Anlık Bildirim

Yazılım olmadan virüslerle mücadele mümkün mü?

Araştırmacılar zararlı yazılım hareketlerinin yaydığı elektromanyetik dalgaları tespit ederek tanımlama yapabilen Raspberry Pi tabanlı bir güvenlik donanımı geliştirdi. 

Raspberry Pi Tam Boyutta Gör

Zararlı yazılımlar bugün bilgisayar dünyasının bir numaralı sorunu ve mutlaka en az 1 tane zararlı yazılımla mücadele çözümünün bilgisayara kurulu olması tavsiye edilir. Bununla birlikte donanım tabanlı zararlı yazılımlarla mücadele mümkün olabilir. 

Elektromanyetik dalgalar ile anti-virüs

Bilgisayar Bilimleri ve Rastgele Sistemler Enstitüsü – IRISA tarafından yapılan bir çalışma özel manyetik dalgalar kullanarak yazılım gerekmeksizin zararlı yazılımları tespit etmeyi başardı. Özel sistem Raspberry Pi tabanlı. 

Araştırmacılar Raspberry Pi kartına bir osiloskop ve H-Field sonda çubuğu bağlamış. Kartın üzerindeki yazılımda ise güvenli ve zararlı yazılımların yaydığı elektromanyetik dalgaları toplanarak evrişimsel sinir ağları olarak da tanımlanan CNN yapay zekâ ile algılama yapılıyor. 

Sistemi belirli bir süre eğiten araştırmacılar yüzde 99.82 oranında doğruluğa ulaştıklarını belirtiyor. Bu testler esnasında hedef cihaza herhangi bir yazılım kurulmamış. Yani her şey bu sistem üzerinde gerçekleşiyor. Haliyle son kullanıcı tarafında yaygın bir kullanım beklemek mantıklı olmaz ancak kurumsal tarafta fayda sağlayabilir. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim