Anlık Bildirim

Sony'den Linux Tabanlı Online Mobil İletişim Aleti MYLO - Online iletişim ve Çoklu ortam birada!

Oy Ver

Teknoloji devi Sony, yeni ürünü MYLO'yu duyurdu. Online mesajlaşma ve Web tarayıcı olarak kullanılabilinen ürün, ek olarak sunduğu gelişmiş çoklu ortam özellikleriyle piyadaki rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor. Yahoo! Messenger, Google Talk programlarıyla beraber gelen ve Skype telefonu olarak da kullanılabilen Mylo, internet erişimini Wi-Fi kablosuz ağlar üzerinden sağlıyor. Sony tarafından yapılan açılamaya gore ekim ayında raflarda yerini almaya başlayacak olan ürün, 350$ gibi bir fiyat etiketine sahip olacak. İnternet üzerinden iletişime yoğunlaşmış bir ürün olan Mylo'nun MSN Messenger anında mesajlaşma yazılımını içermiyor olması; Microsoft ve Sony arasındaki konsol savaşlarının diğer ürünlerinde de etkisini göstermeye başlayacak kadar kızışmış olduğunu gösteriyor.

Adını "My life Online" (benim online hayatım) kelimelerinin kısaltmasından alan Sony'nin bu yeni ürünün resmi olarak açıklanan özellikleri ise şunlar:

  • 2.5" Büyüklüğünde 4/3 formatlı 320x240(QVGA) ekran
  • 25 x 120 x 62.5 mm boyutlarında kolay taşınabilir tasarım
  • 1GB dahili bellek ve 1 adet Sony Memory Stick Duo slot
  • Wİ-Fİ 802.11b kablosuz bağlantı desteği (WEP ve WPA şifreleme desteği)
  • Kaydıralarak açılan 39Tuşlu Qwerty Klavye
  • MPEG4 ve MP3,WMA,ATRAC Video ve Müzik formatlarını oynatabilme
  • PEG, PNG ve BMP Resim formatlarını gösterebilme
  • Opera HTML tarayıcı(İnternet gezgini)
  • Google talk ve Yahoo! Messsenger online mesajlaşma programları
  • Skype internet telefonu olarak kullanılabilme

Ürünün kağıt üzerindeki özellikleri haricinde bir diğer dikkat çekici olan kısım ise Mylo'nun Linux bazlı işletim sistemine sahip olması. Trolltech tarafından geliştirilen Qtopia platformundan gücünü alan Mylo, henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da 3. parti programlar geliştirilmesine ve cihaza yüklenerek kullanılmasına olanak verebilir. Böylece cihaza, MSN Messenger, çeşitli çokluortam oynatıcılar ve oyunlar yükleyebiliriz. Eğer bu hayal gerçekleşirse Mylo, bir iletişim ve çoklu ortam cihazı olmaktan çıkıp orta halli oyun konsoluna bile dönüşebilir.

Genel görünüşü, boyutları ve sahip olduğu teknik özelliklerle dikkat çekici bir ürün olan Mylo'nun yurtdışında talep göreceği kesin. Fakat ülkemiz pazarı için en zayıf noktası internet erişimini sadece Wi-Fi üzerinden sağlıyor olması gibi görünüyor. Zira ülkemizde ücretsiz Wi-Fi erişim noktaları belli cafe ve terminaller ile sınırlı. Ürünün internet erişimi için Wi-Fi'a ek olarak GSM şebekesinden yararlanamıyor olması, Ericsson ile ortak cep telefonu üretimi de gerçekleştiren Sony'nin ticari bir kaygısı olarak düşünülebilir.

Ancak diğer yandan Sony gibi teknoloji devi bir firmanın milyonlarca dolarlık bir yatırım ile böyle bir ürünü piyasaya sürmesi; Skype'nin ilerde GSM'e direkt bir rakip olabileceğini ve kablosuz ağların dünyanın her yanına yayılacağının bir göstergesi olarak da yorumlanabilir. Ekim, kasım aylarında rahatça son kullanıcıya ulaşıcak olan ürünün asıl gücünü ve amacını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim