Anlık Bildirim

Türk bilim insanının Covid-19 sonrası görme kaybı araştırması tıp literatürüne girdi

Türk bilim insanı Prof. Dr. Orhan Ateş’in Covid-19'un ani görme kaybına neden olduğu hakkındaki çalışması tıp dergisinde yayınlanarak dünya tıp literatürüne girdi.

Türk bilim insanının Covid-19 araştırması yayınlandı Tam Boyutta Gör

Covid-19’un orta çıkışının ardından epey süre geçse de etkileri hakkındaki bilimsel çalışmalar devam ediyor. İlk olarak geçen sene Şubat ayında Covid-19’un ani görme kayıplarına neden olduğunu duyuran Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Ateş’in bu konudaki çalışması bir tıp dergisinde yayınlanarak dünya literatüründeki yerini aldı.

Prof. Dr. Orhan Ateş'in Covid-19'un, göz damarlarında tıkanıklığa yol açıp ani görme kaybına neden olduğunu tespit ettiği araştırması, Korean J Ophthalmol tıp dergisinde yayınlandı. Bu çalışma, dünya genelindeki yeni çalışmalara ışık tutacak.

Türk bilim insanının Covid-19 araştırması yayınlandı Tam Boyutta Gör

Prof. Dr. Ateş, geçen yıl Covid-19 tanısı almış veya tedavisi görmüş genç hastalarda ani görme kaybı şikayetleri üzerine klinik araştırma ve çalışma başlatmıştı.

Covid-19 hastalarından alından numuneler neticesinde yapılan muayene ve tetkiklerde, görme kaybının Covid-19'a bağlı retinal damarlardaki tıkanıklık sonucu olduğunu belirledi. Bu hastalara medikal tedavi yanında hiperbarik oksijen tedavisini de uyguladı. Ani gelişen görme kayıplarının Covid-19’un bir komplikasyonu olduğu ve bu durumun hiperbarik oksijen ve medikal tedavi ile düzelebilir olduğu sonucuna varıldı.

Kaynakça https://aa.com.tr/ https://doi.org/10.3341/kjo.2021.0008 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim