Anlık Bildirim

Zalman' dan yeni ekran kartı soğutucusu - VF700-AlCu

Oy Ver
Soğutma ihtiyaçları sürekli artan ekran kartları gelişmeye ve hızlanmaya devam ettiği sürece bu gereklilik te artacak. " Sessiz bilgisayar için soğutma ürünleri " sloganı ile üretim yapan Zalman, patentine sahip olduğu ve sistem işlemcileri için ürettiği soğutucularda kullandığı çiçek açılımı tasarımını, ekran kartı için ürettiği yeni VF700 serisine de uygulayarak satışa sundu. Yeni seri iki farklı modelden oluşuyor. Tamamen bakır olan V700-Cu ve bakır-aliminyum beraber kullanılan V700-AlCu.

Zalman ' ın CPU' lar için ürettiği çiçek yapıdaki ürünlerden bazıları 400 gramın üzerinde ağırlığa sahip. Ekran kartları bu derece yükü kaldırabilecek bir yapıya sahip değiller dolayısı ile biraz da yetersiz alan sebebi ile daha ufak yapılan soğutuculardan tamamen bakır olan VF700-Cu 270 gram iken VF700-AlCu sadece 180 gram ağırlığında. Paketten soğutucu hariç 8 adet ramsink, termal macun ve bağlantı aparatları çıkıyor. Belli ki komple ekran kartı soğutma sistemi çözümü olarak sunmak istemiş Zalman. Güncel ekran kartlarının hemen hemen tamamına uyumlu olan V700-AlCu Matrox ve nVidia' nın PCX kartlarında kullanılamıyorlar ( PCIe 6800' ler hariç ). Tüm listeye buradan ulaşabilirsiniz

Zalman' dan yeni ekran kartı soğutucusu  -  VF700-AlCu

V700-AlCu adından anlaşılabileceği gibi bakır ve aliminyum kullanılarak üretilmiş. İşlemcinin core (çekirdek) diye tabir edilen bölgesine temas eden kısım bakır, etrafına yerleşen kanatlar aliminyum. Bu tarz yapılar genellikle ortam sıcaklığının yüksek olmadığı durumlarda, tamemen bakır olan yapılara göre daha başarılı soğutma sağlıyor. Tabi karılaştırmalı testler olmadan kesin birşey söyleyemeyiz. Tabanı işçilik olarak çok iyi görünen soğutucunun GPU' nun çekirdeğine temas eden bölümü biraz yükseltilmiş. GeForce 6800 gibi kartların GPU' sunun etrafındaki yüksekliğin temasa engel olmasını önlemek için alınmış bir önlem olsa gerek.

Zalman' dan yeni ekran kartı soğutucusu  -  VF700-AlCu

Paketten çıkan 8 adet ramsink aliminyumdan üretilmiş ve kendinden termal bantlı olarak geliyor. Normalde Zalman' ın en çok satılan ZM80D-HP soğutucusundan çıkan sinklerin aynısı. Bandın üstünü söküp rame yapıştırmanız yeterli oluyor. Ama unutulmaması gereken birşey var, bu bantlar tek seferlik kullanıma izin veriyor. Bütün sistemi soğutan 6cm lik tek fan, 5V ile 1350 devir/dk (18dB)* rpm de dönerken 12V altında 2650 devir/dk (28dB)* ya çıkıyor. 12V' da sesi duyulabilen fan yinede bir çok ekran kartı soğutucusundan daha sessiz çalışıyor. 5V altında ise hava sesi gelmiyor fakat ball-bearing yapıda olan motorun azda olsa kendi sesi kalıyor. Ön tarafta bulunan ramsinkler fanın yarattığı hava akımının etkisiyle aktif olarak soğutulabililirken, kartın arka tarafındakiler öndekilere nazaran daha sıcak kalıyorlar.


Teste sadece V700-AlCu modeli dahil edilmiş. Ati 9800Pro kullanılarak yapılan testte ZM80D-HP ile karşılaştırılan VF700-AlCu iki farklı hızda denenmiş. ZM80D-HP fansız kullanılmak üzere tasarlanmış bir ürün olmasına rağmen, fan kullanılarak yapılan testlerde GPU' yu VF700-AlCu' den 7-8 derece daha soğuk tutmayı başarmış. İyi bir soğutma çözümü olarak bilinmeyen ZM80D-HP' ye karşı çokta başarılı olamayan VF700-AlCu, kolay kurulumu, sessiz çalışması ve çoğu stok soğutucudan daha iyi olduğu için belki tercih edilebilir. Ama her iki çözüm de overclock için uygun değiller.

İnceleme : Rojakpot

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim