Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Her beş öğrenciden ikisi interneti flört etmeye tercih ediyor

  21 Eylül 2011, 17:51 (9 yıl)
  5,8b
  1
  44
  Diğer
  Haber Editörü
  Oy Ver

  Bilgi teknolojileri konusunda dünyanın lider firmalarından olan Cisco, yıllık "Cisco Connected World Technology" araştırmasının ikincisini yayınladı. 14 farklı ülkeden 30 yaş ve altındaki üniversite öğrencileri ile çalışanları kapsayan araştırma raporu, internetin günlük yaşamdaki önemini verilerle ortaya koyuyor. Rapora göre, üniversite öğrencileri ve çalışanların üçte biri interneti hava, su, gıda ve barınma gibi insani ihtiyaçlar kadar önemli bulurken; çalışmaya katılanların yar yarısından çoğu interneti "yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak" gördükleri için internetsiz yaşamlarını sürdürmelerinin zor olduğunu ifade ediyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar Türkiye'nin fiber internet haritası çıkarıldı: Gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz

  20’li yaşlardaki üniversite öğrencileri ve genç çalışanlar olmak üzere iki ayrı anket grubunu kapsayan Cisco Connected World Technology çalışması; ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya ve Avustralya’dan toplam 2800 katılımcının (her bir anket grubuna 1400'er kişi) cevapları ile şekillenmiş.

  Raporun öne çıkan bulgularına hızlıca bakacak olursak;

  • Yeni insani ihtiyaç; İnternet: Her üç üniversite öğrencisi ve çalışandan biri (%33) internetin temel bir kaynak olduğuna inanırken; üniversite öğrencilerinin %49’u ve çalışanların %47’si internetin bu önem seviyesine “oldukça yakın” olduğuna inanıyor. Bu iki sonuç birlikte değerlendirmeye alındığında ise her beş üniversite öğrencisi ve çalışandan dördünün internetin günlük yaşamı sürdürebilmede hayati önem taşıdığına inandığı ortaya çıkıyor.
  • Vazgeçilmez: Üniversite öğrencilerinin %55’i ve çalışanların %62’si, internet olmadan yaşayamayacaklarını ifade ederek interneti yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak tanımladı.
  • Gezmenin Yeni Yolu: Üniversite öğrencilerinin yaklaşık %64'ü kendilerine "Otomobil mi ? Yoksa internet mi ? sorusu yöneltildiğinde, tercihlerini internetten yana kullanıyor.
  • İlk Aşk: Üniversite öğrencilerinin %40'ı internetin flört etmekten, arkadaşlarla dışarı çıkmaktan veya müzik dinlemekten daha önemli olduğunu düşünüyor
  • Sosyal Yaşam 2.0: Üniversite öğrencilerinin %27'si ,Facebook profillerini güncel tutmanın partilere katılmaktan, flört etmekten, müzik dinlemekten veya arkadaşlarla takılmaktan daha önemli olduğunu belirtiyor. Diğer bir deyişle, bir önceki nesil yüz yüze sosyalleşmeyi seçerken; yeni nesil ise internet üzerinden sosyalleşmeyi daha önemli görüyor.
  • Mobil Cihazların Önemi: Öğrencilerin %66'sına, çalışanların ise %58'ine göre "hayatlarındaki en önemli teknoloji" mobil bir cihazlar, yani dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet.
  • Akıllı Telefonların ve Mobilitenin Sürekli Yükselişi: Üniversite öğrencilerinin %19’u akıllı telefonları her gün kullandıkları "en önemli" cihaz olarak görürken, %20’si aynı sınıfa masaüstü bilgisayarları koyuyor. Bu sonuçlar, akıllı telefon kullanma eğiliminin arttığını birkez daha gözler önüne koyarken; üniversite öğrencilerinin iş dünyasına atılmasıyla birlikte akıllı telefonların kullanım oranının daha da artacağı aşikar. Bu durum ayrıca, internete ve iş bilgilerine ev ya da kamu alanları gibi yerlerden de bağlanılabileceği için "Ofisler ne kadar gerekli ?" sorusunu akıllara getirmiyor değil. Cisco Connected World Technology 2010'da ise çalışanların %60'ı üretken olmak için ofislerin gerekmediğini belirtmişti.
  • TV’nin Düşüşü: Her iki anket de üniversite öğrencileri ve genç çalışanlar arasında televizyonun öneminin azaldığını ve yerini dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon gibi mobil cihazlara bıraktığını gösteriyor. Küresel olarak 10 üniversite öğrencisinden (%6) ve çalışandan (%8) biri, gündelik yaşamında en önemli teknolojik cihazın TV olduğunu belirtti. TV programları ve filmler mobil cihazlardan izlenebilir hale geldikçe bu düşüşün devam etmesi bekleniyor.
  • Gazete Dağıtımcılığının Sonu mu Geldi? Çalışmaya katılan üniversite öğrencileri ve çalışanların sadece %4'ü bilgiye ulaşmak için en önemli araç olarak gazeteleri görüyor.
  • Kitap kokusu tarihe karışıyor: Öğrencilerden %21'i iki yıldan daha fazla zamandan bu yana basılı bir kitap almadığını söylüyor. Bu sorunun okul için gerekli olan kitapları kapsamadığını belirtelim.
  • Facebook Etkileşimi: Çalışmaya göre üniversite öğrencilerinin %91'inin, çalışanların ise %88'inin Facebook hesabı bulunuyor. Facebook hesabı bulunan öğrencilerin %89'u ve çalışanların ise %73'ü Facebook hesaplarına günde en az bir kez girdiğini belirtirken; bu grubun %33'ü günde en az beş kez hesabına bakıyor.
  • Çevrimiçi Mola ya da Dikkat Dağıtma? Üniversite öğrencilerinin %84'ü proje ya da ödev çalışması esnasında anlık mesajlaşma, sosyal medya güncellemeleri ve telefon çağrıları gibi etkenler nedeniyle bir saat içinde en az bir kez kesintiye uğradığını söylerken; yaklaşık %19'u bir saatte altı veya daha fazla sayıda kesintiye uğradığını belirtti. En ilginc ise şu ki; her 10 öğrenciden biri (%12) bir projeye odaklanmaya çalışırken kaç kez kesintiye uğradığının sayısını takip edemediyor.
  • İş Demek Hayat Demek: Çalışmaya katılanların cevapları gösteriyor ki iş ve özel yaşam arasındaki sınır her geçen gün biraz daha inceliyor çünkü; her 10 çalışandan yedisi yöneticilerini ve/veya birlikte çalıştıkları kişileri Facebook’ta "arkadaş" olarak eklediğini belirtiyor.Twitter kullanan çalışanların %68'i yöneticilerinin ya da meslektaşlarının, yüzde 42’si ise her iki grubun da Twitter faaliyetlerini takip ederken; %32'lik kesim ise özel hayatlarını saklamayı tercih ediyor.

  İnternet ile büyüyen neslin iş gücü olarak çalışmalara başladığını ve ülkemizde de bu durumun farklı olmadığını belirten Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, "Şirketlerin de onlarla çalışmaya hazır olması gerekiyor. Cisco Connected World Technology raporunun sonuçlarına göre, işletmeler genç yetenekleri çekmek ve işletme modellerini geliştirmek için yapmaları gerekenleri yeniden değerlendirmeli. Şüphesiz, dünyamız değişiyor ve giderek daha fazla internet-odaklı hale geliyor. Her yeni nesille birlikte bu değişim daha da artıyor. CIO’ların iletişim ağlarını yeni nesil işgücünün altyapılarına yükleyeceği güvenlik ve mobilite taleplerini karşılayacak şekilde planlayıp ölçeklendirmeleri ve bunu yaparken de şirket hedeflerini göz önünde tutmaları gerekiyor." diyerek sözlerini tamamladı.

  Yukarıdakileri okumaktan sıkılabilecek okuyucularımız, aşağıdaki infografik ile çalışmanın sonuçlarına göz atabilir;  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Atak Faz-2 helikopterin ilk teslimatı yapıldı

  Durmak yok ,gelişmeye devam .)

  Yorumlar (11) Yorum Yaz Forumda Gör
  F fizkci 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ya ne var su internette tamam gerekli kabul ediyorum ama gerekli oldugu zaman kullanacaksin...soyleyin bana var mi sevgiliyle yemek yemesi,el ele tutusmak gulmek eglenmek veya en yakin arkadaslarinla devlet kurtarmak,is kurmak,kiz muhabbeti yapmak var mi internette..simdiki nesil bu internet yuzunden asosyal ve kendini guvensiz olarak yetisiyor..
  Lepanto 9 yıl ( Mesaj Silindi ) fizkci
  +3/5 :)
  DemirKipi (Emrah ÖZTÜRK) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu kişiler bir de bunlardan biri de benim deyip gururlanıyorlar. Gülüyorsunuz ağlanacak halinize.
  SystemApps 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  bunun için araştırma yapmaya gerek yokki.Nasıl yatarak yaptığımız uyuma eylemine 1/3 oranında zaman harcıyorsak internet gibi oturarak girilen bir şeye bu kadar talebi olması gayet doğal :D

  kısaca ne kadar az enerji o kadar çok talep.Dünya yavaslama eğiliminde :P
  umutarslan.com (Umut Arslan) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Orijinalden alıntı: [T]hree[N]amed

  Hepsi asosyal


  asosyal olanlar işi sadece internette konuşanlar.İnternette düşürüp sosyalde tıklayanları unutmamak lazım :D
  alpa07 (oktay çelik) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  hız da iyi olsa tam asosyal olacam.
  % %100 (Sala ManDR) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  o kalan 3un 1i benim
  V veto1214 (turkucan erdem) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  aa Kendimi gordum
  D DH Misafiri 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  yeni dünya düzenine atıftamı bulunulmuş yukarda
  K karaköy_soğancısı ( xxx) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  onlara ya parası bitek internete yeten gariban diyoruz yada asosyal inekler diyoruz :D
  3454545ytryy 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  günümün çoğu forum.donanımhaber'de geçiyor. onlara vakit kalmıyor bile. kralsın DH
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  5764 kez okundu.
  11 kişi, toplam 11 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  mac, akıllı telefon ve
  5 etiket daha TV internet araştırma pc cisco
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 9 yıl OnLive bulut oyun hizmeti kapılarını İngiliz oyunseverlere açıyor 9 yıl HTC, ücretsiz depolama alanı için Dropbox ile işbirliğine gitmeye hazırlanıyor 9 yıl Apple, DRAM ve NAND alımında Samsung'un payını düşürüyor 9 yıl HTC : Beats Audio özellikli Windows Phone cihazlar yolda 9 yıl Toshiba AT200, 479 Avro'dan ön satışa sunuldu (G) 9 yıl HIS yeni ekran kartı Radeon HD 6870 IceQ 1GB'ı satışa sundu 9 yıl Steve Jobs: İnsan hayatını kurtarmaktan daha değerli ne olabilir ki ? 9 yıl Samsung'un katlanabilir ekranlı telefonu Galaxy Skin'in 2012'de piyasada olacağı iddia ediliyor 9 yıl Sony Tablet S'in Türkiye satış tarihi ve fiyatı açıklandı 9 yıl Play.com 25 milyon Avro'ya Japon Rakuten'e satıldı 9 yıl Samsung Windows 8 tabletleri eBay'e düştü 9 yıl eBuddy 250 milyon kullanıcıya ulaştı, Android platformunda yüzde 300 artış sağlandı 9 yıl Apple projesi eski iPad modellerini öğretmenlere bağışlıyor 9 yıl AOC'den USB portundan güç alan 16-inç LCD monitör: e1648fwu 9 yıl Xperia Arc ve Xperia Play için Android 2.3.4 güncellemesi yayınlanmaya başladı 9 yıl 1.5 GHz çift çekirdekli işlemcili HTC Ruby'nin basın görseli gün yüzüne çıktı 9 yıl "Apple, Dow Jones Sanayi Endeksi için çok güçlü" 9 yıl 4.7-inç HD ekranlı Samsung SHV-E120L'nin teknik özellikleri detaylanıyor 9 yıl LG Mobile'ın yeni akıllı telefonu Optimus EX internette boy gösterdi 9 yıl Samsung Galaxy S II, Güney Kore'de 3.5 milyon satış barajını aştı 9 yıl GÖRÜNTÜLENEN Her beş öğrenciden ikisi interneti flört etmeye tercih ediyor Sonraki Amazon'dan 2$'lık Appstore kredisi hediye 9 yıl Creative'in PC ve Konsollara yönelik dört çekirdekli yeni ses kartını inceledik 9 yıl İşte HTC Raider 4G; 1.5 GHz çift çekirdekli işlemci ve 4.5-inç qHD ekran bir arada 9 yıl Apple, merakla beklenen yeni iPhone'u 4 Ekim'de tanıtabilir 9 yıl Google +1 butonu sanal reklamlara da geliyor 9 yıl Microsoft 1 milyon düşük gelirli gencin teknolojiye erişimini sağlayacak 9 yıl Kazaa uygulaması iOS cihazları için çevrimiçi müzik yayını getiriyor 9 yıl AMD'nin Bulldozer FX işlemcileri için resmi çıkış tarihi ve fiyatlar! 9 yıl Rovio perakende ağını genişletiyor, Starbucks kafelerde artık Angry Birds sanal ürünleri satılacak 9 yıl Google+ artık herkese açık 9 yıl Samsung Bada platformunu 2012 yılında açık kaynak haline getirebilir 9 yıl HTC, 6 Ekim'de Londra'da basın konferansı ve parti düzenleyecek 9 yıl Windows 8 Önizleme Sürümü'nün kullanım süresi 12 Mart'ta doluyor 9 yıl LaCie, Thunderbolt'a merhaba diyor; Little Big Disk Thunderbolt 9 yıl Targus'dan Wi-Fi destekli ve lazer sensörlü fare: AMW58US 9 yıl Sharkoon'dan Flexi-Drive Sprint serisi 16 GB ve 32 GB kapasiteli USB 3.0 bellekler 9 yıl Vodafone'dan Deprem Bilgi Sistemi 9 yıl Canon, PIXMA serisi yazıcılarında AirPrint'e destek vermeye başlıyor 9 yıl Motorola ATRIX 2'ye ait olduğu öne sürülen fotoğraflar yayınlandı 9 yıl HTC, New York'da düzenlediği etkinlik kapsamında Rhyme modelini tanıttı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim