Anlık Bildirim

Buzulların erimesi aşırı soğukların artışına sebep oluyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre yaşanan aşırı soğukların kutuplardaki buzulların erimesiyle yakından ilgisi var. Araştırmada küresel ısınmanın soğukların artışına da sebep olduğu görüldü.

Buzulların erimesi ve aşırı soğukların artışı

ABD'de yapılan bir araştırmada aşırı soğuk havalarla buzulların erimesi arasında bir ilişki olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre yeryüzündeki sıcaklık artışlarından ötürü meydana gelen buzul erimesi aynı zamanda aşırı soğuklara da sebep olabiliyor. 

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kutup bölgesinde eriyen buzullar Kuzey Amerika ve Doğu Asya'daki kış mevsimi üzerinde belirgin etkilere sahip. Araştırmada, kutup bölgelerindeki aşırı sıcaklık artışlarını takiben burada gözlenen hava girdaplarının genişleyerek daha aşağı bölgelere indiği görüldü. 

Öte yandan uydu gözlemlerinin başladığı 1979'dan bu yana hava girdaplarındaki bu genişleme giderek artmakta. Sonuç olarak araştırmada, geçtiğimiz yıl Şubat ayında ABD'nin Teksas eyaletindeki aşırı soğukların nedeni olarak buzullardaki erime gösteriliyor. Bununla beraber MIT'den bilim insanı Dr. Judah Cohen, aşırı soğuk hava dalgası ve kutuplardaki hava akımları arasındaki bağlantının önlem alma konusunda da yetkililerin daha hazırlıklı davranmasına yardımcı olacağını belirtti. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim