Anlık Bildirim

Sony Reader PRS-500: E-Mürekkep ile Gazete Keyfi

Oy Ver
PS3 gibi gecikmeli bir ürün olan Sony Reader PRS-500'ün ilk olarak Mart 2006'da çıkacağı söylenmişti. Şimdi ise en geç Ekim ayının sonunda piyasalara düşeceği söyleniyor. Beklemenin nedeni olarak; rakip e-kitap okuyucuların da o tarihlerde piyasada olması ve Sony'nin modele eklentiler yapmasına bağlayabiliriz. Elektronik kitap okumanızı, RSS haberlerini takip etmenizi ve PC bağlantısı yapmanıza imkan vermesi ile basılı yayınların gelecekte yerini alacak olan Sony Reader rahat görüş alanı sunan 6-inçlik ekrana sahip. Pil ömrünün 7500 sayfa okunması için yeterli olduğu söylenen bilgilerden. Korumasız PDF, TXT, RTF ve Word ile DRM (Digital Rights Management) BBeB (BroadBand eBook) formatında e-kitapların okunabilip Mp3 çalma özelliğine de sahip olan PRS-500 de Sony'nin geleneksel müzik formatı ATRAC'ın yer almaması ilginç. PRS-500 ile birşeyler okumak istiyorsanız ve gözlük kullanıyorsanız yakınları bir kenara bırakın çünkü %200 yakınlaştırma yapılabiliyor.


Sony Reader PRS-500

Apple'ın başarıyla uyguladığı "iTunes Music Store" elektronik mağazasından iPod'lar için müzik şatışı yapması gibi Sony, Reader için bunun elektronik kitap satış türünü uygulayacak (Sony Connect). Connect Reader uygulamasıyla mağazaya bağlantı yapıp kitap alabileceksiniz ve kitaplar basılı olanlarına göre %20-25 daha ucuza temin edilebilecek. Digital rights management kurallarına göz atarsak, satın alınan kitap altı cihaza kadar okunabilecek ve bir okuma aygıtı da PC olmak şartıyla (kitaplar PC'den Reader'a aktarıldığından sanırım, bir şekilde sistemin kırılıp Reader'lar arasında direk paylaşımın önüne geçmek planlanmış olabilir). Sony'nin son dönemde başını çok ağrıtan PSP'nin kırılması ve öncesinde Playstation'da sahte oyun çalıştırılabilmesi gelişmelerine rağmen korumasız dosyaları açabilmesi de ilginç bir nokta. Başka cihazlarla kitap alışverişi ancak hesabınıza kaydedeceğiniz 5 kişiyle aranızda gerçekleşecek. RSS haberlerini cihaza almak için PC bağlantısı yapmanızın şart olduğunu da belirtelim. Aslında bu biraz can sıkıcı gelebilir, neden kendisi bağlanıp alamıyor desekte daha yeni ve gelişmekte olan bir ürün olduğu için ileriki modellerini beklemek lazım.

Bundan önce 2004 yılında Japonya'da çıkan e-kitap okuyucu LIBRIé üzerindeki klavye sayesinde kitabı okurken notlar almanıza imkan veriyordu, hoş bir özellik. Ancak PRS-500 de bu ayrıntı yok. Bunun yerine ileri/geri sayfa gezintisi yapabilmek için tuşlar, sağ altta joystick ve 0-9 arası menüyle ilgili kontrol tuşları var.


Solda Sony Reader PRS-500, sağda ise Sony LIBRIé


Ürünün ekranı özelliklerden de göreceğiniz gibi E-Ink olarak geçiyor. Ekran teknolojisinde önemli bir ilerleme olarak da nitelendirilebilecek bu ekran tipindeki ilk amaç yazıları gazeteden okuyor izlenimi bırakması. Teknolojinin arkasında, kimyasal bir karışımın elektrik alan içerisinde yaptığı koloidal moleküllerin haraket kabiliyeti yatıyor. Bunun sonucunda yüksek karşıtlıklı ve çözünürlüklü, güneş ışığında bile okunabilen, 180 derece görüş açılı ve ekrana gelen görüntünün sabit şekilde kalması için enerji harcamayan bir ekran tipi ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da ürünü deneyen bir editör 1 hafta boyunca kullandığı Reader'ını şarj etmeye ihtiyaç duymadığını sözlerine ekliyor. Ayrıca ışığın çok az olduğu ortamlarda bile rahatlıkla okuma yapabildiğini (arkaplan ışığı olmamasına rağmen) söylemeside gece çok fazla ışığa ihtiyaç duymadan okumak isteyenler için önemli bir özellik.


Genel Özellikler:

Ekran: 6-inç "electronic paper" E-Ink (açıklaması yazının içerisinde var)
Çözünürlük: SVGA 800x600 (inç başına yaklaşık 170 piksel)
Renk: 4-seviye gri ölçek

Güç: Şarj edilebilir Lityum-ion piller, AC Adaptör USB (Sadece pil dolumu için)
Maksimum Pil Ömrü (Kullanıma göre değişkenlik gösterebilir): Tek şarj ile 7500 sayfa okunabilir
Pil Dolum Süresi: AC Adaptörle Yaklaşık 4 saat , USB Kabloyla Yaklaşık 6 saat

Boyutlar: 175.6 mm(Y) x 123.6 mm(G) x 13.8 mm(D)
Ağırlık: 250 gram

Hafıza: 120MB dahili hafızaya 160 civarı kitap sığdırılabiliyor

Yazı Formatları: BBeB Book / Adobe PDF / JPEG / MP3

Kutu İçeriği:
PC Yönetim Yazılımı, Koruma Kılıfı/ USB kablo / AC Adaptör

Çıkış Tarihi ve Fiyat: 31 Ekim'e kadar çıkması beklenen ürün 350$ civarında olacak


Kaynaklar:

- http://www.epaper.org.uk/index.php?option=com_content&task=view&id=57&Itemid=2
- http://www.learningcenter.sony.us/assets/pa/prs/index.html
- http://www.engadget.com/2006/09/26/sony-reader-prs-500-hands-on-connect-reader-screenshots/
- http://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Reader
- http://www.pcmag.com/article2/0,1895,1993561,00.asp Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim