Anlık Bildirim

AGP4X vs AGP8X ve Uyumluluk Konuları

3

Normal 266 Mhz'de (4 x 66 Mhz) Agp 4X'de çalışan sistemin, 533 Mhz hızında çalıştırılması ile (8 x 66 Mhz) Agp 8X hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Agp8X, 2.1 Gb/sn veri transfer hızlarını desteklemekte. 1.06 Gb/sn hızına göre iki kat bir artış ama nerde ve nasıl bir hız avantajı sağlıyacağı belirli alanlar. Bant genişliği sınırı sadece düşük çözünürlüklerde grafik çekirdeğinin artık sadece işlemci ile iletişiminde etkileyecek gibi gözüküyor. Diğer yandan anakart chipsetine entegre grafik çekirdekleri bundan çok daha yararlanacak.

Hardwarezone'un yaptığı testlerde Sis Xabre 400 Pro ve Sis-648 chipseti kullanılmış. 648 chipseti daha beta aşamasında olduğu için tam bir performans sergilemiyor ama sonuçların %90-95 oranında doğru olduğu tahmin ediliyorki iyi bir sonuç.

Sonuçta düşük çözünürlüklerde elde edilen en büyük fark %4.6 olmuş. Diğer çözünürlüklerde ise grafik çekirdeğinin sınırlayıcı olmasından (göreceli yavaş) pek ibr fark gözükmemiş. İlerideki Ati Radeon 9700 ve Nvidia Nv3X serisi ekran kartlarında farklar daha belirgin olacak gibi gözüküyor.

Uyumluluk açısından şimdilik bir sorun yok genelde ekran kartları ve ankartların hepsi geriye doğru uyumlu şekilde Universal olacak şekilde üretiliyor. Ancak standartlar belli ileride ne olacağı belli değil. Sadece Agp 3.0 uyumlu ekran kartı ve sadece Agp 3.0 uyumlu anakart üretmek mümkün. Bu arada Agp 3.0 (yeni standart) hem 8X hızında hemde 4X hızında çalışabiliyor. Agp 2.0 standartı (şimdiki standart) ise 4X, 2X, 1X hızlarında çalışabiliyor. Daha ayrıntılı bilgiler için aşağıdaki link'i tıklayabilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim