Anlık Bildirim

AMD' nin yeni AM2' sine ön bakış - Elveda DDR

AMD, Haziran ayında Computex fuarında resmi olarak sunacağını açıkladığı yeni socket mimarisi AM2' nin ilk beta sürümünü Ocak ayında çıkarmış fakat performansı bırakın eski socket 939' ları geçmeyi, onların oldukça gerisinde kalmıştı. Computex' e kalmadan önümüzdeki ay sistem üreticilerine dağıtlacağı bilinen yeni AM2 işlemcileri, en sonunda DDR-2 desteği de eklendikten sonra şu an geldikleri nokta artık son halleri diyebiliriz. Anandtech' te bizle aynı şeyi düşünmüş olacak ki, mart ayında çıkan AM2 çekirdeğinin test sonuçlarını yayınlamayı uygun bulmuş.

AM2 nedir ne değildir önce bunu biraz açalım. Socket 939' un yerini alması planlanan AM2' nin , DDR-2 desteği ile beraber Athlon 64, Athlon 64 X2 ve Sempron işlemciler için gelmesi bekleniyor. AMD, DDR-2 553-667 ve 800 ü destekleyecek iken, intel' in en üst seviye işlemcileri şu anda DDR-2 667' yi destekliyor. Bu arada, Intel' in 2006 3.çeyreğinde çıkarmayı planladığı Conroe, DDR-2 800' ü destekleyecek bunu da hatırlatalım.

DDR-2' ye ek olarak, işlemcilerini intel' in "Virtualization Technology" ne karşılık "Pacifica Virtualization" ile donatan AMD, her kulvarda yarışı eşit sürdürme isteğinde. (Virtualization Technology, kabaca, bir sisteme iki farklı işletim sistemi kurarak iki ayrı sistem gibi kullanıma imkan sağlayan teknoloji). Son olarak, yeni nesil ve daha ince işçilik ile işlemci üretiminin doğal sonucu, daha düşük enerji ihtiyacı olan işlemciler. AM2' ler 65w ve 35w olmak üzere iki farklı şekilde gelecekler. Bir önceki nesil işlemcilerin 89w enerji ihtiyacı olduğu göz önüne alınırsa bu değerlerin olağan üstü olduğu söylenebilir. Heleki sadece 35w güç ihtiyacı olan AMD Athlon 64 X2 3800+ işten anlayan overclock meraklılarını heyecanlandıracak cinsten. Bu arada AM2 ler ile beraber herhangi bir önbellek arttırımına gidilmemiş, aynı şekilde ham çekirdek hızlarında da bir değişme yok.


AnandTech' in test sonuçları

Test sonuçlarına bakacak olursak, teoride DDR-2 ile beraber 6.8GB/sn' den 12.8GB/sn' ye çıkan bant genişliği, sadece SceneMark benzeri sentetik testlerde işe yaramış gibi duruyor. Diğer testlerdeki % 3-5 oranında oynamalar görmezden gelinebilecek düzeyde. Hemen hemen herkesin kafasında oluşacak olan, " bu kadar fark için DDR-2' ye geçmesine ne gerek vardı AMD' nin" düşüncesi bir bakıma acelecilik olur. 2 katına çıkan MHz' sine rağmen aşırı düşük zamanlama hızları, ramlerin günlük kullanımda eşit performans göstermesine sebep olabilir. Fakat, eski DDR-400 kontrolcüleri başlangıçta 4GB/sn' bant genişliğini geçemezken zamanla revize edilerek yeni sürümlerinde 5GB/sn' ye kadar yükselmişlerdi. Aynı şekilde AM2' nin DDR-2 kontrolcüsü de zamanla bir kaç revizyondan geçerek optimum kapasitesine ulaşacaktır. O zaman durum bugünkündenbi nebze daha farklı olabilir.

AM2' ler her ne kadar yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı beklendiği kadar yüksek performans gösteremesede, şu anki en hızlı PentiumD işlemcisinden daha hızlı. Ve yapılacak birkaç iyileştirme ile gerçek performansına kavuşacaktır. Zaten AMD, AM2' yi yeni bir performans kralından çok, yüksek MHz' lere çıkmak için kullanacağı DDR-2 ye geçiş için üretmiş gibi duruyor. Fakat Intel' in zaten optimum şekilde kullandığı DDR2' yi "Conroe" ile beraber piyasaya sunduğu zaman sonuç ne olur bilinmez, bekleyip göreceğiz.

AMD, DDR400' ü herkesin beklediğinden fazla süre canlı tutarak DDR-2' ye geçişini geciktirdi. Fakat artık ömrünü dolduran DDR teknolojisi, yüksek FSB' lere çıkmak isteyen AMD' nin önünde engel teşgil etmekten başka bir işe yaramayacağı için zorunlu bir değişiklik yapılarak AM2' ye DDR2 desteği eklendi. Artık AMD' ninde DDR2' ye geçmesi ile birlikte , bellek üreticileri yeterince ağırlık vermedikleri DDR2 çözümlerini geliştirip daha düşük zamanlamalarda çalışan modelleri piyasaya sürdükçe, DDR2' nin fiyatı olgunlaşacak avantajı daha çok ortaya çıkmaya başlayacak. Yeni sistem almak isteyen kullanıcıların bu noktaya dikkat edip sistemlerini DDR2 üzerine düşünmelerini öneriyoruz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim