Anlık Bildirim

147 milyon dolarlık kripto dolandırıcılık davasında yeni gelişme

147 milyon dolar ile buhar olan mücevhere dayalı Gem Coin projesinin kurucusu Steve Chen dolandırıcılık yaptığını itiraf etti ve 10 yıl hapis cezası ile yargılanıyor.

147 milyon dolarlık kripto dolandırıcılık davasında yeni gelişme Tam Boyutta Gör

Kripto para piyasası tarihindeki en büyük dolandırıcılık olaylarından birisi Gem Coin olarak kabul edilir. Yatırımcılardan hayali projelerle 147 milyon dolar para toplayan Gem Coin sonrasında batmış ve 70 bin kişiyi mağdur etmişti.

Kurucusu itiraf etti

Gem Coin projesi U.S. Fine Investment Arts, Inc. (USFIA) adındaki firmanın sahip olduğunu iddia ettiği madenlere dayalı kripto parayı kapsıyordu. Yatırımcılar Gem Coin satın aldıkça sözde madenlerden çıkan değerli mücevherler ile destekleniyor ve fiyatı da sürekli yükseliş garantisine giriyordu.

Ne var ki şikayetler üzerine ABD Menkul Kıymetler Komisyonu olaya el attı. USFIA firmasının bir madeni olmadığı ve başka firmalardan mücevher satın alarak yatırımcıları kandırma yoluna gittiği ortaya çıktı. 70 bin yatırımcıdan toplam 147 milyon dolar toplayan proje battı.

Yıllardır süren davalarda Gem Coin kurucusu Steve Chen kendisine yöneltilen dolandırıcılık ve vergi kaçırma suçlamalarını reddederek projenin yolunda gittiğini iddia etmişti. 62 yaşındaki kurucu bu hafta ponzi şemasının başında olduğunu ve vergi kaçırdığını itiraf etti.

147 milyon dolarlık kripto dolandırıcılık davasında yeni gelişme Tam Boyutta Gör

Steve Chen 2013-2015 yılları arasında devam ettirdiği ve elde edilen paraları danışmanlık, emlak ile golf şirketlerine aktardığı ortaya çıktı. Sadece 2014 yılında 4.8 milyon dolar kazandığı ancak o tarihte 138 bin dolar göstererek vergiyi azalttığı anlaşıldı.

Mahkeme Chen için 10 yıl hapis cezası isterken iştiraklerin elde ettiği 52 milyon dolarlık gelirin de geri ödenmesi kararlaştırıldı. Diğer taraftan Chen için 1.88 milyon dolar vergi cezası keserken tüm yatırımcıların da zararının tazmini istendi. Diğer taraftan USFIA hissedarları da yatırımcılar adına Steve Chen’e 100 milyon dolarlık tazminat davası açmış durumda.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim