Anlık Bildirim

Expeditions: Rome - İnceleme: "Basit ama eğlenceli"

Yayıncılığını THQ Nordic’in yaptığı, geliştiriciliğini ise Logic Artists’in yaptığı Expeditions: Rome bugün erişilebilir hale geldi. Satın almak isteyenler için Expeditions: Rome incelememiz.
Oy Ver

Expeditions: Rome - İnceleme Tam Boyutta Gör

Donanım Haber içerisinde sıra tabanlı rol yapma oyunlarını çok sevdiğimi birkaç farklı oyunun incelemesinde sık sık söylemiştim. Bu yüzden çıkan sıra tabanlı açık dünya oyunlarını kaçırmamaya çalışıyorum ve küçük büyük bu türde birçok oyunu oynuyorum. Bugün de yine bu türde bir oyunla sizle birlikteyim. Bu seferki oyunumuz ise Expeditions: Rome.

Yayıncılığını THQ Nordic’in yaptığı, geliştiriciliğini ise Logic Artists’in yaptığı Expeditions: Rome bugün itibarıyla erişilebilir hale geldi. Oyunu açıkçası ilk oynanış videolarının paylaşıldığı günden bu yana takip ediyorum. Her ne kadar Divinitiy veya Baldur’s Gate III gibi oyunların büyüklüğünü hissettirmese de oynanıştaki basitliği ve geçtiği dönem sebebiyle ilgimi çekmişti. Bu yüzden oyunun dönemi ile başlayalım. Oyunun isminden de anlayabileceğiniz gibi oyun Roma döneminde geçiyor.

Expeditions: Rome - İnceleme Tam Boyutta Gör

Yunanistan'ın parlak mavi sahillerinden Galya'nın derin ormanlarına

Bildiğiniz gibi bu tarz sıra tabanlı oyunlarda genelde kendimizi ya fantastik bir evrende ya da bilim kurgu evreninde buluruz. Ancak bu oyun daha az rastlanan bir tercih yapmış ve bizleri Roma’ya götürmüş. Bu türe olan sevgim yüzünden zaten bu bile oyunu denememe yetiyor. Aslında sadece grafiksel anlamda bizleri Roma’ya götürmüyor oyun, hikaye anlamında da Roma’ya götürüyor. Bildiğiniz gibi fantastik kurgu türündeki oyunlar genelde çok büyük olayları anlatır, dünyayı kadim bir güçten kurtarmak gibi. Bu oyun ise Roma’da geçtiğinin de bilincinde olarak politika içeren bir oyun. Oyunda babasının bilinmeyen bir politik rakip tarafından öldürülmesinin ardından Roma'dan kaçmak ve Yunan isyanını bastırmaya yönelik askeri eyleme sığınmak zorunda kalan genç Legatus’u canlandırıyorsunuz. Siz ve yine sizin kontrolünüze verilmiş 4 farklı yoldaşınız ile hem kendinizin hem de Roma’nın geleceğini belirliyorsunuz.

Expeditions: Rome - İnceleme Tam Boyutta Gör

Oynanış olarak baktığımızdaysa oyunun çok basit olduğunu söyleyebilirim. Daha doğrusu anlaması çok basit. Normalde bu tarz oyunlar biraz daha karışık olur ve biraz öğrenmeniz gerekir. Ancak bu oyun gerçekten basit. Elbette zorlu savaşlara giriyorsunuz ancak sizi oyunu anlamak zorlamıyor, düşmanlar zorluyor. Taktik maktik de tahmin edebileceğiniz gibi düşük seviyede. Ancak oyun vaat ettiği gibi kararlarınızı oyuna yansıtıyor. Yani kararlarınız ile evrenin size karşı nasıl değiştiğini rahat bir şekilde görüyorsunuz. Bu da bu tarz bir oyundan tam olarak beklenecek cinsten. Eğer daha karışık bir oynanış arıyorsanız ne yazık ki bu oyunda bulamayacaksınız ancak yine de eğleneceksiniz diyebilirim.

Karakter Yaratma

Karakter yaratma ekranı bu tarz oyunlarda çok önemli bir detay, sonuçta rol yapma oyunu. Ancak ne yazık ki oyun bu kısımda da sınıfta kalmış. Karakter yaratmanın basitliği de yine aynı karakterlerin kendisi gibi. Diyalog gibi detaylar gayet güzel yazılmış ancak siz ve yoldaşlarınız arasındaki bariz farklar gibi detaylar kendini çok fark ettiremiyor. Oyunda siz ilerledikçe seviyenizi arttırdıkça bu farklar daha da belirginleşiyor ancak yine de bu farkın en başta da kendini hissettirmesini isterdim. Karakter yaratma ekranına geri dönecek olursak, karakterin güçlerinden tutun da fiziksel özelliklerine kadar çok az bir seçeneğiniz var. Bu da sizi istediğiniz karakteri yaratıyormuşsunuz hissinden uzaklaştırıyor.

Expeditions: Rome - İnceleme Tam Boyutta Gör

Grafikler ve Sesler

Grafik anlamında bu kadar düşük bütçeli bir oyundan zaten çok bir şey beklememek gerekir. Oyun da bu beklentiyi kabul ederseniz size gayet yeterli bir performans ve kalite sunuyor. Yani görsel anlamda stüdyonun küçüklüğünü kabul ederseniz gayet güzel bir iş çıkarttıklarını söyleyebiliriz.

Ses konusunda da aslında çok fazla söylenecek bir şey yok. İdeal bir ses tasarımı var. Ancak böylesine bir oyunda seslendirme olması gerçekten sevindirici ve ekstra puan.

Co-op Olmaması Büyük Eksik

Son olarak oyunun bana göre en büyük eksiğinin co-op desteğinin olmaması diyebilirim. Bu tarz oyunlar tek başına keyifli olsa da asıl keyif arkadaşlarla oynama kısmında. Ancak ne yazık ki bu oyunda co-op desteği yok. Bunu yine oyunun bütçesinin azlığına verebiliriz.

Expeditions: Rome - İnceleme Tam Boyutta Gör

Puan

Sonuç olarak toparlamak gerekirse bu oyunun basit ama eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu türe aşinaysanız atmosferin farklılığı sebebiyle; türe aşina değilseniz basitliği sebebiyle oynayabilirsiniz. Ancak şu anki Steam fiyatının fazla olduğunu söylemek gerek. Elbette bunun sebebi de ne yazık ki yüksel dolar kuru. Oyunun fiyatı 100 TL’nin altına indiğinde denenebilir.

0 puan için her şeyiyle kötü rezalet bir oyun, 10 puan için eksiksiz muazzam bir oyun ve 5 puan için de ortalama bir oyun dersek, benim Expeditions: Rome’a puanım 7.3 olur.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim