Anlık Bildirim

Pandemi sonrası kaygı durumunun nasıl üstesinden gelebiliriz?

Perşembe günü CDC, Amerika'da aşı olanların belli özel durumlar haricinde açık havada maske takma zorunluluklarının olmadığını açıkladı. Ancak insanların bu duruma henüz güvendikleri söylenemez.
1

Pandemi sonrası kaygı durumunun nasıl üstesinden gelebiliriz? Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz birkaç ayda Amerika Covid-19 aşılamasında büyük bir sıçrayış gerçekleştirdi. Elbette her şey hala toz pembe sayılmaz. Daha önceden de bilindiği üzere aşığı arzı yaratıldıktan sonra ilk sorun insanların aşı olmaya yanaşmamasıydı. Bu anlamda aşıya teşvik için birçok çalışma yürütüldü. Şimdiyse sorun aşı sonrası, daha doğrusu pandemi sonrası sürecin nasıl işletileceği. 

Nüfusunun yarısından fazlası aşılanmış olan Amerika'da geçen perşembe CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) açıklama yaptı. Açıklamada aşılanan insanların belli istisnalar dışında açık alanlarda maske takmayı bırakabileceği söylendi. Ancak sosyal medyada insanların tepkilerine bakılınca, insanlar kolay kolay maske takmayı bırakmayacak gibi görünüyor. İnsanların devletin politikalarını çok inandırıcı bulmaması maske takmaya devam etmelerine sebep oluyor. Birçok Twitter kullanıcı tarafından hükümet karşısında savunmasız olanların görmezden gelindiği ve bu anlamda maskeyi bırakmada rahat olunamayacağı dillendirildi. Bazıları da sırf başkaları tarafından aşılanıp aşılanmadığı anlaşılamayacağı için maske takmak bir saygı meselesi. 

İşin tuhaf tarafıysa pandemi başlarında insanların maskeye alışması büyük bir meseleydi. Bugünse maskeyi bırakmak bir mesele halini alacak gibi görünüyor. Bugün maskeyi bırakın çağrısına uymayan insanlar olmasının yanında, pandemi başlarında da virüsün gerçek olmadığına inanan da birçok insan vardı. Kuşkusuz bunun uzunca zamandır yaşanan "hakikat-sonrası" (post-truth) ortamı ile ilgisi var. İnsanlar bilimin ve otoritelerin hakikatlerine epeyce inanmıyor ve bu onları süreğen bir kaygı haline sokuyor. Bunun nasıl aşılacağıysa tıpkı pandemiye karşı mücadeledeki gibi ancak deneme yanılma yöntemiyle öğrenilecek gibi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim