolay kırılmayacak 3 hf. MSI yeni bir RX 580 Armor üzerinde çalışıyor 3 hf. Samsung Galaxy S11, 8K çözünürlükte video çekebilecek 3 hf. WhatsApp iki yeni özellik üzerinde çalışıyor 3 hf. Ucuz Android telefonlarla gelen ön yüklü uygulamalar tehlike saçıyor 3 hf. Katlanabilir Motorola RAZR'ın Avrupa fiyatı belli oldu 3 hf. Twitch platformunda yaprak dökümü devam ediyor 3 hf. İşlemci dünyasında yeni bir yıldız doğuyor 3 hf. Microsoft, geliştirdiği yeni Edge tarayıcısında, tam ekran modunu test ediyor 3 hf. Intel Xeon E-2274G işlemcileri toplatılıyor 3 hf. Samsung, LG ve Motorola telefonları, Qualcomm güvenlik açığı riski altında 3 hf. NSA izinsiz olarak baz istasyonu verisi toplayamayacak 3 hf. Google Asistan’ın Ambient modu daha fazla cihaza yayılmaya başladı 3 hf. Samsung Galaxy A51’in batarya boyutu belli oldu 3 hf. Tesla, Gigafactory 4 için keseceği ağaçların üç kat fazlasını dikeceğini taahhüt etti 3 hf. GÖRÜNTÜLENEN Dünyanın en büyük tokamak füzyon reaktörüne ev sahipliği yapacak binanın inşaatı tamamlandı Sonraki Ryugu asteroitine iniş yapan Hayabusa 2, Dünya'ya geri dönüyor 3 hf. Nvidia, Ampere’den sonra gelecek Hopper’da çoklu zar kullanabilir 3 hf. Huawei, Motorola Razr benzeri yeni bir katlanabilir telefon modeli üzerinde çalışıyor 3 hf. TikTok 1.5 milyar indirmeyi geride bıraktı 3 hf. Proje yönetim uygulaması Basecamp, ücretsiz paketini kullanıma sundu 3 hf. Nestle ve Carrefour, blockchain teknolojisini bebek sütüne kadar genişletti 3 hf. Microsoft Cortana’nın iOS ve Android uygulamaları Ocak’ta kaldırılıyor 3 hf. Uzun uzay görevleri astronotların beyin yapısını ve işlevini değiştirebilir 3 hf. 2si1 | AMD hiç olmadığı kadar güçlü döndü 3 hf. Galaxy Fold 2, Samsung'un web sitesinde göründü 3 hf. HTC başarıyı eskide arıyor: Klasik modellerden biri geri gelebilir 3 hf. Marvel, beş yeni filminin vizyon tarihlerini açıkladı 3 hf. AMD’nin sTRX4 soketinin pin dizilimi TR4’ten farklı 3 hf. ABD'den Huawei'ye Android güncellemelerini yayınlamak için ek süre geliyor 3 hf. 2020 Honda Civic Hatchback tanıtıldı: Hangi yenilikler var? 3 hf. Spotify gerçek zamanlı şarkı sözü gösterme özelliğini test ediyor 3 hf. Company of Heroes 2 kısa süreliğine ücretsiz 3 hf. Facebook, Instagram'da yer alan bir özelliği test ediyor 3 hf. Haftaya A101 marketlerde GM 6 DS, BİM marketlerde Vestel Venus Go var 3 hf. Xiaomi Ankara açılışı izdiham nedeniyle iptal edildi Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim