Anlık Bildirim

Kahvenin obeziteye karşı verilen mücadelede faydalı olabileceği ortaya çıktı

Kahve tüketiminin obeziteye karşı bir silah olarak kullanılabilme potansiyeli ortaya çıktı. Ancak bu etkinin sadece kafeinle mi alakalı olduğu hususunun aydınlatılması gerekiyor. Detaylar haberimizde.

Kahvenin obeziteye karşı verilen mücadelede faydalı olabileceği ortaya çıktı Tam Boyutta Gör

Kahve tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalar, bu meyvenin çekirdeğinin neden olduğu zararlara odaklandığı kadar çekirdeğin faydalarını da ortaya çıkarmaya çalışıyor. Prostat kanseri, Parkinson, Alzheimer ve kalp hastalıkları risklerini azalttığı düşünülen kahvenin bir yararı daha ortaya çıkarılmış olabilir. Zira Nottingham Üniversitesinde görev yapan bilim insanları, kahvenin obeziteye karşı verilen savaşta olumlu etkilerinin olabileceğini düşünüyor.

İnsan vücudu iki tür yağ hücresi barındırıyor. Bunlardan ilki, fazla kaloriyi depolayan beyaz yağ. Diğer tür olan kahverengi yağ ise kalorilerin yakılmasını sağlayarak vücut ısısı oluşturuyor. Beyaz yağ oranındaki fazlalık obeziteye, Kahverengi yağ oranındaki çokluk ise insanların zayıf kalmasına yarıyor.

Daha önce hiçbir grup bilim insanının yapay yollarla harekete geçiremediği kahverengi yağın üstlendiği işlevi, Nottingham Üniversitesi araştırmacıları laboratuvar ortamında inceleme altına almış. Kök hücreler üzerinde yapılan testler, kafeinin kahverengi yağı harekete geçirip geçiremediği üzerine odaklanmış. Test sonucunun olumlu olduğunu gören araştırmacılar, yöntemi insanlar üzerinde denemeye karar vermiş.

Kahverengi yağ hücrelerinin en çok depolandığı yer olan boyun bölgesini termal kameralar vasıtasıyla inceleme altına alan bilim insanları, dokuz denek üzerinde inceleme yapmışlar. İnceleme neticesinde kahve içirilen deneklerin kahverengi yağ hücreleri, yaklaşık 30 dakika sonra ısınmaya başlayarak kalori yakmaya başlamış.

Kahve, tek başına savaşmıyor olabilir 

Çalışmanın liderlerinden Michael Symonds deneyle ilgili, “Gerçekleştirdiğimiz çalışma, bir bardak kahvenin kahverengi yağ hücreleri üzerindeki etkisini göstermesi açısından alanında bir ilki oluşturuyor. Elde ettiğimiz bulgular, çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obeziteye karşı verilen savaşta bize önemli avantajlar sağlayabilir.” sözlerini kullanmış.

Gerçekleştirilen çalışmada; kafeinin kahverengi yağ hücrelerinin harekete geçmesini sağlayan tek faktör olup olmadığının ve içecekteki başka maddelerin de söz konusu reaksiyona katkı sağlayıp sağlamadığın ise aydınlatılmasının gerektiğini hatırlatılalım.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim