Anlık Bildirim

Sonunda Intel platformuna SLI desteği geldi - nForce4 SLI Intel Edition

Oy Ver
Yıllardır, ürettiği işlemciler için kendi ürettiği çipsetleri yaymaya çalışarak anakart çipseti pazarını elinde tutmaya çalışan Intel' in yakın zamana kadar Via ile çipset sorunu yüzünden mahkemelik olduğunu muhtemelen hepiniz biliyorsunuzdur. Bir zamanların en çok işlemci satan ve bu işlemcilerinin platformlarını oluşturan anakartların çipsetlerinin de en iyilerini üreten Intel, aşağı yukarı kaybetmiş olduğu en çok işlemci satan marka ünvanını dolayısı ile anakart pazarında da kaybetti. AMD' nin muhteşem çıkışının yaklaşık olarak başlangıç tarihi olan 2-3 sene öncesinde, Intel' in tekelci politikası yüzünden sadece AMD işlemciler için platform çipseti üretmek zorunda kalmıştı nVidia. O zamanlar hakim olan genel düşünce, bir ekran kartı çipsteti üretici firmasının anakart çipseti pazarında Intel ve Via gibi firmalar varken fazla tutunamayacağı idi. Fakat ilk çıkan nForce çipset AMD işlemciler ile beraber muhteşem bir ikili oluşturup bir anda artık eskisi kadar sorunlu olmasa da AMD işlemciler için yeterli olamayan Via çipsetlerin önüne geçerek herkesi şaşırttı. Yakalanan başarının ardından hemen revizyona gidilerek çift kanal bellek destekleyen ve bir çok sorunu giderilmiş olan nForce2 çipseti çıktı. AMD dünyasında neredeyse efsane haline gelen bu çipset çok uzun bir süre kullanıcıların her türlü isteklerini karşıladı. Anakart firmaları bu çipset üzerine sayısızca model ürettiler. 4-5 farklı işlemci modeli bu anakart ile beraber kullanıldı ve sonrasında 64 Bit' lik AMD işlemciler ile beraber ömürlerini doldurdular. nForce 3,4 derken bugün nForce4 SLI' a(çift PCIe ekran kartı desteği) kadar gelişti. Bu arada AMD' nin işlemci pazarındaki muhteşem çıkışına ayak uyduramayan Intel, mobil teknolojilerle de ilgilenmenin verdiği dezavantaj ile oldukça geride kaldı. İşlemcilerini fazla geliştiremediği için anakartlarınında dolayısı ile fazla gelişmesine gerek kalmadı. Fakat geçte olsa uynan intel 2-3 sene önce burun kıvırdığı nVidia ile, Intel işlemcilere anakart çipseti üretmesi için nVidia' nın şartlarını kabul ederek anlaşmak zorunda kaldı.

Birkaç aydır Intel için üretileceği bilinen yeni çipsetin nForce 5 olarak çıkması bekleniyordu fakat çipsetin adı "nForce4 SLI Intel Edition" oldu. Intel işlemciler ve AMD işlemciler yapısal olarak farklı olduğu için doğal olarak aynı çipset kullanılmadı ve bir çok değişiklik yapıldı. En büyük fark kendi hafıza kontrolcülerini üzerinde bulunduran AMD işlemcilerde tek köprü ile oluşturulan anakartlara, Intel işlemciler için çift kanal DDR-2 bellek kontrolcüsü içeren SPP( System Platform Processor) eklendi. 0.13 mikron ile işlenen yeni köprü PCI Express portlarına hükmediyor ve tam 31 milyon transistör taşıyor. Güney tarafında konumlanış olan diğer köprü MCP (Media & Communications Processor) klasik güney köprü görevini görüyor. 0.15 mikron teknoloji ile üretilmiş ve 21 milyon transistör içeriyor. İki yonga ile beraber AMD nForce4 platformunda sağlanan herşey Intel içinde sağlanıyor.

nVidia, AMD platformundaki bütün özellikleri Intel platformuna taşımakla kalmamış. Bunların bazılarını da geliştirmiş. İlk olarak NVRAID teknolojisi artık 5 farklı raid dizisini destekliyor. MediaShield adını alan bu teknoloji sayesinde kullanıcılar RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, JBOD, çapraz kontrollü RAID olmak üzere birbirinden bağımsız boot edilebilen tam 5 farklı raid dizisi oluşturabiliyor. Yazılım olarak çok güçlü bir firma olan nVidia, yeni raid kontrolcüsü için hazırladığı yazılım sayesinde grafik tabanlı sunumu yaparak, anakarta bağlı disklerde herhangi bir sorun olduğunda kullanıcının sorunun kaynağını daha rahatça anlayabilmesini sağlıyor. Ayrıca MCP köprüsününe yerleştirilen disk kontrolcüsünü performans olarak geliştirmek için çift kanallı kontrolcü olarak hazırlayarak birbirinden bağımsız iki kontrolcü ile yönetip sabit disklere iki kat fazla bant genişliği sunmuş. Dolayısı ile sabit diskler ile sistem belleği arasındaki yoğun veri trafiği durumunda darboğaz sorununu ortadan kaldırılmış. Ayrıca nVidia' nın MCP köprüsü SATA-2 ve NCQ komutlarını doğal destekleyen tek yonga. (Intel' in yeni duyurduğu ICH7 Güney köprüsü hariç)

Sonunda Intel platformuna SLI desteği geldi - nForce4 SLI Intel Edition

Bunlara ek olarak, nForce4' te bulunan gigabit ethernet kontrolcüsü, nVidia firewall ve active armor (akıllı network denetleme) gibi özellikler de aynen Intel versiyonuna taşınmış. nVidia system utility adı ile bilinen ve işletim sistemi üzerinden sistemin veri yolu hızı, voltaj ayarları bellek zamanlamaları gibi ayarları yapabildiğiniz uygulama bu çipset ile beraber "nTune performance application" olarak kullanıma hazır. MCP köprüsü ile beraber gelen Sound Strom ses yongası AC97 V2.3 sürümü ile beraber nVMixer adlı program sayesinde kontrol edilebiliyor.

Sonunda Intel platformuna SLI desteği geldi - nForce4 SLI Intel Edition
Sonunda Intel platformuna SLI desteği geldi - nForce4 SLI Intel Edition

Performansa gelince, X-Box' u saymazsak Intel işlemciler için ilk defa yonga üreten nVidia, AMD' nin aksine hafıza kontrolcüsü içermeyen Intel işlemciler için DDR-2 destekli 128 bit yeni bir hafıza kontrolcüsü dizayn etti ve performasını üst seviyede tutmak için daha önceden kullandığı DASP teknolojisini daha da geliştirdi ve yeni QuickSync teknolojisini ekledi. Yapılan testlere baktığımız zaman nVidia' nın hafıza kontrolcüsün i925XE' den bir miktar daha iyi olduğunu açıkça gözleniyor. nVidia yine yapacağını yapıp güzel bir iş çıkarmış. Diğer yandan genel sistem performansına bakıldığında, günlük uygulamalarda kimi zaman i925XE kimi zaman nForce4 SLI sistem öne geçmiş. Yani kesin bir galip yok. nVidia yongası bir miktar daha önde diyebilriz ama sonuçta Intel işlemcilerin sınırına da dayanmış durumda anakartlar.

Esas can alıcı nokta olan SLI performansı ile AMD nForce4 SLI ile karılaştırırsak, AMD işemcilerin oyunlardaki üstünlüğü ile paralel olarak AMD biraz daha önde. Ama bu nForce4 SLI Intel Editioun' un SLI performasını değerlendirmemiz için yeterli değil tabiki. SLI ile tek grafik kartı performansları karşılkaştırıldığında performans artış oranları aşağı yukarı aynı düzeyde. Yani Intel' in oyun performansının düşük olmasını bir yana bırakırsak nVidia SLI sistemi Intel platformuna aynı başarı ile taşımış gözüküyor.

Sonuç olarak nForce4 Intel Edition ile nVidia çok iyi bir iş çıkarmış. Her ne kadar oyun performansı olarak AMD daha iyi olsada, çoğu masaüstü uygulamasında (video işleme, sıkıştırma vs vs) ve Hyper-Threading' in eşsiz çoklu uygulama performansı sayesinde Intel platformunu kullanmak zorunda kalan ekstrem kullanıcılar Intel' in oyun performansına mahkum kalıyorlardı. Hatta sırf oyun için ikinci sistem toplayan kullanıcıların sayısı hiç te az değil. nForce4 SLI Intel Edition sayesinde, Intel hitap ettiği kitle yelpazesini bir hayli genişletiyor. Daha 2-3 yıl öncesine kadar nVidia' dan, kendi sistemleri için çipset üretmesi durumunda her çipset başına para isteyen Intel, bugün nVidia' nın şartlarını kabul ederek kendi işlemcileri için çipset ürettiriyor ve tamamen nVidia patentli olan SLI teknolojisininin üretim iznini nVidia' dan alamıyor. nVidia' nın kısa sürede yakaladığı başarı göz önüne alındığıda, yaptığı iş ortada.

 • HotHardware
 • TheRegister
 • ViperLair
 • HexusNet
 • FiringSquad Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim