Anlık Bildirim

Final Fantasy VII Remake Intergrade - inceleme: "FF7 Remake'in PlayStation 5 yükseltmesi"

Bugün Final Fantasy VII Remake'in PlayStation 5 için yayınlanan yükseltmesi Final Fantasy VII Remake Intergrade'e biraz daha yakından bakıyoruz.

Final Fantasy VII Remake Intergrade - inceleme Tam Boyutta Gör

Yeni nesil konsolların devri bildiğiniz gibi yaklaşık 7 ay önce başladı. Ancak ne yazık ki her iki konsolda da özel oyun konusunda sıkıntılar var. PlayStation şu an için biraz daha önde ancak bunun da oyuncular için yeterli olmadığını söylemek gerek. Yeni oyunlar yerine bu neslin başlangıcı daha çok eski oyunların yeni nesil yükseltmeleri ile geçti şu ana kadar. Geçtiğimiz günlerde bu yükseltmeler arasına bir oyun daha katıldı: Final Fantasy VII Remake. Oyun dünyasında büyük bir öneme sahip olan Final Fantasy VII bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Remake versiyonuna kavuştu. Her ne kadar orijinal oyun kadar büyük başarı yakalayamasa da iyi yorumlar aldığını söylemek gerek. Geçtiğimiz günlerde de Final Fantasy VII Remake’in PlayStation 5 yükseltmesi yayınlandı ancak bu yükseltme diğer PlayStation 5 oyunları gibi değil.

Final Fantasy VII Remake’in PlayStation 5 yükseltmesi Final Fantasy VII Remake Intergrade ismi ile yayınlandı ve bu versiyon aslında iki içerikten oluşuyor. Birincisi Final Fantasy VII Remake’in PlayStation 5 yükseltmesi, ikincisi de evrenin tanınan karakterlerinden Yuffie Kisaragi’nin kısa bir hikayesi. Bu yüzden Final Fantasy VII Remake Intergrade incelemesini iki farklı açıdan yapmak gerek. PlayStation 5 yükseltmesi kısmı ile başlayalım.

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake Intergrade - inceleme Tam Boyutta Gör

Final Fantasy VII Remake Intergrade

Final Fantasy VII Remake Intergrade - inceleme Tam Boyutta Gör

Final Fantasy VII Remake Intergrade ile birlikte Final Fantasy VII Remake; iyileştirilmiş ışıklandırmaya, iyileştirilmiş doku kalitesine, kısalan yükleme sürelerine ve iki farklı grafik moduna sahip oluyor. Final Fantasy VII Remake’in karakter tasarımlarında iyi bir iş çıkarttığını zaten biliyoruz. Final Fantasy VII Remake’in grafik açısından sorunu daha çok uzak mesafe çizimleri ve doku kalitesiydi. Geçtiğimiz aylarda PlayStation Plus’a Final Fantasy VII Remake verilmesi ile birlikte tekrar birkaç saatliğine oynamıştım. Gerçekten çok kötü bir durumda olduğunu hatırladım. Bu yüzden Final Fantasy VII Remake Intergrade’i görünce gelişimi çok rahat bir şekilde gördüm. Final Fantasy VII Remake Intergrade’de 144p bir dokuya bakıyor gibi hissetmiyorsunuz. Örneğin, bir kapının kapı olduğunu artık anlayabiliyorsunuz. Elbette abartıyorum ancak PlayStation 5 yükseltmesinin doku kalitesini ciddi oranda arttırdığını söyleyeyim. Yine de diğer PlayStation 5 oyunlarının yanında sırıtacak bir durumda.

Yükleme süreleri ise yine ciddi oranda hızlanmış ancak direkt olarak PlayStation 5 için geliştirilen bir oyun hızında değil elbette. Genel olarak grafikleri değerlendirmek gerekirse özellikle 4K ve 2K bir monitöre veya televizyona sahipseniz çok güzel durduğunu söylemek gerek. Bu tarz oyunları gördükçe gerçek anlamda PlayStation 5’in gücünü kullanan bir oyun görmeyi daha da istiyorum. Oyunun grafik kalitesi dışında performans açısından da akıcılaştığını olduğunu söylemek gerek. Tekrar belirteyim PlayStation 4 sürümünü de daha çok yeni bir vakitte tekrar oynadığım için farkları görmek çok daha kolay oldu. FPS’in daha yüksek olduğu da yine çok rahat fark ediliyor. Bu yüzden genel anlamda Final Fantasy VII Remake Intergrade’in “yükseltme” açısından başarılı olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla.

Final Fantasy VII Remake Intergrade - inceleme Tam Boyutta Gör

Final Fantasy VII Remake Intergrade’in bahsedeceğim ikinci bölümü de dediğim gibi hikâye içeriğinin olduğu kısım. Final Fantasy VII Remake Intergrade’de Final Fantasy severlerin yakında tanıyacağı Yuffie Kisaragi ana karakter konumunda. Yuffie Kisaragi ile birlikte kısa yeni bir maceraya çıkıyoruz. Yuffie Kisaragi ana karakter olduğu için oynanış tarzında da ufak bir farklılık oluyor ve hem yakın hem de uzaktan saldırabilen Ninja tarzı bir oynanışa geçiyoruz. Şahsım adına Yuffie Kisaragi ile oynamak Cloud ile oynamaktan daha keyifli geldi. Bu elbette benim oynayış tarzımdan dolayı. Oynanış anlamında pek bir değişiklik olduğunu söyleyemem bu arada. Sadece bir karakter değişimi ile gelen farklı hareketlerden ibaret genel olarak. Ancak birkaç yeni mekanik de var elbette.

Hikayenin kendisine gelirsek dediğim gibi Yuffie Kisaragi’ye odaklanan ana hikaye, görece bağımsız bir hikayeye sahip. Ancak orijinal oyunu oynayanlar; yani Remake olmayan oyunu, hikâyeyi daha bilerek oynayacaktır. Karakteri tanıyor olmaları, olayların kesişeceği yerleri bilmeleri ve elbette seriyi bilmeleri oyuncuların Final Fantasy VII Remake Intergrad’den daha fazla keyif almasını sağlayacaktır. Ayrıca yapılan açıklamaya göre Final Fantasy VII Remake Intergrade’in bittiği yerden Final Fantasy VII Remake’in ikinci bölümü başlayacak. Bildiğiniz gibi Final Fantasy VII Remake, orijinal oyunun tamamını anlatmıyor.

Genel olarak “güzel” bir hikaye olduğunu söyleyebilirim. Kendi içerisinde sonlanan ve sonrası için açık kapı bırakan, kısa, çok da büyük amaçlara hizmet etmeyen bir hikaye. Final Fantasy VII Remake’i oynamadan Final Fantasy VII Remake Intergrade’i oynamanızı ancak kesinlikle tavsiye etmiyorum. Öncesinde Final Fantasy VII Remake’i oynamanız çok daha iyi olur. Yaklaşık 5-6 saatte bitiğini de belirteyim.

Final Fantasy VII Remake Intergrade - inceleme Tam Boyutta Gör

Her şeyiyle toparlamak gerekirse Final Fantasy VII Remake Intergrade’in PlayStation 5 yükseltmesi konusunda başarılı olduğunu söylemek gerek, aynı şekilde Yuffie’nin bölümü için de. PlayStation 4’te sahip olanlar yükseltmeyi ücretsiz bir şekilde edinebilir ancak Yuffie’nin bölümü ne yazık ki ücretli. Ekstra olarak satın almanız gerekli. Eğer oyuna hiç sahip değilseniz zaten şu anda alacağınız PlayStation 5 sürümünün içerisinde Yuffie bölümü bulunuyor. Eğer Final Fantasy VII Remake’i çok sevdiyseniz Yuffie bölümünü satın alabilirsiniz. Diğer türlü pek de gerek yok özellikle bu fiyatlara. Eğer hiç oyuna sahip değilseniz ve PlayStation 5 için bir oyun arıyorsanız Final Fantasy VII Remake zaten güzel bir tercih bu yüzden direkt olarak Final Fantasy VII Remake Intergrade satın alabilirsiniz. Kısaca para konusunda sıkıntınız yoksa alabilirsiniz, gayet güzel bir yükseltme olmuş Final Fantasy VII Remake Intergrade.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim