Anlık Bildirim

Diablo'nun mobil oyunu Diablo Immortal'a ilk bakış

Blizzard'ın mobil cihazlar için çıkaracağı Diablo oyunu Diablo Immortal'ı bir süredir oynuyorum. Bu yazımızda da oyuna bir ilk bakış atıyoruz.

Diablo Immortal ilk bakış Tam Boyutta Gör

Diablo oyunlarının, özellikle ilk iki Diablo oyununun oyun dünyasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu çoğu oyuncu biliyordur. Yalnızca yurt dışında değil, ülkemizde bile bir hayli popüler bir seri. Hatta benim hatırladığım Türkiye’de bir etkinlik düzenlenen ilk oyundu Diablo 3. Belki hatırlayanlar olacaktır, Diablo 3 çıkmadan birkaç gün önce İstanbul’da bir etkinlik düzenlenmişti ve havanın soğuk olmasına rağmen birçok oyuncu etkinliğe gelmişti. Diablo 3’ten her ne kadar çok istediğimi bulamasam da Diablo 2’nin benim için yeri ayrı olan bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Yeni bir Diablo oyununu ve Diablo 2’nin remake’ini yıllardır bekliyorum. Bu yüzden son yıllarda BlizzCon’u sıkı takip ediyorum. Geçtiğimiz yıllarda da Blizzard’ın çok tartışmalı bir etkinliği oldu bildiğiniz gibi. Oyuncuların Diablo 4 ya da Diablo 2’nin remake’ini beklediği ama Blizzard’ın mobil Diablo oyununu duyurduğu yıl. Birçok oyuncu mobile bir Diablo oyunu gelmesine bir hayli sinirlenmişti. Aslında oyuncuların sinirlendiği nokta mobile Diablo gelmesi değil, beklenen oyunlardan önce mobile Diablo gelmesiydi. Yani Diablo 4 duyurusunun üzerine Diablo mobil duyurulsaydı çok da sorun olmazdı. Zaten günler geçtikçe olumsuz tepkiler de azaldı.

Diablo Immortal ilk bakış Tam Boyutta Gör

Birkaç haftadır da mobil Diablo’nun yani Diablo Immortal’ın teknik alfa sürecini deneyimliyorum. Bu ilk bakış yazımızda da oyunun alfa sürecine dair bazı görüşlerimi söyleyeceğim. Öncelikle dediğim gibi ben de oyun duyurulduğunda başta tepkiliydim ancak gün geçtikçe “Neden olmasın?” diyerek merakımı çekmeye başladı oyun. Tek sıkıntı oyunun MMO tarzında olması. Ne yazık ki MMO türü bana biraz uzak. Bu yüzden aslında oyun ile aramızdaki ilişki benim için 2-0 geride başladı. Diablo Immortal’a başladığınız gibi klasik sınıf seçme ekranı geliyor ve sınıfınızı seçerek oyuna başlıyorsunuz. Oyunda şu an için Barbarian, Crusader, Demon Hunter, Monk, Necromancer ve Wizard sınıfları bulunuyor. Her birinin kendine özel spesifik yetenekleri bulunuyor. Her sınıfın da kendi içerisinde özelleştirebileceğiniz farklı yetenekleri bulunuyor. Ayrıca oyun içerisinde bulabileceğiniz ve craftlayabileceğiniz birçok eşya da bulunuyor. Oynanış açısından klasik bir MMO RPG diyebilirim. Ama elbette Diablo dokunuşlarının olduğu bir MMO.

Aslında oyunu anlatmaya pek gerek yok. Klasik bir MMO RPG dediğim gibi. Oyunda Diablo evreninde geçen birçok görev bulunuyor. Genel ana hikâye görevi dışında arkadaşlarınızla veya tek başınıza girebildiğiniz zindanlar, ekstra görevler, günlük görevler ve daha fazlası bulunuyor. Ben aslında oyuna dair olumlu ve olumsuz düşüncelerimden bahsetmek istedim. Bu zamana kadar birçok detaylı oynanış videosu yayınlandı, bu yüzden oyunun ayrıntılarıyla sizleri sıkmaya gerek yok. Zaten çıkış yaptığında detaylı bir şekilde inceleme hazırlayacağım.

Diablo Immortal ilk bakış Tam Boyutta Gör

Olumlu taraflarına hızlıca geçecek olursam en başta optimizasyon diyebilirim. Oyun bir mobil oyuna göre çok iyi duruyor. İyi durmasının yanı sıra telefonu zorlamıyor da. Elbette eski bir cihazla oynarsanız sorun çıkar ancak yeni cihazlarda sorun çıkartan oyunları da biliyoruz. Oyunun çıkmasına yakın bir zamanda gereksinimler tam olarak açıklanacaktır. Dediğim gibi oyunun görselliği ve çok rahat oynanması oyunun en büyük artısı. Kontroller açısından da bir hayli rahat. Klasik MMO oyunları gibi sürükleyici ve kendine bağlayan bir yapısı da var. Oynanışın basit olması da bu konudaki en büyük sebep.

Oyunun eksilerine gelecek olursam, oyunun MMO olması diyebilirim sadece. Şu şekilde özetleyeyim. Evet, Diablo’nun MMO oyununu görmektense Diablo 4’ü görmeyi tercih ederdim, çoğu oyuncu da tercih ederdi sanırım. Ancak bu Diablo Immortal’ın kötü olduğunu göstermiyor. Diablo evrenini seviyorsanız Immortal’dan zevk alacaksınızdır. Ya da MMO türünü seviyorsanız bu oyundan da zevk alacaksınızdır. Özellikle mobil cihazlarda böylesine kaliteli bir MMO oyun görmek gayet güzel bir durum. Kısaca Diablo Immortal güzel bir MMO oyunu, sadece oyuncuların beklediği Diablo oyunu değil.

Oyun zaten çıkışında ücretsiz olacak. Bu yüzden çıkışında Diablo sevenlerin, MMO sevenlerin ve mobil oyunlarda saatler harcamak isteyenlerin mutlaka bir bakmasını öneriyorum. Ne yazık k net bir çıkış tarihi yok ancak bu yıl içerisinde yayınlanacaktır. Benim oynadığım versiyon teknik alfa sürümü ancak bu sürüm bile tam oyunmuş gibi hissettiriyordu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim