Anlık Bildirim

Silverstone'un pasif soğutucusu NT01 ve müthiş kasa TJ06B en iyi uyumu sağlıyor

Oy Ver

Daha önceden burda haberini yaptığımız SilverStone TJ06B adlı kasanın müthiş bir soğutma kanalına sahip olduğunu yazmıştık. Şimdi ise bu soğutma kanalına uyumlu yapılan bu pasif soğutucu göz dolduruyor. SilentPcReview'de kasa ile birlikte kullanılan pasif soğutucu kutudan çıktığı gibi çok çok sessiz sistemler yaratmak için kullanılabilir. Testte her ne kadar 2.8 Ghz'de çalışan Northwood çekirdekli bir Pentium 4 kullanılmışta olsa sistemin sadece bir 12 cm'lik sessiz fanla ile soğutulabilmesi çok iyi bir sonuç. Üstelik bu fan çok yavaş normal hızından 7V'a indirilmiş durumdayken.

Soğutucu öyle bir şekilde dizayn edilmiş ki, doğru anakart kullanıldığında sıcaklığı sadece eksoz fanının yarattığı hava akımı ile kontrol edebilmekte. Soğutucunun daha yüksek işlemcilerde ne gibi sonuçlar doğuracağı tam belli değil ama zaten yüksek hızlı ve Prescott çekirdekli Pentium 4'lerde de bu kadar sessizlik pek mümkün değil. Bu soğutucu ve yavaşlatılmış fanları içeren bu kasa bir çok kişi için oldukça basit, emek gerektirmeyen, parayla satın alınabilen sessizlik çözümü.

Son dakika gelişmesine göre Athlon 64 ve Soket-A içinde uygun bir soket yapısını destekleyen bir model geliyor. Yeni çekirdekli Athon 64'ler sayesinde fansız olarak son hızdaki işlemcileride kullanabilmeniz büyük olası. Zira 0.9 nm'lik Athlon 64'ler hem düşük enerji tüketiyorlar hem de çok fazla ısınmıyorlar. Bu kasa ve sessizlik çözümü büyük ihtimalle en çok AMD64 çözümü olarak kullanılacak.

Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta soğutucunun hava tünelinden maksimum yararlanacak şekilde yani dikey şekilde yerleşim gerektirmesi. Bu da anakartın soketinin, anakarta uzunlamasına yerleştirilmesini gerektiriyor. Kısaca yüzlerce Euro'luk alışverişi gerçekleştirmeden önce anakartınızını uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bir başka tavsiye ise düşük sabit disk sıcaklığı için mutlaka sadece alt taraftan hava çeken bir güç kaynağı kullanmanız gerekmesi. Bu ister SilverStone olur ister başka marka ama alttan 12 Cm fanlı bir model olması en iyi çözüm. Havayı emdiği yerde sabit diskler sıralandığından onlarada bu sayede iyi soğutma olabiliyor.

Böyle bir sistemi almayı düşünüyorsanız ilk önce mutlaka aşağıdaki incelemeyi okuyunuz, sonra da SilverStone Türkiye Distribütörü Fireball'u ziyaret edebilirsiniz. Soğutucunun tek başına fiyatı 49€, kasa ise 155€ anlayacağınız sessizlik ucuz değil ama bilgisayar başından baş ağrısı ile kalkmamak için gerekli. Son

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim