Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Koronavirüs senaryolarının yer aldığı ilk ekonomik model, karanlık bir tablo ortaya koydu

  Koronavirüs salgınının dünya ekonomileri üzerinde yaratacağı tahribatı modelleyen ilk örnek Avustralya merkezli olarak yayınlandı. Sonuçlar pek iç açıcı bir tablo sunmuyor.
  7 ay
  4,3b
  1
  9
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Editör
  Oy Ver

  Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Kovid-19 virüsü, dünya çapında hızla yayılmaya devam ediyor. Bu sebeple virüsün merkez üssü olan Çin’e ilave olarak İran, İtalya, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin de birer merkez haline geldiğini söyleyebiliriz.

  Her anlamda birbirine bağlı ve iç içe geçmiş bir ortamda yaşadığımız gerçeği ise virüsün yarattığı tahribatı insan ölümlerinin ve iş gücü kayıplarının ötesine taşıyor. Bu tahribatın da hangi alanda ortaya çıkabileceğini tahmin etmek ise zor değil.

  Bugün, dünya ticaretinin yedide birinden sorumlu olan Çin, irili ufaklı birçok şirket için hayati önem arz ediyor. Dolayısıyla ülkeden gelecek veriler, ekonomi için oldukça anlamlı. Virüsün yarattığı panik ortamı insanları para harcamaktan da alıkoyuyor Tüm bunlar ise küresel borsaları tepetaklak etmiş görünüyor.

  Ayrıca Bkz. "Ötegezegenler, radyoaktivite sayesinde güneş ışığı olmadan da sıvı okyanuslara sahip olabilir"

  Virüsün yarattığı korku ortamını terörizm tehditleri neticesinde ortaya çıkan psikolojik etkilere benzeten uzmanlar, bu tür korkuların ise uzun vadede olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünüyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar ABD’li Sorrento, koronavirüsü %100 olarak durduran antikor bulduğunu iddia etti

  Koronavirüs salgınının bölge ve dünya ekonomisi üzerine olan etkilerini inceleyen birtakım uzman kuruluşlar, Avustralya başta olmak üzere Çin ve dünyanın geri kalanını kapsayan bir ekonomik model oluşturmuş. Bu model aynı zamanda koronavirüs senaryolarının ekonomi üzerine etkilerini inceleyen ilk örnek. Sonuçlar ise pek iç açıcı değil.

  Avustralya, Çin ve dünyanın geri kalanı

  Örneğin Uluslararası Para Fonu (IMF), Kovid-19’un Çin’in %5.6’lık büyüme hedefinden 0.4 puan tırpanlayacağını tahmin ederken küresel büyümenin ise 0.1 puan azalacağını öngörmüş. Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) Çin için tahmini ise 0.8 puanlık küçülme olarak gerçekleşirken bu tahminin Avustralya için 0.5 puan olduğu görülüyor.

  Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde bulunan Nüfusun Yaşlanması Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin (Centre for Excellence in Population Ageing Research-CEPAR) yürüttüğü bir proje kapsamında çalışmalar yapan Warwick McKibbin ve Roshen Fernando isimli araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2003 ila 2006 yılları arasında SARS virüsü kapsamında elde ettiği verileri yedi farklı Kovid-19 senaryosuna uyarlamış.

  Beş başlık altında ele alınan senaryolarda; salgının sadece Çin’de mi yoksa küresel çapta mı görüldüğü, salgının şiddeti, virüsün Çin nüfusunun ne kadarına yayıldığı, ölüm oranı ile salgının sadece bir sefer mi görüldüğü yoksa her yıl tekrar mı ettiği konuları irdelenmiş. Salgının küresel ölçekte görülmeye başlaması üzerine kurgulanan dört senaryoda Avustralya gayri safi yurtiçi hasılasının %2 ila %7.9 oranında düşebileceği, geri kalan ülkelerde ise büyüme oranlarındaki sert bir düşünün ardından yavaş seyreden bir toparlanma öngörülmüş. McKibbin ve Fernando, yapılan tahminlerdeki sonuçların hükümetlerin salgınlara vereceği tepkiyle doğru orantılı olduğunu ifade ediyor.

  Kısa vadede merkez bankları aracılığıyla hayata geçirilecek para politikalarının, ekonomileri bir süre ayakta tutabileceği vurgulanırken kişisel hijyen alanındaki geniş çaplı ve düşük maliyetli uygulamalarla salgın kapsamının azaltılabileceği ve sosyal ile ekonomik maliyetin böylece bir nebze de olsa düşürüleceği belirtiliyor.

  Halk sağlığı, ihmal ediliyor

  Devletlerin uzun vade tepkileri ise araştırmacılara göre haliyle çok daha önemli. McKibbin ve Fernando’nun bu kapsamda dikkat çekmek istedikleri husus ise halk sağlığı konusu. Özellikle bulaşıcı hastalıkların yayılma potansiyeli bulunan az gelişmiş ülkelerdeki hükümetlerin halk sağlığına yeterli yatırımı yapmakta sergilediği isteksiz tavırlar, karşı karşıya kaldığımız salgınların önemli bir nedeni.

  Ne yazık ki birbirine bağlı bir ekonomik sistemle işleyen ülkelerin de kendilerini bu tür durumlarda soyutlaması ise kaçınılmaz görünüyor. Kovid-19 salgınının da gösterdiği gibi virüs, fakir veya zengin ayırt etmiyor. Gelinen son aşamada, her tür sosyoekonomik gruptan insan maalesef virüsün kurbanı olmuş durumda. Araştırmacılara göre halk sağlığına yeterli yatırım yapılmaması durumu, fakir ülkelerin olduğu kadar zengin ekonomilerin de sorunu.

  McKibbin ve Fernando, küresel halk sağlığının iyileştirilerek yaşam kalitesinin artırılabileceğine yönelik ortaya konmuş birçok bilimsel ve ekonomik veri olmasına rağmen politikacıların bu konuda duyarsız kalmalarını önemli bir sorun olarak görüyor. Araştırmacılara göre aksi bakış açısı, hepimiz için ekonomik büyüme demek.  https://theconversation.com/the-first-economic-modelling-of-coronavirus-scenarios-is-grim-for-australia-the-world-132759 Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  Yorumlar (6) Yorum Yaz Forumda Gör
  Nat Alianovna 7 ay
  Bu yeni virüs normal bir influenzaya kıyasla daha yüksek mortality rate (ölüm oranı) ve bir kişinin üç kişi hasta etme potansiyelinin bulunduğu görece yüksek bulaşıcılık düzeyiyle tüm dünyada ciddi bir tehdit algısı yarattı. Ekonomi tehditlere karşı oldukça hasas bir düzen salgın üstüne insanların en temel ekonomik faaliyetlere dahi girişememesine - fuarların vb iptaline - yol açıyor. Belli ki insanoğlu corona tipi virüslere karşı yeterince hazırlıklı ve bilgili değil. Bu virüsün yerini ileride pek çok şey alacak... Küresel ısınmayla değişen - Venüsleşen - iklim, gerileyen tarım, kıtlık, tatlı su kaynaklarının tükenmesi, petroleumun tükenmesi vs. Bu virüs - bence - yine hiçbir şey. Onlarca büyük sorun var. İnsanların mevcut sistemi neredeyse kaçınılmaz biçimde iflasın eşiğinde. Bu yüzyıl içinde veya iyimser tahminle öbür yüzyılda insan popülasyonu azalacak ve ekonomiler de gerileyecek gibi görünüyor. Kıtlık da varken yeni bir virüsün yayıldığını hayal edin. Kendinizi bir cep telefonu ve arabayla Ortaçağ'da yaşıyor gibi hissedebilirsiniz.
  formgonder2055 (regaip duman) 7 ay
  Havalar ısındı bu hafta itibariyle virüs artık yalan oldu, felaket tellallarına ve maske stokçularına geçmiş olsun.
  KaleyDeskop (ali ) 7 ay
  sar ile birliktr coronoda çin meşeli. çin devlet lideri bizi tanrı bile yıkamaz demişti, şimdi bakıyoruz bir virüs tıpkı bir sineğin firavuna yaptığı gibi çini mahvediyor. Hatırlarım sars virüsüde o dönem çok haber olmuştu şimdi ise ismi geçmiyor. Sanki bu virüsler birilerinin elinden çıkmış gibi..
  gcb1903 (Gökhan BEDİR) 7 ay KaleyDeskop
  Öldürmeyen şey güçlendirir. Sar sonrası Çin 3 kat güçlendi. Kovid-19 sonrası da gücünü katlayacaktır. Tanrının çalışma şekli bu değil. Öyle olsa İslam aleminde en gelişmiş ve medeni ülke Türkiye olmazdı?
  monacomen 7 ay (düzenlendi)
  Konu yeme kültürü olunca kendini öven ülkelerin, eğer yarasa çorbası virüse iyi geldiği ispatlanır ise her gün yarasa çorbası içecekleri gerçektir. İnsan canı tatlı kimse kusura bakmasın herkes atıp tutuyor, doğduğu coğrafyayı ve dini öve öve bitiremiyor yeri gelince de satıyor. Öte yandan, artık av eti yemenin ve avlanmanın ve yaban hayattan da uzaklaşmanın vakti geldi geçiyor. Çiftlik hayvanları bile hastalanırken, deli dana, kuş gribi gibi gibi, şehir dışındaki yaban hayvanlarının da çoğu hasta. Küresel kirlenme ile zayıf ve bağışıklıkları düşük ve çoğu bir çok virüs tarafından ele geçirilmiş iken onları doğada avlayarak tüketen ve yiyen başta avcılar olmak üzere bir çok insan tehdit altında. Bu hayvanlar hasta mı, kanser mi, verem mi, grip virüsü mü var bilinmeden hemen tutulup kesilip yeniyor veya şehirlere getiriliyor. Bir süre avcılığın yasaklanması ve av etinin şehirlere sokulmaması gerekiyor bana göre. Sonra kimse uzak doğulular için yarasa yiyolağ, fare yiyolağ diye hönkürmesin. Tavşanı, kekliği, geyiği avlayıp yiyon dolapta tavuğun, pirzolan varken. Belki o tavşan da virüslü ne biliyon, içini açıp laboratuvarda inceleyen var mı?
  Mütercim Bey (F. Öz) 7 ay monacomen
  Yani diyorsun ki yarasa, fare yemekle tavuk, tavşan yemek arasında fark yok. Afiyet olsun ne diyelim.
  Her canlı hastalanabilir evet de gününün %90'ını lağımda geçiren hayvanla tavuk tavşan'ı aynı kefeye koymak nedir?
  Yani, veganlık demagojisi herhalde bu da.
  alemburda34 7 ay
  Yanliz bu Turkiye'deki piyasaya yurtdisindan oldukça talep oldu. Bircok firmada valla isler iyi koronavirusden sonra cok acildi cinden urun alanlar artik bizden almaya basladi diyorlar.
  joven 7 ay
  Atalar söylerse doğru söyler ne ekersen onu biçersin demiş atalar Çinliler
  bence önce her önüne geleni yeme kültürünü bırakmalı zaten hastalıklar salgınlar hijyen ve sağlıksız yenen şeylerden sıklıkla tekrar etmekte islam
  ülkelerinde bu vakaların pek yaşanmaması islam kültürünün bir etkisidir.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 7 ay 12.000 kişlik Apple Park sessizliğe bürünecek 7 ay Honor'dan orta seviye bir akıllı telefon geliyor 7 ay Vivo X50 Lite ve X50e için geri sayım başladı 7 ay Facebook, koronavirüs korkularını kullanma çabalarını önlemek için belirli reklamları yasaklayacak 7 ay Windows 10 güncellemelerinde kalite sorunu sürüyor: Yine hatalı güncelleme yayınlandı 7 ay Birçok Samsung cihazı için Netflix HD ve HDR desteği geldi! 7 ay Nokia 5.3'ün (Nokia 5.2) fotoğraf ve teknik detayları sızdırıldı 7 ay 6000 mAh bataryalı Galaxy M21'in satışa çıkacağı tarih bildirildi 7 ay Google Pixel 4a'nın yeni fotoğrafları ortaya çıktı 7 ay Akıllı telefonlardan nefret eden bir uzay mühendisi, "cepboy" çevirmeli telefon geliştirdi 7 ay OnePlus 7 Pro 5G, Android 10 tabanlı OxygenOS 10.0.4 güncellemesini aldı 7 ay Fotoğraflarla hayalet şehir Wuhan 7 ay İstanbul Havalimanı'nın 18 Haziran’da açılacak pisti, yürüme süresini ne kadar düşürecek? 7 ay Zerdeçalın aktif maddesini içeren nanopartiküller geliştirildi 7 ay Orta format amiral gemisi Leica S3 tanıtıldı 7 ay Xiaomi Mi 10S daha büyük bir ekranla gelebilir 7 ay Epic Games mağazasında Offworld Trading Company ve Gonner ücretsiz 7 ay Üçüncü nesil iPad Air ekranında sorunlar başgösterdi 7 ay Koronavirüs nedeniyle SXSW 2020 müzik fuarı da iptal edildi 7 ay ABD'li Atomics Aeronautical Systems, Defender adını verdiği SİHA'yı duyurdu 7 ay GÖRÜNTÜLENEN Koronavirüs senaryolarının yer aldığı ilk ekonomik model, karanlık bir tablo ortaya koydu Sonraki Netflix'in distopik bilim kurgu filmi The Platform'dan ilginç fragman 7 ay AMD: Referans kartlarda daha fazla blower tipi fan kullanmayacağız 7 ay Stanford’da tüm sınıftan eğitimli dersler iptal edildi 7 ay Toyota RAV4 Hybrid'e yeni donanım seçeneği: Passion X-Sport 7 ay Haftasonu oynanacak kısa oyun arayanlara, The Uncertain: Last Quiet Day ücretsiz 7 ay ISS’te yetişen marul, Dünya’da yetişenle aynı seviyede 7 ay Xiaomi Mi Mix 3 kararlı Android 10 güncellemesine kavuştu 7 ay Bakan Varank'tan maske açıklaması: Medikal ürünlerde karaborsaya müsaade etmeyeceğiz 7 ay Microsoft Flight Simulator 2020'nin yeni büyüleyici ekran görüntüleri yayınlandı 7 ay Sadece insanları gözlemleyerek yemek masası kurabilen robotlar geliştirildi! 7 ay GeForce Now'a bir darbe daha: 2K Games, oyunlarını platformdan kaldırdı 7 ay Oppo Find X2 Pro Lamborghini Edition tanıtıldı! 7 ay Huawei Nova 7 SE'nin teknik özellikleri sızdırıldı 7 ay Araştırmacılar, Intel CPU ve yonga setlerinde düzeltilemez bir güvenlik açığı olduğunu keşfetti 7 ay Samsung Galaxy Z Flip için yazılım güncellemesi yayınlandı 7 ay Mobil fotoğrafçılıkta rakip tanımayacak Huawei P40 Pro'nun kamera özellikleri ortaya çıktı 7 ay Red Magic 5G ilginç bir video çekim moduyla geliyor: Slow Door Video 7 ay Samsung Galaxy S20 Ultra ne kadar dayanıklı? 7 ay Doom Eternal oyununun sistem gereksinimleri belli oldu 7 ay İdlib'de başarıyla görevini gerçekleştiren ANKA-S İHA'lar Tunus yolunda Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim