Anlık Bildirim

Tesla'nın Vision-only otonom sürüş sistemi, 1.8 exaFLOPS gücünde bir bilgisayar tarafından desteklenecek

Tesla'nın yeni otonom sürüş sistemi, araçta bulunan kameraların aldığı görüntülerle çalışacak süper bir bilgisayar yardımı ile otonom sürüşü stabil ve güvenli hale getirmek istiyor.
Tesla'nın Vision-only otonom sürüş sistemi, 1.8 exaFLOPS gücünde bir bilgisayar tarafından desteklenecek Tam Boyutta Gör

Stabil ve güvenli otonom sürüş sunmayı hedefleyen Tesla otomobilleri, kameralar, radar ve LiDAR sensörlerinden destek alıyor. Ancak otomobil üreticisi bunu artık kameralar ve Nöral ağına sahip güçlü bir süper bilgisayarla değiştirmeyi planlıyor.

Tesla, nöral ağın ana bilgisayarı için Dojo adlı bir sistem kullanacak. Sistem halen geliştiriliyor ancak CVPR 2021 sırasında Tesla'nın yapay zeka başkanı Andrej Karpathy, zamanla Dojo'nun yerini alacak yeni prototip sistemi tasarladığını söyledi. Dojo'nun son nesil prototipi, 1.8 exaFLOPS gücünde 5,760 GPU'ya sahip ve 10 PB NVMe özelliklerini barındırıyor.

Her biri 36FPS'de çekim yapabilen sekiz kamera ile donatılan araçta toplanan görüntüler, bir insan sürücünün hızına uygun bir hızda işleneceği süper bilgisayara gönderilecek. İnsanlara kıyasla, sistem 360º farkındalık ve daha iyi tepki süreleri sunarken, arabayı kontrol eden, dikkati dağılamayan bir insan gibi avantajlar sunacak. Karpathy ayrıca, yayalara çarpmayı önlemek için acil frenleme ve sürücüleri trafik ışıkları konusunda uyarma da dahil devreye girecek sistemlerden bahsetti.

Tesla'nın Vision-only otonom sürüş sistemi, 1.8 exaFLOPS gücünde bir bilgisayar tarafından desteklenecek Tam Boyutta Gör


Radarlar, LiDAR ve diğer bileşenler olmadan yalnızca kamera kullanarak veri toplayan bir otonom sistem kötü gözükebilir fakat aracın içindeki teknoloji miktarı azalırken aracın maliyeti ve ağırlığı düşüş gösterecektir.

Nöral ağ kısmı hala eksik olsa da Tesla, Kuzey Amerika'da Model Y ve Model 3 arabaları için kameralar dışında bir sistem kullanmıyor. Nöral ağ bulunmayan sistemin bile yeterli seviyelerde olduğunu düşünürsek, yeni geliştirilen sistem sayesinde oldukça stabil bir otonom sürüş desteğine sahip olacaktır.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim